Mağfiret İsminin Anlamı

Mağfiret İsminin Anlamı Nedir?

Mağfiret İsminin Anlamı Mağfiret ismi anlamı sıklıkla kullanılan ancak en az bilinen isimlerden bir tanesidir. Bu sebeple son günlerde çok sık ” Mağfiret isminin anlamı nedir ?” sorusu ile karşılaşılıyor. Mağfiret, affetmek anlamında kullanılıyor. Ancak bunun yanı sıra korumak anlamına geldiği de biliniyor. Bu sebeple güzel çağrışımlar yaptığı için tercih ediliyor. Ancak yine de eski dönem isimlerini andırdığı için son dönemlerde çok sık rastlanmıyor. Yalnızca son bir ya da iki sene içerisinde tekrardan gündeme geldiği biliniyor. Günlük yaşamda çok sık kullanılan bir kelime olarak söylenişinde zorlanma olmuyor. Kulağa hoş gelen harfler zincirinden ve bağlantılarından meydana geliyor. 

Bu isim aynı zamanda dini inanışlar için de büyük önem arz ediyor. Bu durum ” Mağfiret ismi Kur’an’da geçiyor mu ?” sorusunu akıllara getiriyor. Mağfiret kelimesi affetmenin yerine kullanılıyor ve Kur’an’da yalnızca bir defa değil, çok sık aralıklarla kullanılıyor. Bakara, Ali İmran, Nisa, Enfal, Hud, R’ad, Kehf, Meryem, Hac, Nur, Neml, Ahzap, Sebe, Fatır, Yasin ve Sadr sureleri başta olmak üzere birçok ayette kullanılıyor. Bu kavram Allah ile kul arasındaki bağı da ifade ettiğinden bazı ebeveynler çocuklarına bu ismi veriyor. Allah’ın kulunun ya da kullarının işlemiş olduğu günahları örtbas ettiğine dair anlamda kullanılan bu isim, İslam dininde inanılması gereken ve tüm duaların kapılarını aralayan özel bir kelimeden oluşuyor. 

Diğer bir merak konusu ise bu isme sahip olan insanların ne çoğunlukta olduğu ile ilgili oluyor. Mağfiret ismine sahip ünlüler arasında Mağfiret Abdulveli Bozlar olduğu biliniyor. Çok sık kullanılan bir isim olmadığı için başka ünlü kişilerde kullanılma durumuna henüz rastlanmadı. Ancak bu isim Allah’ın doğrudan bir ismi olmadığı için konulmasında bir sakınca görülmüyor. İsim genelde kızlarda kullanılmakla birlikte erkeklerde de rastlanabiliyor. Türkiye’de yalnızca 100-200 kişi arasındaki bireylerin bu isme sahip olduğu biliniyor. 

Sahip olduğu bağışlayıcı anlam ile birlikte Mağfiret isminin analizi de kolaylaşıyor. Bu isme sahip olan kimselerin yüce gönüllü ve cömert olduğu biliniyor. Ayrıca içerisinde bulundurduğu harfler de bu analizde önemli bir yer tutuyor. İçerisindeki her harf yalnızca bir kez kullanılıyor ve çeşitliliği sayesinde de birçok farklı özelliği bir arada barındırabiliyor. ”M” harfi adaleti ve eşitliği simgeliyor. ”A” harfi öncülüğü ve liderliği temsil ediyor. ”Ğ” harfi ise farklı ve özgün olmayı işaret ediyor.  ”F” harfi çabalamayı ve azmi ifade ederken  ”İ” harfi de iyi huylu insan olmayı ifade ediyor. ”R” harfi geniş alana yayılan bir enerjiyi ve aynı zamanda ”E” harfi de planlı bir şekilde ilerlemeyi temsil ediyor. İsmin son harfi olan ve tüm enerjiyi üzerinde toplayan ”T” harfi ise ışıldamayı ve diğer insanlardan öne çıkmayı temsil ediyor. 

Hem çok güzel çağrışımlara sahip olan hem de büyük bir kavramı simgeleyen Mağfiret isminin anlamı ülkemizin büyük bir çoğunluğu tarafından biliniyor. İsmin çocuklara ikinci isim olarak verildiği de sıklıkla gözlemleniyor. Son bir yıl içerisinde kız bebeğine Mağfiret isminin konulması durumu 3 kişi olarak artış göstermiştir. Bu durum bu ismin kullanımının daha da artacağının sinyallerini veriyor. İsim Mağfiret ya da Magfiret olarak iki farklı versiyonla kullanılabiliyor. Marifet ve Mahide gibi isimlerle benzer bir harf düzeni oluşturduğu için duyumda da benzer bir etki sağlıyor. Kelime sesli harfler orantılı bir şekilde dağıtılmış olduğu için söylemede kolaylık sağlıyor. 

magfiret-isminin-anlami-18144
Mağfiret İsminin Anlamı

Mağfiret isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Allah’ın, kullarının günahlarını bağışlaması, sevaba çevrilmesi.
  • 2 – Allah’ın kullarının günahlarını bağışlaması, örtmesi

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Mağfiret ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mağfiret ismini kullanan 106 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mağfiret ismini kullanan 24 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mağfiret ismini kullanan 4 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mağfiret ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Mağfiret isminin Türkiye sıralaması

Mağfiret en çok kullanılan 6074. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 2597. isimdir.

Mağfiret ismini kullananların sayısı, son bir yılda 3 kişi artmıştır.

Mağfiret isminin Harf Analizi

Kişiye Mağfiret ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Mağfiret İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mağfiret ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mağfiret isminin anlamını gözden geçirin!

Mağfiret İsminin Numerolojisi

Mağfiret isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
A: bir
Ğ: dokuz
F: yedi
İ: on iki
R: yirmi bir
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 96

58767