Makineler ile Kas Yapmak için Korkularınızı Yenin

Makineler ile Kas Yapmak için Korkularınızı Yenin. Pek çok kişi daha büyük kaslar için serbest ağırlıkları tercih etse de, sakatlık riskinden korunarak forma girmek için iyi bir ekipmandır demek mümkün. Özellikle de yeni başlayanlar için…

Fitness salonlarındaki makinelerin, vücut geliştirme sporcularının ve profesyonel atletlerin antrenman programlarında bulunmasının pek çok sebebi bulunuyor. Yağsız ve iri bir bedene sahip olmak istiyorsanız, makinelere bakış açınızı değiştirmenizi tavsiye edeceğiz.

Makinelerin kas hacmini büyütmesinden önce, hepimiz için çok değerli olan bir etkenden söz etmek istiyoruz: zaman. Daha önce bahsettiğimiz ön yargı sebebiyle, spor salonlarında spor aletleri genellikle boş kalıyor ve bunların yerine her yer boş barlar, ağırlık plakaları, dambıllarla dolup taşıyor olduğunu vurguladık. Esasen bu size kimseyi beklemeden, makinelerde rahatlıkla antrenmanınızı yapabilme şansı tanıyor. Devamlı kaybolan dambılları ve ağırlık plakalarını bulmaya harcayacağınız zamanı, spor aletlerinde sadece pimin yerini değiştirerek ağırlığı ayarlamakla harcamak çok daha mantıklı bir seçenektir.

Fizyolojik yönden incelersek, makinelerin kas kütlenizi ve kuvvetinizi ciddi anlamda arttırdığını söylemek de mümkündür. Aynı bölgeyi çalıştıran makine ve serbest ağırlık hareketlerinde, makine ile daha fazla ağırlık kaldırmanıza destek oluyor. Serbest ağırlık egzersizlerinde, koordinasyon ve propriosepsiyon için kaslar birden fazla vazifeyi bir arada yapmaya çalışmaktadırlar fakat spor aletlerinde hareketin formunu bozmadan, yüksek ağırlıklarla, kaslarınızı daha fazla zorlamak son derece kolaydır. Bu nedenle, kaslarınıza aşırı yükleme yaparak hipertrofiyi devreye sokmak için gerekli olan düşük set ve yüksek ağırlık antrenmanları için makineler muhteşem bir tercih olacaktır.

Şayet hedefiniz daha estetik bir görüntü ise, belirli bölgelerde “pump” etkisi yaratmak için makinelerden faydalanmalısınız. Pek çok kişi biceps curl, triceps extension, leg extension ve calf raise hareketlerini spor aletlerinde yapmayı tercih ederek mantıklı davranırlar. Sonuç aşamasında ise kaslarınız onları çalıştırırken makinede mi serbest ağırlıkla mı yaptığınızı bilemeyeceği için, dirence ve gerilime tepki vermeleri kaçınılmazdır, hormonal salınımları başlatır ve kas gelişimi artar. Yani ne kadar fazla ağırlık kaldırmak, o kadar fazla kas inşa etmek anlamına gelmektedir.

Makineler, çok amaçlı şekilde kullanılmaktadır. Örnek olarak leg press aletinde, ister double-leg press, ister single-leg press ve hatta isterseniz de kalflarınız için straight-leg calf uygulayabilirsiniz. üstelik makineler sabit ve güvenli olduklarından da tercih edilebilinmektedir. Bu nedenle yardımcı bir arkadaşınız olmadan da rahatlıkla yüksek ağırlıklara girmeniz olası ve yararlıdır.

Tüm bunlar ile beraber serbest ağırlıkların kaslar üzerinde daha etkili olduğu fikrini halen benimsiyoruz. Ancak makinelere sırtınızı dönmeden, biraz daha fazla kullanarak antrenmanlarınızdan aldığız verimi arttırmanız gerekiyor. Özet olarak makineler, insan hayatını kolaylaştırmak için icat edildiğinden, kullanarak verimi arttırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap