Mısra İsminin Anlamı

Mısra İsminin Anlamı 

Mısra İsminin Anlamı Bebek sahibi olacak insanlar isim telaşına girdiklerinde isimlerin anlamlarına bakarak karar verirler. Bu yüzden “Mısra isminin anlamı nedir?” sorusu birçok ebeveyn tarafından araştırılır ve merak edilir. Mısra ismi inanç, iyi, yetkili, hakkı olan gibi anlamlara gelir. Aynı zamanda şiirin bir satırı ve eylemlerinde içtenlikle davranan anlamlarına da gelir. Kulağa hoş gelen bu isim güzel anlamlarından dolayı kız çocukları için tercih edilir. 

Bebek bekleyen aileler isim kararlaştırırken dini boyutlarına da dikkat edebilirler. Bu yüzden “Mısra ismi Kuranda geçiyor mu?” sorusunun cevabını araştırırlar. Mısra ismi, Kur’an-ı Kerim’de geçmiyor. Aynı zamanda Arapça kökenli olan bu isim sakıncalı isimler listesinde yer almıyor. Hem Arap toplumlarında hem de Türk toplumlarında bu isim tercih edilir. 

Karakter analizi bebeklere isim koyarken ailelerin dikkat ettiği bir diğer noktadır. Mısra isminin anlamı uzmanlar tarafından incelendiğinde bu isme sahip olan insanların 6. hislerinin kuvvetli olduğu, aşırı duygusal ve hassas oldukları, gergin ortamları sevmediklerine ulaşılır. Hümanist, yardımsever ve hoşgörülü özellikleri ile ön plana çıkarlar. İş arkadaşları ile kurdukları bağı aile hayatına çevirirler ve güzel bir iş ortamı oluştururlar. Güven ortamı onlar için oldukça önemlidir. 

Bazı ebeveynler bebeklerine isim koyarken popülerlik oranına dikkat ederler. Ülkemizde Mısra ismi en çok kullanılan 1.628. isimdir. Kız isimleri arasında ise 745. sırada yer alır. Son verilere göre Türkiye’de 4.030 kişi Mısra ismine sahiptir. Bu isimlerin ise sadece 814’ü İstanbul ilinde ikamet eder. Son bir yıl içerisinde Mısra ismindeki artış 148 kişidir.

İsimlere bakılarak yapılabilen bir diğer çıkarım ise harf analizidir. Mısra isminin harf analizine bakacak olursak; M harfinin ticarete yatkınlık, I harfinin hassaslık, S harfinin hayalperestlik, R harfinin tereddüt ve A harfinin ise atılgan ve enerjik anlamlarına geldiği bilinir. Mısra ismine sahip olan kişiler için hassas ve hayalperest denilebilir. Aynı zamanda enerjik ve atılgan tavırları ile girdikleri her ortamda kendilerini ön plana çıkardıkları söylenebilir.

Türkiye’de Mısra ismindeki insanların sayısı fazla olmadığı için Mısra ismine sahip ünlüler ile alakalı bir bilgi söyleyemiyoruz. Buna ek olarak Mısra isminin analizi uzmanlar tarafından yapıldığında bu isme sahip olan kişilerin korkularıyla yüzleşen, dayanıklı, çekici, hırslı, dikkatli, sahiplenici, derin, paylaşımcı, sezgisel, gizemli, kararlı, konsantre, çekingen, karizmatik, tutkulu, sözünde duran, araştırmacı ve detayları seven insanlar oldukları söylenebilir. Ancak bu insanların hiçbir şeyden vazgeçmeyen, zevklere düşkün, rahatına düşün, her şeye katlanan, kararsız, tereddütlü gibi olumsuz özellikleri de vardır. Fiziksel anlamda bakacak olursak, Mısra ismindeki insanlar dalgalı saçlı, dik omuzlu, belirgin yüz hatları olan insanlar olduğu söylenebilir. Aynı zamanda bu insanlar uzun boylu kişilerdir.

Mısra ismi ile benzer olan isimlere bakacak olursak; Mısır, Sırma, Esra, Besra, İsra, Yüsra, Nisra ve Asra örnek verilebilir. Ayrıca erkek ismi olarak da Mirza, Müberra, Musa, Mustafa ve Isra isimleri örnek verilebilir. Yeni doğacak olan bebeğinize çift isim vermeyi düşünüyorsanız, bu örneklere göz atabilirsiniz.

Mısra ismi geçmişten günümüze hem Arap hem de Türk toplumlarında kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu isim güzel anlamları ve kulağa hoş gelen tınısı sayesinde birçok ebeveyn tarafından tercih edilir. Kur’an-ı Kerim’de yer almasa da bu isim konulmaması gereken isimler listesinde değildir. Naif anlamları olan bu isimdeki insanlar genellikle merhametli, fedakar ve vefakar olurlar. Başkalarının çıkarlarını daha çok düşünen bu insanlar bu yönleri sayesinde fazla dost kazandırır. Şefkatli yanları hayat boyu onlara iyi bir insan olmanın tadını yaşatır.

misra-isminin-anlami-53612
Mısra İsminin Anlamı

Mısra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İnanç Ve Eylemlerinde İçtenlikle Davranan
  • 2 – İyi, Yarar, Yetkili, Hakkı Olan
  • 3 – Bir şiiri oluşturan dizelerden her biri.
  • 4 – Şiirin bir satırı

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: mısra:
Kuran ‘da geçmiyor.

Mısra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mısra ismini kullanan 4.030 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mısra ismini kullanan 814 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mısra ismini kullanan 169 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mısra ismini kullanan 366 kişi bulunmaktadır.

Mısra isminin Türkiye sıralaması

Mısra en çok kullanılan 1628. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 745. isimdir.

Mısra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 148 kişi artmıştır.

Mısra isminin Harf Analizi

Kişiye Mısra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Mısra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mısra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mısra isminin anlamını gözden geçirin!

Mısra İsminin Numerolojisi

Mısra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
I: on bir
S: yirmi iki
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 71

Mısra ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnek verebilirim:

  1. Mısra Öz: Türk oyuncu. “Kurtlar Vadisi” dizisinde canlandırdığı “Meryem” karakteriyle tanınmıştır.
  2. Mısra Açıl: Türk şair ve yazar. “Karanfil Kokulu Hikayeler” adlı kitabıyla dikkat çekmiştir.
  3. Mısra Çelik: Türk oyuncu. “Yaprak Dökümü” ve “Beyaz Gelincik” gibi dizilerde rol almıştır.
  4. Mısra Erbaş: Türk atlet. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etmiştir.
  5. Mısra Uzun: Türk güzellik yarışması birincisi. 2013 Miss Turkey güzellik yarışmasını kazanmıştır.

Bu listede Mısra ismini taşıyan bazı ünlü kişiler yer almaktadır. Ancak, isim daha az yaygın olduğu için daha fazla ünlü Mısra ismini taşıyan kişiye rastlamak zor olabilir.

20297