Michael B JORDAN CREED II Filmi için Nasıl Hazırlandı?

Michael B JORDAN CREED II Filmi için Nasıl Hazırlandı? Oldukça zor geçen bu süreci Jordan bizlere şöyle anlatıyor… Michael B Jordan “Şu anda yaşadığım an için, tüm hayatım boyunca çalıştım.” diyerek konuya giriyor.

Sıradan biri için, Michael B Jordan’ın yükselişi kulağa şaşırtıcı derecede hızlı geliyor olduğunu biliyoruz: The Sopranos ve kısa bir süre sonra The Wire filmlerinde küçük roller alan Jordan, milyon dolarlık Hollywood yapımları olan Creed ve Black Panther gibi filmlerde başrol oynaması sonrasında, kariyerinde inanılmaz bir sıçrama yaşamış olduğunu belirtmemizde yarar buluyoruz. Aslına bakarsanız Jordan’ın kariyerindeki bu atlama, onun yaklaşık 19 senesini aldığı da gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntıdır. Çağımızda insanlar onu bulunduğu yer için övgü dolu sözler dile getirirken, o ise daha yeni başladığını ve daha da iyi olmak için durmadan çalıştığının altını çiziyor.

Jordan, “Şu anda yaşadığım bu an için tüm hayatım boyunca çalıştım. Her şey olabilir gibi hissediyorum. Dinlenmek mi? Daha yeni buraya geldim. Şu an asla duramam” diyor.

Aslında her şey onun ismiyle oluşmaya başladı. İsmindeki “B” onu gelmiş geçmiş en kaliteli basketbol oyuncusu kabul ettiği Michael Jordan’dan ayırıyordu ve efsanevi NBA yıldızıyla aynı isimleri paylaşmak onun için itici bir güç halini aldı zamanla.

Jordan kendini “rekabetçi” olarak tanımlıyor ve ekliyor “Kariyerimde bu isimle iyi yerlere gelebilmek için, ekstra mücadele vermem sarfetmem gerekiyordu. Bu isme sahip olup da beklentileri karşılayamamak en büyük korkumdu. Ancak ben tüm gücümle mücadele ederek bu seviyeye ulaştım“.

Basketbol maçlarından sinemaya, Jordan’ın sadece çevresine değil, kendisine de kanıtlayacağı bir şeyler her zaman oldu. Bu durum onun içinden gelen ve önüne geçemediği bir duygu, sürekli mücadeleye yöneltti. Jordan, “Gençlik yıllarımda işler bir şekilde yoluna giriyordu ve bu bende bazı şeyleri hak etmeden elde ettiğim duygusunu yarattı” diyor ve ekliyor “Ne kadar büyük bir başarı istiyorsam, o kadar çok çalışmalıydım“.

Rehavet ve tembellik, başarının en temel düşmanı. Jordan “Kariyerim çoğu zaman başarı için mücadele etmekle geçti ve bu da işimde sürekli olarak büyümemi ve olgunlaşmamı sağladı” diye ifade ediyor.

Michael B Jordan’ın filme hazırlık aşamasında da sihirli şeyler gerçekleşmiyor. Yalnızca çok çalışmak gerektiğine dikkat çekiyor.

Rocky IV‘te Ivan Drago tarafından yenilmiş olsa da, Apollo Creed‘i oynayan Carl Weathers’ın parçalı fiziği yeterince dikkat çekici bir görüntüye sahipti. Diğer aktörler şimdiye dek belki de Creed’in fiziğine ulaşamamaktan korktu fakat Michael B. Jordan kendini limitlere meydan okumaya adadığından bu yana mükemmel başarılara imza attı.

Jordan, “Heyacanlıydım” diyerek söze giriyor. Fruitvale Station yönetmeni Ryan Coogler ile ortaklık kuran Creed Apollo’nun oğlu Adonis’in, babasının gölgesinde de olsa sevdiği sporda gelişme mücadelesi ile yakından ilgileniyordu. Filmde Adonis, Rocky’nin izinden gitme yolundaydı. Daha fit görünmek için unutulmaz Hollywood starı Sylvester Stallone‘un yolunu izlediğini belirtiyor.

