Mezi Nedir? Meniden Nasıl Ayırt Edilir? Mezi Sonrası Gusül Abdesti Almak Gerekir mi?

Mezi

Mezi Meni genellikle bilinirken, mezi hakkında birçok kişi bilgi sahibi olmayabilir. İkisi arasındaki farklar nelerdir? Ayırt etmek mümkün mü? Hangisi gusül gerektirir? Mezi hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Mezi konusu, genellikle evli bireyleri ilgilendirmekle birlikte, bekarların da bilmesinde fayda vardır. Yani Müslümanların, bu önemli konuyu bilerek dinlerine uygun davranmaları gerekmektedir. Avret yerinden gelen akıntıların farklı türleri bulunmaktadır. Genel anlamda, herkesin bildiği meni olsa da, mezi de öncesinde gelen ve temizlik gerektiren bir durumdur. Vedi ve kazi de bu akıntı türlerindendir; ancak biz burada mezi ve meni üzerine yoğunlaşacağız.

Yaşamınız boyunca cünüplük durumunda dolaşmamanız, en hayırlısıdır ve dinen de çok önemlidir. Mezi ve meni, ilk akla geldiği gibi sadece erkeklerde görülmez; kadınlar da aynı durumdan mustarip olabilir. Kadın ve erkeğin yakınlaşması sırasında ortaya çıkan sıvının hangisi olduğunu ayırt etmenin birkaç basit yolu vardır.

Mezi ve Meni Nasıl Ayırt Edilir? Farklılıklar Nelerdir?

Öncelik mezi sıvısı, iki karşı cinsin münasebeti sonucu gelir. İlk olarak gelen mezi olarak bilinir. Mezi meniye oranla çok daha incedir. Meni daha yoğun ve beyaz baskın renkli bir sıvıdır. Yapış yapış olan sıvıyı meni olarak bilenler yanılıyor, çünkü o mezidir. 

Mezi Nedir? Meniden Nasıl Ayırt Edilir? Mezi Sonrası Gusül Abdesti Almak Gerekir mi?
Mezi Nedir? Meniden Nasıl Ayırt Edilir? Mezi Sonrası Gusül Abdesti Almak Gerekir mi?

Mezi Ne Anlama Gelir? Hem Kadın Hem Erkekte Gusül Abdesti Gerektirir mi?

Ergenlik çağında hormonların giderek hareketlenmesi sonucunda karşı cinse olan ilgi artar. Bazen bu istek o kadar kuvvetli olabilir ki, mezi adlı bir sıvı gelir. Suya benzer bir rengi vardır ve iki cinsin birbirine çok yakınlaştığı durumlarda gelir. Mezi sıvısı için tam olarak boşalma ya da meninin gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Geçmişte yaşanan olaylara göz attığımızda, Hz. Ali’nin de bu tür bir durumdan mustarip olduğunu ve bu konu hakkında bilgi almak için Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e danışması için birinden rica ettiğini görürüz. Hz. Muhammed (s.a.v.) bu durum için normal abdest almanın yeterli olduğunu belirtmiştir. Tabii ki, bu alınması gereken abdest, namaz kılmadan önce değil, mezi temizliği için gereklidir. Mezi sonrası avret yerlerinin temizlenmesi de gerekir. Sadece mezi sıvısı gelirse abdest alarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ancak cinsel ilişki sonrası gelen meni için gusül abdesti almak gereklidir.

Kadınlarda da meni, erkeklerde olduğu gibi benzer nedenlerle gelir. Erkekteki meni daha kalın ve yoğun beyazken, kadındaki fark, hem sarı olması hem de daha ince olmasından kaynaklanır

Mezi Eğer Çamaşır Bulaşırsa Ne Yapmalıyız?

Mezi eğer kıyafetler üzerimizdeyken gerçekleştiyse bulaşan giysiler çıkarılmalı, özellikle de iç çamaşır çıkarılmalıdır. Her ne kadar gusüle gerek olmasa da elbiseler değişip abdest alınmalıdır. 

Mezinin Gelme Nedeni Nedir? Sadece İlişkide mi Gelir?

Mezi, sadece cinsel ilişki ile gelmez. Çok yakın temas ve hatta bazen düşünce bile bu duruma sebep olabilir. Mezinin gelme nedeni genellikle cinsel isteğin artmasıdır. Akıntı sonrası sertleşme genellikle geçer.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Eğer bir kadın rüyasında bile meni görürse mutlaka temizlenmelidir.” Bu sözlerin ardından eşlerinden biri olan Ümmü Süleym oldukça mahcup oldu ve “Bu gerçekten mümkün mü?” diye sordu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), cevaben şunları söyledi: “Tabii ki mümkündür. Dünyaya gelen bir çocuk neden annesine ya da babasına benzer? Cinsel ilişkide erkekten gelen meni beyazdır, kadından gelen ise ‘meisi’ olarak adlandırılır ve onun rengi sarıya yakındır. Bu iki meni birleştikten sonra hangisi daha baskın gelirse çocuk ona benzemektedir

25757