Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Ve Yağ Yakan Yiyecekler. Metabolizma hızı her bireyde farklılık gösterebilir. Metabolizma hızı yüksek olan bireyler, düşük olanlara göre gün içinde daha fazla kalori yakmaktadır ve bu durum özellikle zayıflama döneminde büyük önem taşımaktadır. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakıcı besinler ile gün içinde yaktığınız kalori miktarını arttırarak zayoflamak için avantaj sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Bu gıdalar dışında kahvaltıyı atlamamak, vücudunuzu aç bırakmak yerine daha sık ve küçük porsiyonlu yemek, düzenli egzersizler yaparak metabolizmayı hızlandırmak ve gün boyu normalden daha çok enerji harcamasını sağlamak açısından büyük bir yer kaplamaktadır.

Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Yiyecekler
Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Yiyecekler

Metabolizma Hızı Nedir?

Her insanın metabolizması kendine özgüdür fakat çalışma mantığı aynı olduğunu da belirtelim. Metabolizma hızı cinsiyetine, yaşına, kas yoğunluğuna, vücudundaki yağ miktarına göre değişiklik gösterebiliyor. Kimi insanlar vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için her gün 1300 kaloriye gerek duyarken, kimi kişilerde bu rakam 2000’e kadar çıkabildiği saptanmıştır. Bu nedenle de eğer siz metabolizmanızın yaktığı kalorilerden fazla besin tüketmeniz ve kalori alırsanız kilo almanız durumunda; şayet yaktığınızdan daha az kalori alırsanız da kilo vermeye başlayacaksınızdır ve denge değişmez.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Acı Biber

Acı bibere `yakıcı` özelliğini veren `kapsaisin` içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandıran besinler arasında en ön sırada geldiğini söyleyebiliriz. Acı biber, yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar arttırmayı sağlar. Öğünlerinizde pul biber, acı toz biber, sivri biber kullanarak gün içinde yaktığınız kalori miktarını arttırmanızı da sağlayabilirsiniz. Acı biberin bir diğer yararı da iştahı azaltarak tokluk hissini uzatması durumudur. Acı biber dışında kekik, kişniş ve tarçında bir miktar kapsaisin barındırmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Yumurta

Yumurtayı sevmenizi ve beyazını sarısını ayırmadan, bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz!

Yüksek protein kaynaklarından biri olan yumurtanın, uzun araştırmalar neticesinde kolesterol ve kolesterolün kötü etkilerinden bağımsız olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber aynı zamanda yumurta, kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için tokluk süresini arttıran bir besin olduğundan sıkça tercih edilmektedir. Düzenli yumurta yemenin, kilo vermede çok etkili olduğu da yapılan araştırmalarda kanıtlamıştır.

Metabolizmayı Tarçın ile Hızlandırın
Metabolizmayı Tarçın ile Hızlandırın

Metabolizmayı Tarçın ile Hızlandırın

Tarçının kilo vermeye destek sağlayan iki etkisi bulunur. İlki kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlığı bastırmak ve yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi sağlamak gibi yararları bulunur. İkincisi ise sindirimi esnasında vücut sıcaklığını yükselterek termik etki oluşumuna katkı sağlar. Bu termik etkiyle birlikte metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı artmaya başlamaktadır.

Zencefil

Zencefil; sindirime destek olurken bununla beraber vücut sıcaklığını yükseltmeye ve yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık %20 oranında arttırmaya katkıda bulunur.

Metabolizma Hızını Artıran Lifli Yiyecekler

Gıdaların vücudumuzda sindirilmeyen kısmı olan lifler, sindirim sırasında vücudun kullandığı enerjiyi arttırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamaya yardımcı olduklarını biliyoruz. bu nedenle besin lifleri genel olarak sindirime katkıda bulunurak, kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı sorunları önlemektedir. Lif bakımından zengin besinler arasında roka, brokoli, ıspanak, karnabahar, kale, elma, portakal, greyfurt, lahana, kara lahana, brüksel lahanası, yulaf, kepekli tahıllar, fındık, badem ve kabak çekirdeği olarak tercih edilmesi gerekir.

Avakado

Pek çok meyve karbonhidrat bakımından zengin olsa da avokado, sağlıklı yağ deposu olan bir meyvedir diyebiliriz. İçeriğinde bulunan faydalı yağ, protein ve yüksek lif oranı ile; hem lezzetli, hem de doyurucu olan avakadonun aynı zaman da kilo almayı engelleyici besinler arasında yer aldığını da bilmelisiniz.

Yulaf

Lif ve sağlıklı karbonhidrat açısından zengin olan yulaf ezmesini su, yoğurt ya da sütle yerseniz daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Şayet siz de tadını sevmiyorum diyenlerdenseniz tarçın veya hindistan cevizi ile karıştırarak daha lezzetli bir hale getirmeyi deneyebilirsiniz. Yulaf glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekeri için de uygun bir karbonhidrattır. Yulafı kahvaltıda ve ara öğünlerde tüketmeniz yararınıza olacaktır.

yulaf ile metabolizma hızlansın

Metabolizmayı Çalıştıran Kuruyemişler

Kuruyemiş, öğünler arasında açlık krizlerini bastırmak için mükemmel bir atıştırmalıklar içerisinde bulunuyorlar. Protein, lif ve kalp için yüksek oranda sağlıklı yağlar içerdiğini belirtelim. Yapılan çalışmalar; kuruyemişlerin metabolizma sağlığını koruduğunu ve yağ yakımına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Yeşil Çay

Yeşil cay, metabolizma hızına etki eden fitokimyasal bir yapı içeriğe sahiptir. Çalışmalar; yeşil çayın karın yağlarını yaktığını ve kilo kaybını sağladığını tespit etmiştir. Günde birkaç fincan yeşil çay ile yağ yakımına yardımcı olmanız mümkündür. Kafein içeren kahve, olong çayı ve normal çay gibi diğer içecekler de metabolizmayı hızlandırmak için önerilen içecekler arasında bulunduğundan, sıkça tüketmeye özen göstermelisiniz.

Su

Günlük ortalama olarak 2 litre su içmek, toksinlerin ve yağların vücuttan daha hızlı atılmasına destek sağlıyor. Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar soğuk su içmenin, vücudun soğuk suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için daha fazla enerji harcamasını sağladığının altını çiziyorlar.

En Önemli Öğün: Kahvaltı

Şayet kahvaltı etmiyorsanız; metabolizmanız gün boyu normal hızının altında çalıştığından ve öğle yemeğine kadar şekeriniz düşeceği için yemeniz gerekenden daha çok şey tüketmenize neden olacaktır. Sabah uyandığınızda muhakkak evden çıkmadan önce sağlıklı bir şeyler atıştırın ve metabolizmanın güne hızlı başlamasına yardımcı olun.

Az ve Sık Öğünler

Yemek sonrası sindirim sırasında vücut önemli miktarda enerji harcamaya başlar. Sindirim işleminden sonra ise metabolizma hızı yavaş yavaş düşmektedir. Eğer metabolizma hızının düşmesinden yana değilseniz, gün içinde 3 ana öğün yerine 4-5 ara öğün tüketebilirsiniz. Bu sayede daha az kalorili yiyeceklerle daha uzun süreli tokluk hissi elde etmeniz de mümkün olacaktır.

64182