Hiçbir zaman hissetmediğim kaslarımı bu süreçte hissedebildim” sözleri ile kendini açıklıyor Jordan kendini…

Tabi ki bu Stallone’un gelişimi yalnızca köşede oturup izlediği manasına gelmiyor. Yıldız oyuncu ve beraberinde yönetmen olan Stallone, genç aktörün boks sahnelerinin de ona önderlik ettiğini ifade ediyor. Stallone’u en iyi yapan ise şüphesiz söyleyelim ki 6 filmden oluşan Rocky Serisi.

Jordan, Stallone için “O mükemmel bilgilerle doluydu” belirtiyor ve ekliyor “Ringte orjinalliğimi bulmama ve geri çekilmem gerektiğinde bunu bana hissettirmesiyle gerçekten cok yardımcı oldu.”

Antrenmanının en önemli parçası olarak, her gün düzenli boks çalışmayı bırakmadılar; bu Calliet’in bir vücut geliştirmeci olarak deneyimleri ile Jordan’nın tüm kas grubunu çalıştırmasını ve tamamen forma girmesine yardımcı oldu. Calliet, “Onu Appollo’dan bile daha parçalı yapmak istedim, ve bence yaptıkta” diye özetliyor ancak bunda Sylvester Stallone’un hakkını da teslim etmeyi asla unutmuyor.

Michael B JORDAN Antrenman Programı

Kardiyo

Micheal B JORDAN Antrenman Programı Gün içindeki antrenman alışması 45 ila 60 Dakika: Aralıklı çalışma, depar, güç egzersizleri ve halat egzersizleri ile uygulanıyor.

Michael B JORDAN Karın Kasları Egzersiz Rutini

Michael B JORDAN Karın Kasları Egzersiz Rutini

Her gün aşırı, her karın hareketi için ideal olan 25 tekrarlı, 3 set şeklinde çalışıyor.

Mekik

İlk olarak dizlerinizi bükerek yere uzanmalı, ayaklar düz, eller kafanın arkasında, omuzlarınızın bütünü yerden kalkacak pozisyonda, öne doğru kıvrılın, beklemelisiniz. Ardından yavaşça eski pozisyona geri dönerek tekrar edebilirsiniz.

Leg Raises

Bu çalışma için iki elinizi bedeninizin, iki yanına açarak yere yatmalısınız. Özellikle bacakların birleşik ve düz zemine paralel olarak bacaklarınızı kaldırmaya özen göstermelisiniz Sonrasında ayaklarınızı yere değmeyecek şekilde aşağı indirip tekrar ederek çalışmayı tekrarlayabilirsiniz.

Reverse Crunches

Başlarken bacaklarınızı olabildiğince açarak yere yatmalısınız. Ayaklarınız yerden birkaç santim yukarıda durmalı ve çeneniz göğsünüze değene dek kıvırmalısınız. Bu egzersizi yaparken sırtınızdan yardım alarak ayaklarınızın yere değmemesine dikkat etmelisiniz.

Toe Touches

Şimdi yere sırt üstü olacak şekilde uzanmalı ve bacaklarınız yer ile 90 derece olacak şekilde durmalısınız. Başınızı omuzlar ile beraber yukarıya kaldırıp kollarınızı ayak parmaklarımıza değecek pozisyonda yükselterek çalışmayı tamamlamalı ve tekrar yapmalısınız.

Üst Vücut Serisi

Çalışmaya koşu bandında 1 kilometre ısınarak başlamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Dumbbell Press ve Push-Up Superset

Dumbbell press ve şınavdan meydana gelen süper seti toplam 5 set olarak yapmalısınız. 10 tekrardan oluşan dumbbaell press’in hemen ardından 15 tekrarlı bir set şınav çekmeniz gerekiyor.Ayrıca setler arasında 30 saniye dinlenerek, yeniden başlamalı ve tekrar yapmalısınız.

