Miray İsminin Anlamı

Miray İsminin Anlamı

Miray İsminin Anlamı Günümüzde pek çok kişinin ve özellikle yeni doğan kız bebeklerin Miray ismine sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu denli sık tercih edilen isim ile alakalı olarak “Miray isminin anlamı nedir?” sorusu da sıklıkla aratılmaktadır. Miray ismi; ayın ilk günleri, ay gibi parlayan ve ışık saçan gibi birden fazla anlama sahiptir.

Söz konusu kız bebeklere verilecek olan bu isim olduğunda “Miray ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusu ise belli başlı kişiler tarafından ele alınmaktadır. Zira bazı ailelerin yeni doğan bebeklerine Kuran’da geçen isimleri koymayı tercih ettiklerini görebilirsiniz. Her ne kadar kökeni Arapça bir isim olsa da Kuran’da geçen isimler arasında Miray bulunmamaktadır.

Oldukça popüler bir isim olması kapsamında Miray isminin özellikle ülkemizde oldukça yaygın olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bu konuda yapılan araştırmaların sonucunda hem Türkiye hem de il bazında bazı veriler açıklanmıştır. Peki, ülkemizde bu isim ne kadar yaygındır?

Genele bakıldığı zaman Miray ismini kullanan kişi sayısı 51 bin şeklinde açıklanmıştır. İllere göre dağılışı ise şu şekildedir: İzmir’de 2.524 kişi, Ankara’da 3.522 kişi ve İstanbul’da ise 10.969 kişi Miray ismine sahiptir.

Ülkemizde en çok tercih edilen 176. isim olmasının yanı sıra son bir yılda bu ismin tercih edilmesine bağlı olarak yaklaşık 4 bin kişi Miray ismini kullanarak bu sayının daha da artmasını sağlamıştır.

Bazı aileler, bebeklerine isim koyma konusunda tercih edecekleri ismin belli başlı analizlerine de önem vermektedir ve Miray isminin karakter analizi ise bu noktada önem verilen detaylar arasında yer almaktadır.

Genele bakıldığında bu isme sahip kişilerin olumlu yönlerinin olumsuz özelliklerinden daha fazla olduğunu görmek mümkündür. Gelişimci, arkadaş canlısı, samimi ve sıcakkanlı gibi iyi özelliklere sahip olan bu kişiler; kuşkucu ve asla vazgeçmeyen gibi olumsuz özelliklere de sahip olabilmektedir.

Fiziksel özellikleri ise karakter analizi kısmında ele alınan bir diğer detaydır. Gür saçlara sahip olan bu kişilerin sağlıklı bir görüntüye sahip olduklarını görmek de mümkündür. Aynı zamanda dik ve enerjik bir duruşa sahip olmaları ile de kendilerini açıkça belli etmektedirler.

Tüm bunların yanı sıra Miray isminin harf analizi de incelenmekte ve merak edilmektedir. Bu ismin detaylı bir şekilde harf analizinin nasıl yapıldığına bakacak olursak; M harfi ticarete yatkın olma, İ harfi duygusal ve hassas olma, R harfi şüpheci olma, A harfi enerjik yapıda olma ve Y harfi ise geçmişten ders alma şeklinde kolaylıkla açıklanabilmektedir.

Bu isim ile alakalı olarak Miray ismine sahip ünlüler de ailelerin dikkatini çeken içerikler arasında yer almaktadır. Miray Daner ve Miray Akay bu konuda ele alınan başlıca isimler olmakla birlikte her iki ismin de oldukça başarılı projelerde yer aldığını görmek mümkündür.

Söz konusu ismin pek çok detayını ele aldıktan sonra yeni doğacak olan bebeğinize bu ismi verme konusunda kararınızı kolaylıkla verebilirsiniz. Ancak ismin Kuran’da geçmiyor olması veya farklı sebeplerden ötürü benzer isimler tercih etmeyi de göz önünde bulundurabilirsiniz.

miray-isminin-anlami-60561
Miray İsminin Anlamı

Miray isminin tercih edilmemesi halinde Miray ismine benzer isimler de alternatif bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Gerek telaffuzu gerekse de harf benzerliği gibi pek çok detayı değerlendirerek bebeğiniz için bu isme benzeyen farklı isimler de tercih edebilirsiniz.

Örneğin Mirel, Mirela, Seray, Feray ve Hüray başlıca tercih edebileceğiniz seçenekler olarak ön planda değerlendirilmektedir. Bu isimlerin anlamlarını araştırıp içlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Miray isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Özlem Ve İsteklerine Kavuşmuş Ve Biricik Kimse, Mutlu Şehzade
  • 2 – Ay gibi ışık saçan bey.
  • 3 – Ayın ilk günleri

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Miray ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Miray ismini kullanan 51.122 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Miray ismini kullanan 10.969 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Miray ismini kullanan 3.522 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Miray ismini kullanan 2.524 kişi bulunmaktadır.

Miray isminin Türkiye sıralaması

Miray en çok kullanılan 336. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 173. isimdir.

Miray ismini kullananların sayısı, son bir yılda 4.208 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Miray isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Miray isminin Harf Analizi

Kişiye Miray ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Miray İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Miray ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Miray isminin anlamını gözden geçirin!

Miray İsminin Numerolojisi

Miray isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
İ: on iki
R: yirmi bir
A: bir
Y: yirmi sekiz
TOPLAM: 78

Miray ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Miray Daner: Türk oyuncu ve model. “Küçük Kadınlar” dizisindeki Defne karakteriyle tanınmıştır.
  2. Miray Akay: Türk oyuncu. “Paramparça” ve “Aşkın Bedeli” gibi dizilerde rol almıştır.
  3. Miray Göğebakan: Türk şarkıcı. Müzik kariyerinde başarılı çalışmalara imza atmıştır.
  4. Miray Naz Daner: Türk oyuncu. “Poyraz Karayel” ve “Muhteşem Yüzyıl Kösem” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listede Miray ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim daha yaygın olduğu için daha fazla ünlü Miray ismini taşıyan kişiye rastlamak mümkündür.

2752