Mırmır Balığı Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Mırmır balığı farklı tariflerde kullanımı olan bir türdür. Serin yerde saklanır. Kış hastalıklarına iyi gelen faydaları bulunur. Aşırısı zararlıdır.

Mırmır Balığı

Mırmır balığı Halk arasında genel de çizgili mercan olarak bilinen mırmır balığı ılıman denizlerde yaşamaktadır. Fazlasıyla ürkek bir o kadar da meraklı bir balık olduğu verilen bilgiler arasındadır. Mırmır balığı mevsim olarak genelde Haziran ayının sonlarından Eylül ayının sonlarına kadar avlanabilmektedir.

Bu yazıda ve Mırmır Balığı Mırmır Balığı Yemekleri Mırmır Balığı Kullanımı Mırmır Balığı Faydaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eti çok beyaz ve lezzetlidir. En fazla 150-200 metre derinliğe sahip olan derinliklerde sürü halinde yaşamaktadırlar.

Fiziksel olarak 50-55 cm’yi bulan boylara sahip olmakla birlikte birinin ağırlığı yaklaşık olarak 2-2,5 kg olabilmektedir. Ülkemizde çıkan mırmır balığı yaklaşık olarak 40-50 cm boylarında olabilmektedir. Mırmır balığı nerelerde yetişir diye bakıldığında da Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nde çıkmaktadır.

Mırmır Balığı Nasıl Saklanır?

Mırmır balığı

Mırmır balığı 20 derecelik bir oda sıcaklığında bu da genelde kış aylarında 20 saate yakın bekletilebilmektedir. Fakat bu süre yaz aylarında daha da kısa olmaktadır.

Bakıldığında kış aylarında 20 saatten uzun sürecek bir pişirme süresi mevcutsa dış ortamda kalmaması gereklidir. Bu nedenle hemen temizlenmeli ve buzdolabında muhafazası sağlanmalıdır.

Temizlenip muhafazası buzdolabında yapılan mırmır balığı 3-4 gün saklanabilmektedir. Mırmır balığı nasıl saklanır diye bakıldığında dondurulmuş şekilde de muhafaza edildiği ön plana çıkmaktadır. Bu şekilde bir derin dondurucu özelliği olan dolaplarda saklanacaksa 3-4 hafta kadar bir muhafaza sağlanabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de çözünmüş olan balık yeniden dondurulmamalıdır.

Bu nedenle de kullanılacak olan miktar kadarı çözündürülmelidir. Dondurulmak istenen balıklar için öncelikle yapılması gereken temizlenen mırmır balığı tuzlanmalı ve ilk başta buzdolabında bir ya da iki saat bekletildikten sonra derin dondurucuya konularak şoklama yapılması daha iyi olacaktır.

Mırmır Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mırmır balığı

Mırmır balığı yemeklerde nasıl kullanılır şeklinde bir araştırma yapıldığında kullanım şeklinden daha çok pişirme metotları karşımıza çıkmaktadır.

Bu nedenle birçok yöntemler bulunabilmektedir. Mırmır balığı tarifi için bakıldığında karşınıza birçok metot çıksa da en çok tercih edilenleri arasında tava ve fırın şekli bulunmaktadır.

Özellikle önerilen şekilde pişirilmesi sağlanmalıdır. Çok kızgın yağ ya da çok soğuk yağ yerine optimum sıcaklıkta bir yağda pişirilerek servis edilebilmektedir. Eti çok lezzetli olan mırmır balığı aynı zamanda salatalarda da tüketilebilmektedir. Fırında ve tavada da yapılan mırmır, çeşitli tatlar sunmaktadır.

Mırmır Balığının Faydaları Nelerdir?

Mırmır balığı içinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde insan vücudu için oldukça faydalı bir balık türüdür. Mırmır balığının faydaları arasında özellikle diyabetle ile ilgili problemler yaşayanların ya da kemik gelişiminde problem yaşayanların en az haftada iki kez tüketmesi önerilmektedir.

·       Mırmır balığının Omega-3 deposu olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda vücudun kendinin üretmemesi nedeniyle dışarıdan alınabilen omega-3 bakımından zengin olması, eksikliğinden kaynaklanacak olan hastalıkları ortadan kaldırmaktadır.

·       İyot bakımından da zengin olması nedeniyle gelişim üzerinde önemli etkileri mevcuttur. Bu nedenle özellikle gelişme çağındaki çocuklar üzerinde etkilidir.

·       Mevsiminde ve taze olarak tüketim sağlandığında bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirmektedir. Bu da hastalıklardan korunmada önemli bir faktördür.

·       Gebelik döneminde özellikle bir tüketim sağlanması önerilmektedir. Bu dönemde düzenli olarak tüketilmesi bebek gelişimini önemli oranda etkilemektedir. Bedensel gelişimine katkıda bulunmaktadır.

·       Kolesterol anlamında problem yaşayanların düzenli tüketmesi durumunda da bu konuda olumlu etkilerinin olduğu ortaya konulmuştur. Kötü kolesterolün vücuttan uzaklaştırılması ile birlikte kalp sağlığının da korunduğu yapılan araştırmalarda ortaya atılmıştır.

·       Haftada iki kez düzenli olarak tüketilmesi ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek olan Alzheimer hastalığına karşı korumaktadır.

Mırmır Balığı Nelere İyi Gelir?

Mırmır balığı nelere iyi gelir diye bakıldığında en başta diyabet ve buna bağlı olarak gelişen hastalıklara iyi geldiği belirtilmiştir. Vücuttaki hormonların dengelenmesini sağladığından dolayı bu konuda ortaya çıkacak olan hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır.

Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirdiği bilinen mırmır balığı bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.  Özellikle kış aylarında oluşan nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

Mırmır Balığının İçindeki Vitaminler Nedir?

Az yağlı bir balık türü olan Mırmır balığı içindeki vitaminler bakımından oldukça zengin bir balık türüdür. Yağ bakımından az yağlı olması nedeniyle diyet yapanların tüketmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

İçeriğinde Omega-3 dışında bulunan protein, fosfor ve potasyum ile vücut sistemlerini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca A ve B vitamin grupları açısından da zengin bir balık türüdür.

Mırmır Balığının Kalorisi

Oldukça az bir yağ oranına sahip olan mırmır balığı, besleyici bir balık türüdür. Yaklaşık olarak 100 gram bir mırmır balığının kalorisi 100-110 kalori arasındadır. Bunun içinde aynı zamanda 8 gram yağ ve 14 gram protein bulunmaktadır. Bakıldığında hafif ve lezzetli bir ete sahip olması her öğün yenebilir cinstendir.

Mırmır Balığının Zararları Nelerdir?

Mırmır balığının faydaları sıralanmış olsa da her balık türünde olduğu gibi bazı zararları da bulunmaktadır. Mırmır Balığının zararları arasında ilk başta yanlış bir şekilde muhafaza edilmesi gelmektedir. Ya da bayat bir mırmır balığı olması zehirlenmelere yol açmaktadır.

Aynı zamanda aşırı tüketim sağlandığında vücutta farklı tepkilere yol açabilmektedir. Diğer taraftan da bakıldığında fazla yağda pişirildiğinde faydalı olan vitamin ve minerallerin kaybolduğu belirtilmiştir. Bu nedenle de sürekli olarak doymuş ya da trans yağla pişirilmesi kalp krizi ve felç riskini gündeme getirecektir.

 

 

63948