Dumbbell Fly ve Bench Press Superset

Dumbbell fly ve bench press’ten oluşan süper seti toplam 5 set uygulamanız gerekiyor. 10’ar tekrardan oluşan bench press ve dumbbell fly egzersizleri arasında 10 saniye dinlenmenize ihtiyaç duyulur. Sonrasında çalışmayı tekrarlamalısınız.

Dumbbells Curls

Çalışmayı; 4 set, 15 tekrar oluşturacak şekilde dumbbell curl uygulamalısınız. Set aralarında 30 dinlenmeyi unutmamaya özen göstermelisiniz.

Hammer Curls

Bu egzersizi 3 set, 15 tekrar şekilde yapabilirsiniz. Hammer curl çalışmanızı set aralarında 30 saniye dinlenerek yapmalı ve hareketi tekrarlayarak tamamlamalısınız.

Kick Back ve Dips Superset

4’er set halinde arka arkaya kick back ve dips çalışmalısınız. 15 tekrardan oluşan dumbbell kick hemen sonrasında 20 tekrar dips uygulamalısınız. Set aralarında 30 saniye dinlenmeyi unutmamalısınız.

Hiit Antrenman

Bisiklet, eliptik bisiklet, koşu bandı, kürek çekme gibi kardiyo hareketlerinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Çalışmayı 3 set şeklinde yapmalısınız. Nabzınızın yüksek kalması için set aralarında dinlenmemeniz gerektiğini vurgulamalıyız. Tüm hareketler yapıldığında, 2 dakika mola vererek dinlenmeniz çok daha yararlı olacaktır.

Box Veya Bench Step-Ups: Her bir bacak için 20 tekrar şeklinde çalışmalısınız.

Box Jumps or Jumping Over a Step: 20 tekrar ile egzersizi tamamlamalısınız.

Side Step-Ups on a Box or Bench: Her bir bacak için 20 tekrar şeklinde çalışmalısınız.

Jump Squats: 20 tekrar uygulanmalıdır.

Burpees: egzersiz 20 tekrar çalışılmalı.

Bench Push-Ups: 20 tekrar yaparak tamamlamalısınız.

Michael B JORDAN Box Antrenmanı

Michael B JORDAN Box Antrenmanı

Her antrenman sonunda yapmanız gereken box antrenmanı çalışması

Heavy Bag

Speed Bag

Hitting The Mitts

Jump Rope

Michael B JORDAN Diyet Planı

1. Öğün

 • 6 yumurta beyazı
 • 1 tam yumurta
 • 45 gram karbonhidrat (Örn: yulaf, pirinç vs.)

2. Öğün

 • 1 ölçek protein tozu karışımı
 • 35 gram karbonhidrat

3. Öğün

 • 280 gram ızgara et (tavuk, kırmızı et, hindi ya da balık)
 • 65 gram karbonhidrat (patates, pirinç vs.)
 • 1 avuç yeşillik ile hazırlanmış salata

4. Öğün

 • 220 gram ızgara et (tavuk, kırmızı et, hindi ya da balık)
 • 35 gram karbonhidrat (tatlı patates, pirinç vs.)

5. Öğün

 • 1 ölçek protein tozu karışımı
 • 35 gram karbonhidrat (yulaf ezmesi)

6. Öğün

 • 220 gram ızgara et (tavuk, kırmızı et, hindi ya da balık)
 • 1 avuç yeşillik ile hazırlanmış salata
 • 1 yemek kaşığı yağ (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ya da tereyağ)

Jordan’a Antrenörü Calliet; Cumartesi sabah 7’de başlayıp, Pazar sabahı 7’de bitecek şekilde bir cheat day (ödül günü) planı hazırlamıştır. Hedefinize ulaştığını düşünüyorsanız siz de bunu örnek alarak çalışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap