Lokum Et Pişirmenizi ve Lezzetlendirmenizi Sağlayacak Ayrıntılar

Lokum Et Pişirmenizi ve Lezzetlendirmenizi Sağlayacak Ayrıntılar. Et pişirirken dikkat edilmesi gereken onlarca farklı standart var. Bu standartların en önemli özelliği ise etin lezzetine, sertliğine ya da yumuşaklığına, kokusuna ve rengine etki ediyor olmasıdır. Dolayısıyla lokum pişirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey doğru eti seçmek ve doğru şekilde pişirmekten geçiyor.

Pişirme aşamasına geçmeden önce etin hangi şekilde kesildiği ve dinlendirildiği de önem taşıyor. Örneğin eti parçalarken keseceğiniz açı bile lokum gibi olmasında pay sahibidir. Bu noktada kas liflerini paralel değil çapraz kesmeniz gerek.

Çapraz kesmeniz durumunda üzerinde kalacak olan yağ damarları zarar görmeyecek ve etin kurumasını önleyecektir. Eğer paralel keserseniz yağ damarlarını kaybedersiniz. Dolayısıyla et hem daha sert olur hem de lezzetinden ve besin değerlerinden ödün verir.

Lokum Et Nasıl Pişirilir?

Lokum Et Nasıl Pişirilir?

Lokum pişirmek aslında oldukça kolaydır. Yalnızca nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kavurma ile lokum birbirine benzetilse de tarz olarak oldukça uzaklar.

Örneğin kavurma yapacağınız zaman hayvanın en kaslı dokularını tercih edersiniz. Eğer lokum istiyorsanız bu kez kassız bölgelerden seçmeniz gerekir. Et için yağ oranı ise yüksek olmalıdır. Az önce vurguladığımız gibi yağ damarları eti özellikle lokum gibi yapar ve kurutmaz.

Hayvanın nispeten daha sert etlerinin olduğu bölümlerde sinir yoğunluğu daha fazladır. Bunların temizlenmesi şarttır. Lokum kadar yumuşak bir steak sonucu almak istiyorsanız eti dinlendirme aşamasından önce dövebilirsiniz. Dövme işlemi kasaplarda da yapılabilmektedir.

Lezzetiyle büyüleyen et türlerinden olan lokum için pişirme tekniği önemlidir. Ancak öncesinde de etlerin marine edilmesi gerekir. Bu sayede etin lezzeti dinlendirme süreci boyunca artarak katlanır. Yine ek bir bilgi olarak yaklaşık 2 saat marine ederek bekletmek lokum için altın kurallar arasında gösterilir.

Şov kısmı özellikle steakhouse için tuzun sonrasında ilave edilmesini mecburi kılmıştır. Fakat pişirme aşamasında da et tuzlanır. Tuz yapısı gereği neme karşı bir üründür.

Et içerisindeki nemi alacağı gibi aynı zamanda daha lezzetli olmasını sağlar. Tuz ektiğiniz et lezzetini dışarıya vermez ve içerisinde tutar. Pişirme aşamasında mutlaka tuz tercihinize bağlı olarak ilave etmenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap