Magnezyum Hakkında Bilinmeyenler! Nedir. Nasıl Çalışır?

Magnezyum Hakkında Bilinmeyenler! Nedir. Nasıl Çalışır? En değerli minerallardan olan magnezyumu ihmal etmemek için çok sağlam sebepler bulunuyor.

Magnezyum nedir? Magnezyum hakkında Merak edilen çok soru var. Hücrelerinizde bulunan en önemli elementlerden sadece biri. Yeterli miktarda alınmadığında, vücudunuz, yaşam fonksiyonlarını yerine getirmede ihtiyacı olan enerjiyi üretmede zorluk çekmeniz olasıdır. Kas, kemik, hücre ve kalp sağlığınız için hayati önem taşıyan magnezyum, aynı zamanda vücuttaki en temel elektrolitlerden de biridir de diyebiliriz. Magnezyum, terlemeyle atılabildiğinden, yoğun antrenmanlar yapanların magnezyum seviyelerini yüksek tutmasında yarar vardır.

Magnezyum Nasıl Çalışır?

Magnezyum Nasıl Çalışır?

Vücudunuzda 300’den fazla metabolik işlemde önemli yeri olan magnezyum, hücreler arası iletişimi sağlayan orkestra şefi gibi çalışmaktadır. Magnezyum vücudun yeni DNA üretmesini sağlar, egzersiz sonrası kasların toparlanmasına destek olur ve enerji dengesini sağlayarak sportif performansı arttırmaya yardımda bulunur. Aynı zamanda, eğer yeteri kadar magnezyum almıyorsanız, spor salonu ya da sosyal faaliyetlerinizdeki performansınıza olumsuz olarak yansıdığını fark edeceksiniz.

Magnezyum Eksikliğinde Neler Olur?

Magnezyum Eksikliğinde Neler Olur?

Magnezyumun eksikliğinde, halsizlik, yorgunluk ve gerginlik meydana gelir. Ani tansiyon yükselmesi, nedensiz çarpıntılar ve baş dönmesi de en belirgin bulgular arasında yer alıyor. Uykusuzluk, kolesterol yüksekliği, böbrek taşı ya da idrar yolları problemlerini oluşturur. Üstelik kan şekerinin düşmesi de sebep olur.

Ne Zaman Alınmalı?

Ne Zaman Alınmalı?

Araştırmalara göre, yetersiz ve kalitesiz uyku magnezyum seviyesini düşürüyor, bu da ertesi gününüzü mahvediyor olması mümkün. Magnezyum depolarınızı doldurmak ve maksimum faydayı görmek için, akşam yemeklerinden sonra almaya çalışmalısınız.

Magnezyum Nasıl Alınır?

Magnezyum Nasıl Alınır?

Ceviz ve badem başta olmak üzere kabuklu yemişler; ıspanak, roka, pazı, nane gibi yeşil yapraklı sebzeler; adaçayı; kekik; kabak çekirdeği; nohut, fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller; buğday kepeği; tam tahıllılar başlıca magnezyum kaynakları olduğunu bilmelisiniz. Bunlarında beraberinde karpuz, kavun, muz, çilek, incir, hurmak, kakao ve çikolata da doğal magnezyum içerdiği de bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap