Mercan İsminin Anlamı

Mercan İsminin Anlamı 

Mercan İsminin Anlamı Bebek sahibi olmak isteyen insanların en güzel heyecanlarından birisi de isim belirlemektir. Bebeklere isim verirken ebeveynler isimlerin anlamlarına, karakter analizlerine, harf analizlerine, olumlu ve olumsuz yönlerine dikkat ettikleri görülür. Bu yüzden “Mercan isminin anlamı nedir?” sorusu birçok insan tarafından araştırılır. Mercan ismi birçok anlama sahiptir. Mercan ismi minnet etmek ve deniz kıyısı gibi anlamlara gelir. Aynı zamanda kalkerli kırmızı renkli deniz hayvanı ve bu hayvandan elde edilen süs eşyaları yapımında kullanılan materyaldir. 

Bebeklerine isim verirken dini anlama önem veren ebeveynler “Mercan ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunun cevabını ararlar. Mercan ismi Kur’an-ı Kerim’in Rahman Suresi’nde geçer. Rahman Suresi’nin 22. ve 58. ayetlerinde yer alır. 22. ayette “İkisinden de inci ve mercan çıkar.” şeklinde geçer. 58. ayette ise “Onlar adeta yakut ve mercan gibidirler.” şeklinde yer alır. Bu nedenle Mercan isminin Kuran’da yer aldığı söylenir. Arap kökenli olan Mercan ismi Türk toplumlarında kullanıldığı gibi Arap topluluklarında da büyük bir yere sahibidir. Hem erkek hem de kız çocukları için kullanılabilir. 

İsimlerin bebeklerin karakter oluşumunda etki ettiği söylenir. Uzmanlar, Mercan isminin anlamı açısından bu ismi kullanan insanların yaratıcı, arkadaş canlısı, sevecen, estetik kaygıları olan, sosyal, uyum sağlayan, ılımlı, zarif gibi kişilik özelliklerine sahip olduğunu söylüyorlar. Aynı zamanda Mercan adına sahip olan insanlar marjinalliğe önem verir, hayatlarında netlik isterler, yeni fikirler üretirler ve fikirleri sorgularlar. Sorumluluk sahibi olan bu insanlar kararlılık ve güvene hayatlarında önem verirler. 

Anne babaların bebeklerine isim verirken dikkat ettikleri bir diğer nokta popülerlik oranıdır. Mercan isminin kullanımı ülkemizde son bir yılda 343 kişi artmıştır. Son verilere göre ülkemizde en çok tercih edilen 931. isimdir. Üniseks isimler arasında Türkiye’de 44. sırada yer alır. 2022 verilerine göre ülkemizde toplam 13.226 kişi Mercan ismine sahiptir. İstanbul ilinde ise Mercan ismini kullanan 2.364 kişi yaşamaktadır. Başkent olan ilimiz Ankara’da ise 976 kişinin adı Mercan olarak kayıtlardadır.  

İsimler üzerinde çıkarım yapılabilecek bir diğer alan ise harf analizidir. Mercan isminin harf analizini şu şekilde inceleyebiliriz; M harfi ticarete yatkınlık, E harfi mücadele etmek, R harfi tereddüt, C harfi konuşma ve yazma yeteneği, A harfi atılgan ve enerjik olma, N harfi ise sağduyulu anlamlarına gelir. Harf analizine göre Mercan ismine sahip olan insanların tereddütlü bir yapıda olabilecekleri, mücadeleci yapıları, yüksek enerjileri, ticarete yatkınlıkları olduğu söylenebilir. Aynı zamanda yazma ve konuşma yetenekleri sayesinde hayatlarında kendilerini doğru bir şekilde ifade edebildikleri ve ticaret yatkınlıkları sayesinde rahat bir hayatın onları beklediği söylenebilir. 

Ülkemizde Mercan ismi sık kullanılmadığı için Mercan ismine sahip ünlüler ile alakalı sadece Müziyen Arkın Ilıcalı Allen “Mercan Dede” olarak tanınıyor. Aynı zamanda başarılı oyuncu Özge Özpirinçci’nin kızının adının Mercan olduğunu biliyoruz. 

mercan-isminin-anlami-2967
Mercan İsminin Anlamı

Uzman kişiler tarafından Mercan isminin analizi yapılır. Analiz sonucunda Mercan ismine sahip olan insanların olumlu yönlerinin enerjik, ticaretle yatkınlık, mücadeleci, ılımlı, zarif, sosyal, arkadaş canlısı, sevecen, uzlaşmacı, hoşgörülü, zevk sahibi, adil görüşe sahip oldukları söylenebilir. Ancak bu insanların aşırı detaycı olmaları, zor affetmeleri, aşırı titiz olmaları, zor memnun olmaları ve kuşkucu tarafları olumsuz yönlerini gösterir. Fiziksel anlamda Mercan isminin bebeğinizi nasıl etkileyeceğini düşünüyorsanız, Mercan ismine sahip olan insanlar pürüzsüz cilde ve atletik bir vücuda sahiptir. Bu insanların gür ve kalın ses tonları vardır ve kısa çeneli, gamzeli, düz kaşlı oldukları görülür. 

Mercan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Selenterelerin Mercanlar Sınıfından Olup Kayalık Yerlerde Koloni Meydana Getirerek Yaşayan, İskeleti Kalkerli Kırmızı Renkli Deniz Hayvanı. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
 • 2 – Denizlerin Ya Da Okyanusların Dibinden Çıkarılan Ve Bazen De
  Süs Eşyası Olarak Kullanılan Mercanlar Kayalık Yerlerde Koloni
  Meydana Getirerek Yaşayan, İskeleti Kalkerli Kırmızı Renkli
  Deniz Hayvanı.
 • 3 – Minnet Etmek.
 • 4 – Deniz Kıyısı
 • 5 – Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan, mercanlar sınıfının örneği olan, kırmızı kalker iskeletli hayvan.
 • 6 – Bu hayvanın iskeletinden elde edilen ve süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
 • 7 – Açık kırmızı renkte bir balık türü.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Mercan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mercan ismini kullanan 13.226 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mercan ismini kullanan 2.364 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mercan ismini kullanan 976 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mercan ismini kullanan 659 kişi bulunmaktadır.

Mercan isminin Türkiye sıralaması

Mercan en çok kullanılan 931. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 44. isimdir.

Mercan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 343 kişi artmıştır.

Mercan isminin Harf Analizi

Kişiye Mercan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Mercan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mercan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mercan isminin anlamını gözden geçirin!

Mercan İsminin Numerolojisi

Mercan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
R: yirmi bir
C: üç
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 64


Mercan ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnek verebilirim:

 1. Mercan Dede: Türk-Kanadalı müzisyen. Sufi müziği modern elektronik elementlerle birleştirerek tanınmıştır.
 2. Mercan Erzincan: Türk halk müziği sanatçısı. Bağlama ustalığıyla bilinen sanatçı, geleneksel müziğe yaptığı katkılarla tanınır.
 3. Mercan Kıralı: Türk tiyatro oyuncusu ve yönetmen. Birçok tiyatro oyununda sahne almış ve yönetmenlik yapmıştır.
 4. Mercan Dede (Murat Uncuoğlu): Türk-Kanadalı DJ ve prodüktör. Elektronik müzik alanında başarılı çalışmalara imza atmıştır.

Bu listede Mercan ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim daha az yaygın olduğu için daha fazla ünlü Mercan ismini taşıyan kişiye rastlamak zor olabilir.

84148