Mizanplas Nedir, Nasıl Hazırlanmalıdır? Merak Ettikleriniz

Mizanplas Nedir, Nasıl Hazırlanmalıdır? Merak Ettikleriniz. Mizanplas deyiminin çıkış noktası Fransız mutfağıdır. Ancak zamanla mise en place olarak kurma anlamına gelen bu kelime pek çok dile uyarlanmıştır.

Türkçe için de Mizanplas olarak okunarak lanse edilir. Aslında yalnızca mutfak için değil aynı zamanda servis aşaması için de kullanılan bir terimdir. Yerli yerine koymak anlamıyla mutfakta daha işlevsel olduğundan dolayı aşçılardan daha fazla duyulur.

Mise en place süreci farklı mutfak kültürlerine, geleneksel tatlara ve pişirilen yiyeceğe bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Tabii ki bu noktada Mizanplas hazırlığına dahil olan alternatiflerde de değişiklikler gözlemlenir. Çoğunlukla yemek yapmaya başlamadan önce o sürece dair tüm ihtiyaç duyacağınız ürünleri elinizin altında bulundurmaktan geçer. Böylece sürpriz bir ihtiyacınız kalmaz. Hem zamandan hem de efordan ötürü kârlı çıkarsınız.

Mizanplas Hazırlığı Nasıl Olur?

Mizanplas Hazırlığı Nasıl Olur?

Mizanplas gibi hazırlık süreçleri temel bazı detayları kapsamaz. Çünkü tüm yiyecekler ya da tüm servis tipleri için farklı hazırlıklardan söz etmek mümkündür. Burada asıl önemli olan nokta hangi yemeği yapacağınız ve hangi malzemelere ihtiyaç duyacağınızla alakalıdır.

Yemeği yapmaya başlamadan önce hangi pişirme ünitesini kullanacağınızı belirlemeniz, baharat seçimleri, koyulacak iç malzemeleri, karıştırma gereçleri ve hatta tadım kaşığınız bile Mizanplas içerisine dahil edilebilir.

Tüm bu sayılan malzemeler yemeğin türüne ve içeriğine bağlı olarak değiştiği için her yemek için ayrı bir hazırlık sürecinden söz edilebilir.

Hazırlık sürecinin ilk hamlesi yemeğin türünü belirlemekten geçer. Neye göre hazırlık yapacağınıza bu karar şekil verecektir. Kararınızı verdikten sonra ilk olarak pişirme ünitelerini belirleyin. Tencere ve tava seçiminin ardından boyutları ve nitelikleri seçilerek hazırlanmalıdır.

Sonrasında yemeğin içerisine girecek olan ana malzemeler yıkanmalı ve hazır olarak bekletilmelidir. Tabii ki burada kesilecek olanlar için bıçak seçimi yapılabilir.

Genellikle Mizanplas esnasında zamandan kazanmak için yıkanacak olan sebzeler yıkanırken, soyulacak bir sebze varsa onlar da soyularak hazır tutulur.

Her yemeğin belli ölçülerde malzemeler istediğini biliyoruz. Bu kapsamda ölçüleri önceden belirlediğimiz için ufak ölçü kaplarıyla baharatları, iç malzemeleri ve diğer malzemeleri hazırlayarak tezgahta bekletmeliyiz. Yemeği yapmaya başladığımız zaman hangi baharat hangi ölçüdeydi karmaşasını ortadan kaldırmak bu şekilde mümkün olacaktır.

Tezgahta onlarca malzemenin hazır olması daha farklı bir karışıklığa yol açabilir. Dolayısıyla ilk yapmanız gereken şey bu malzemeleri genel bir gruba göre bölmekten geçer. Yemeğe koyacağınız sıraya bağlı olarak bir gruplandırma yapmanız işinize yarayacaktır.

Bazı baharatlar veya soslar uzun süreli bir uğraşla yemeğe dahil olabiliyorlar. Eğer yemeğinize böyle bir ilave yapacaksanız sos ya da baharat için önceden hazırlık yapmalı ya da yapabilmek için gereken tüm teçhizatı öncesinden hazırlamalısınız.

Ayrıca Mizanplas yalnızca yemek yapılma sürecini kapsayan bir hazırlık olarak düşünülmemelidir. Pek çok şef bir yandan yemeğin istediği malzemeleri eklerken bir yandan da etrafı toplamayı çok iyi başarmaktadır.

Sıralı olarak ayarladığınız malzemeleri ekleyip karıştırma gibi işlemleri tamamladıktan sonra boşalan kapların ve tezgahın temizliğini de düzenli bir biçimde yapabilirsiniz. Hatta servis için kullanılacak ekipmanlar ve servis hazırlığını bile Mizanplas ile aynı standartta bir hazırlık süreci olarak görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap