Meryem İsminin Anlamı

Meryem

Meryem İsminin Anlamı Kız çocuklarına verilen Meryem ismi son zamanlarda en popüler olan isimler arasında yer alır. Ailelerin ismi çocuklarına vermeden önce yaptıkları araştırmalar arasında Meryem isminin anlamı nedir sorusu bulunur. Meryem ismi için yapılan tanımlamalardan ilki durgun ve kımıldamayan kişidir. Aynı zamanda dinine bağlı olan kadın anlamına gelir. İbadetine düşkün olan kimse anlamında kullanılabilir. 

TDK’nın Meryem isminin anlamı için yapmış olduğu tanımlamalar bulunur. Dindar kadın olarak yapılan tanımlama vardır. Meryem ismi Türkiye’de oldukça popüler olan ve sık rastlanan bir isimdir. 309834 kişi Meryem ismine sahiptir. En çok kullanılan 20.isim olurken kız isimleri arasında en çok kullanılan 7.isimdir. Popüler olan isim hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler için Meryem isminin analizi yapılmıştır ve bazı özellikler ortaya konulmuştur. 

Meryem ismine sahip olan kişilerin kader sayısı 2 olarak belirlenmiştir. İsim sahipleri için en uygun olan renk ise gridir. Kader sayısının 2 olması kişilerin ince fikirli ve romantizme düşkün olduğunu göstermektedir. Arkadaş canlısı yapıya sahip oldukları için çevresinde birçok insan vardır. Maneviyat Meryem ismindeki kişiler için daha önemlidir. Aşkı severler ve kalplerinde herkes için yer vardır. Gezmek ve dolaşmak en çok keyif aldığı şeyler arasında yer alır. 

Kız çocukları için tercih edilen Meryem isminin özellikleri ise hem olumlu hem de olumsuz olacak şekilde ortaya konmuştur. Meryem ismine sahip olan kişilerin sessiz ve sakin bir yapıda oldukları bilinir. Merhametlidirler ve yoğun duygulara sahiptirler. Şefkatli yapılarına ek olarak yalnızlığı severler. Empati kurabilme yetenekleri gelişmiştir ve inançları yüksektir. Romantik bir yapıya sahiptirler. Marjinal yapıları ile beklenmedik kararlar almaları mümkündür. 

Meryem ismine sahip olan kişilerin fiziksel özellikleri arasında kalın dudaklar, yuvarlak ve koyu olan gözler bulunur. Aynı zamanda yüz hatları orantılıdır ve kalın telli olan saçları bulunur. Tatlı bir gülümseyişe sahiptirler. İsmin çeşitli özellikleri ortaya koyulurken yapılan bir diğer analizi harfler oluşturmaktadır.  Seslerin uyumu göz önüne alınarak Meryem isminin harf analizi şu şekilde yapılmıştır: 

M : Ticarete yatkın olan bir kimseyi anımsatır. M harfi olan isimlerde yanlarına mutlaka A harfi gelmesi gerektiğine inanılır.  E : Hayatın içerisinde sıkıntılı olan her durumdan kurtulmak için verilen mücadeleye çağrışım yapar. R : İsimlerin içerisinde olan R harfi tereddüt yaşayan biri için çağrışım yapar. Y : Geçmişte yaşanan olaylardan ders alan biri anlamına gelir.  E : Sıkıntılı olan durumları atlatmak için verilen mücadele anlamına gelir. M : Ticaret işlerine yatkın olunmasını ifade eder. 

Kız çocuklarına isim vermeden önce ailelerin merak ettiği konular arasında Meryem ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusu yer alır. Meryem ismi Kur’an’da geçmektedir. Meryem Suresi Kur’an’da yer alan 19.suredir ve 98.ayettir. Numeroloji olarak inceleme yapıldığında ise 93 sayısına ulaşılmıştır. İsim içerisinde yer alan harflerin alfabe üzerinden almış oldukları karşılıkların toplamı sonucunda 93 sayısına ulaşılmaktadır. 

meryem-isminin-anlami-67116
Meryem İsminin Anlamı

Meryem isminde 6 harf bulunur ve 2 heceden oluşur. Meryem ismine uygun olan Merve, Meral ve Mercan seçenekleri bulunur. Erkek isimleri arasında uyumlu olan seçenekler ise Mert, Mercan, Mertcan ve Meriç şeklindedir. 

Popüler olan ve en sık kullanılan ilk 10 isim arasında yer alan Meryem ismi için ailelerin merak etmiş olduğu pek çok konu vardır. Kişilerin Meryem ismine sahip olan ünlüler için yapmış olduğu araştırmalar vardır. Meryem Uzerli verilebilecek olan en iyi örnekler arasında yer alır. Ünlü bir oyuncudur ve oldukça başarılı bir kariyeri vardır. 


 Meryem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Eshab’Ül-Kehf’İn(Yedi Uyurlar) İsimlerinden Bir Tanesi.
 • 2 – Durgun, oynamayan, kımıldamayan
 • 3 – Dinine Bağlı Kadın Demek. Hz.İsa (As)’Nin Annesi.
 • 4 – Abid. İbadete Düşkün İnsan.
 • 5 – Dindar kadın.
 • 6 – İbr. İsyan, ayaklanma.
 • 7 – Peygamber Hz.İsa’nın (a.s) annesi.
 • 8 – Meryem Suresi.Kur’an’ın 19. suresidir. 98 ayettir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Meryem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Meryem ismini kullanan 309.834 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Meryem ismini kullanan 46.516 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Meryem ismini kullanan 16.445 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Meryem ismini kullanan 10.743 kişi bulunmaktadır.

Meryem isminin Türkiye sıralaması

Meryem en çok kullanılan 20. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 7. isimdir.

Meryem ismini kullananların sayısı, son bir yılda 3.563 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Meryem isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Meryem isminin Harf Analizi

Kişiye Meryem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Meryem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Meryem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Meryem isminin anlamını gözden geçirin!

Meryem İsminin Numerolojisi

Meryem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
R: yirmi bir
Y: yirmi sekiz
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 93

Meryem ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

 1. Meryem Uzerli: Alman-Türk oyuncu. “Muhteşem Yüzyıl” dizisindeki Hürrem Sultan rolüyle tanınır.
 2. Meryem Ana: Hristiyan inancında İsa’nın annesi Meryem’e atfedilen isimdir.
 3. Meryem Sahra Uzerli: Türk-Alman oyuncu. “Gecenin Kraliçesi” ve “The Magician” gibi filmlerde rol almıştır.
 4. Meryem Yıldırım: Türk futbolcu. Türkiye Kadın Milli Futbol Takımı’nda forma giymiştir.
 5. Meryem Paker: Türk şarkıcı ve oyuncu. 1997 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmiştir.

Bu listede Meryem ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim oldukça yaygın olduğu için daha fazla ünlü Meryem ismini taşıyan kişiye rastlamak mümkündür.

73753