Maydanoz Suyu ve Faydaları

Maydanoz içerisinde bol miktarda C, A ve K vitaminleri bulunur, aynı zamanda potasyum, kalsiyum ve demir oranları da oldukça yüksektir. Bu özelliği sayesinde s..

Maydanoz içerisinde bol miktarda C, A ve K vitaminleri bulunur, aynı zamanda potasyum, kalsiyum ve demir oranları da oldukça yüksektir.

Bu özelliği sayesinde sadece salatalarda kullanılmakla kalmaz, birçok hastalıktan korunmak ve daha sağlıklı olmak için tüketilen bitkilerden biri olarak kabul edilir. İdrar yolu enfeksiyonu, adet dönemi problemleri, sindirim sistemi bozuklukları, astım ve öksürük,  böbrek taşı tedavisinde maydanoz suyu ve maydanoz kullanılabilir. Bu sağlık problemlerinin tamamına birden etki edip etmediğini anlamak için daha fazla bilimsel çalışmanın yapılması gerekmektedir. Ancak genel sağlığımız için çok önemli olan vitamin ve mineralleri içeren maydanozu daha çok tüketerek sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Besin Değerleri Açısından Maydanoz

1 yemek kaşığı taze maydanoz ( tahmini 4 gram) bir kişinin (günlük) %8 C vitamini ihtiyacını, %1 kalsiyum ihtiyacını, %6 A vitamini ihtiyacını, % 1 demir ihtiyacını, %77 K vitamini ihtiyacını, %1 folat ihtiyacını karşılar. Maydanoz B6 vitamini, fosfor, E vitamini, çinko, magnezyum, besin lifi, bakır mineralleri açısından da oldukça besleyicidir.

Maydanozun Faydaları

İdrar Söktürücü:

Maydanoz idrar söktürme özelliğine sahiptir ve ödemin atılması için sıklıkla kullanılır. Bu özelliğinden dolayı maydanoz, böbrek ve safra taşlarının kısa bir süre içinde atılması için tüketilen, geleneksel bitkilerden biri olarak kabul ediliyor. Maydanoz suyunu böbrek ve safra taşlarını atmak için kullanacaksanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Öksürük ve Sinüzit:

Hastalık veya alerji sonucu artan mukusun vücuttan daha hızlı atılması için maydanoz suyu tüketebilirsiniz. Sinüsleriniz dolduğu zaman ve öksürüğünüzün arttığı durumlarda maydanoz çayı veya suyu içmek faydalı olur.

Gaz:

Maydanoz suyunu ya da çayını yemeklerden sonra oluşan gaz sorunu için de kullanabilirsiniz. Ancak gazı azaltmak için her 2-3 dakikada birkaç yudum almalısınız, yani çok hızlı içmemelisiniz.

Göz Sağlığı:

A vitamini göz sağlığı için oldukça önemlidir ve maydanoz A vitamini açısından zengindir. A vitamini sayesinde retinada ışık hassasiyeti sağlayan ‘rodopsin’ pigmenti üretilir.

Cilt Sağlığı:

C vitamini yaşlanmanın etkilerini geciktiren ve cilde esnekliğini veren kolejen üretiminde kullanılır. C vitamini açısından zengin olan maydanozu tüketerek cildinizin ihtiyacı olan C vitaminini karşılamasını sağlayabilirsiniz. Böylece kırışıklıklarınızın da gecikmesini sağlarsınız.

Kanserden Korunma:

Özellikle cilt kanseri, meme ve kolon kanserine karşı korunmak için önerilen bitkiler arasında maydanoz yer alıyor. Ancak kesin bir faydasının olup olmadığı konusunda yapılan araştırmaların sayısı şuanda yetersiz. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, maydanozda bulunan ‘carnosal’ adlı bileşenin kanser hücrelerinin üremesine engel olduğu gözlemlenmiştir.

Kilo Verme:

Birçok diyet listesinde maydanoz suyu ya da çayı bulunur. Bunun asıl nedeni ise maydanozun yağ yakma ve kilo verdirme özelliği değil, vücutta bulunun fazla suyun atılmasını kolaylaştırmasıdır. İdrar söktürücü özelliği olan maydanoz, ödemin atılmasını kolaylaştırır.

Kalp Sağlığı:

Maydanoz içerisinde en önemli B vitaminlerinden sayılan folik asit bulunur. Bu asit vücutta fazla olduğunda damarları tahrip eden ‘homosistein’ adlı molekülü direkt olarak nötralize eder.

Romatoid Artrit:

20.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, C vitaminini besin yoluyla az miktarda alan kişilerde romatoid artrit daha sık görülür. C vitamini açısından önemli bir kaynak olan maydanozu tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini en aza indirebilirsiniz.

Böbrek Sağlığı:

Maydanozu ve maydanoz suyunu geleneksel olarak böbrek taşını atmak için kullanıldığından yukarıda bahsetmiştik. Ayrıca maydanoz, herhangi bir böbrek sorunu olmayan kişilerde de, böbrek işlevlerinin düzeltilmesi ve sodyumun böbrekler tarafından daha kolay işlenmesini sağlamak için tavsiye edilir.

Ağız Kokusu:

Maydanozda bulunan klorofil maddesi nefesi tazelemeye ve kronik ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Bitkilerin yeşil olmasını sağlayan bu madde, kanın temizlenmesini ve yeni kırmızı kan hücrelerinin üremesini sağlar.

Maydanoz Suyunun Hazırlanması

Maydanozun yaprakları küçük olduğundan dolayı 1 bardak katkısız maydanoz suyu hazırlamak çok kolay değildir ve katkısız maydanoz suyunu bu miktarda tüketmenin bazı yan etkileri olabilir. Sadece maydanoz suyu ağızda acı bir tat bırakır. Maydanozu kereviz, havuç, domates ve salatalık suyuyla hazırlayarak hem içeceğinizin tadını güzelleştirebilir hem de daha kolay hazırlayabilirsiniz. Maydanoz suyu hazırlanırken farklı renkte sebzeler kullanmanız faydalı olacaktır, çünkü farklı renklerdeki bu sebzelerin içinde farklı mineraller ve vitaminler bulunur. Ayrıca farklı sebzelerle hazırladığınız maydanoz suyu için 6-7 dal maydanoz yeterlidir. Eğer evde katı meyve sıkacağınız varda böyle bir sebzeli maydanoz suyu hazırlayabilirsiniz. Fakat katı meyve sıkacağınız yoksa maydanozu çayını yaparak içebilirsiniz. Maydanoz çayı yapmak için (büyük bir bardak) 10 adet maydanoz yaprağını kaynamış suya ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Çayı daha lezzetli yapmak için limon ve bal ekleyebilirsiniz.

Önlemler, Uyarılar

Hamile kadınlar, maydanoz suyunu kasılmalara neden olduğu için tüketmemelidir. Ayrıca diğer insanlarda günde 30-50 mililitreyi aşmamalıdır. Eğer olası bir sağlık probleminden dolayı ilaç kullanıyorsanız ya da idrar söktürücü alıyorsanız maydanoz suyu tüketmeden önce doktorunuza danışmalı ve herhangi bir yan etkiye karşı bilgi almalısınız. 49723