Limonda Gerçekten Şeker Var mı? Şeker Hastaları Tüketebilir mi?

Limon içerisinde şeker olduğu dilden dile dolaşan bir söylemdir. Özellikle şeker hastaları bunun şekerini yükseltip yükseltmeyeceğini merak ediyor. Biz de sık sorulan soruları yanıtladık.

Diyabetin anlaşılabilmesi için uyanır uyanmaz, ağzımıza bir lokma almadan şeker oranına baktığımızda 126’dan yüksekse şeker riski var demektir. Vücudumuz ihtiyaç doğrultusunda insülin salgılar. Şeker hastalarında ise bu hormon ya az ya da hiç salgılanmaz. Bundan bir haber olmak, şekerin olağanüstü seviyelere çıkması ölümcül sorunlar yaratabilir. Vücudun çeşitli organları da bu durumdan hasar görür. Genetik nedenlere bağlı olsa da bazen yanlış beslenme de diyabete neden olabilir. En kısa zamanda gerekli testlerin yapılıp insülin kullanımına bakılması lazımdır.

Şeker hastaları, insülin dengeleyici ilaçların dışında beslenmeye ve egzersize de azami önem göstermelidir. Bazı meyveler çok şeker içerse de kararında sebze – meyve tüketmek gerekir. Diyabetliler eğer kendisine uygun beslenme programına uyarsa daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilir. Günlük olarak ağır olmayan egzersizleri de ihmal etmeyin.

Limon Kan Şekerini Yükseltir mi Düşürür mü?

Ülkemizde kulakta dogma çok fazla yanlış bilgi vardır. Limon ekşi olduğundan şekeri düşürdüğü rivayet edilir. Ama işin uzmanları, limonun düşürücü etkisiyle ilgili bilimsel bir çalışmanın olmadığını söylemektedir.

Limon içerdiği lif sayesinde kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır. Şeker emilimini de azaltarak normal seyrinde olmasına destek olur. Limonda şeker bulunur ama bu oran sadece yüz gramda 2,5 gram düzeyindedir.

Onun için, sıklıkla sorulan, limon kan şekerini yükseltir mi düşürür mü yanıtını vermek yerine dengelemeyi destekleyicidir demek daha doğru olacaktır.

Şeker Hastaları Limon Yiyebilir mi? Zararlı mıdır?

Uzmanlar, şeker hastalarının limon tüketiminde problem olmadığını dile getirse de abartı tüketilmesini de tavsiye etmemektedir. Her besinde olduğu gibi kararında yenmelidir.

Limonun ne kadar değerli, sağlıklı olduğunu ABD’de yapılan bir araştırma ortaya koymuştur. Bol miktarda C vitamini barındırır ve lif de içerir. Bu yüzden ABD bu besini Superfoods listeine eklemiştir. Birçok besin gibi limon da şeker barındırır.

Glisemik indeksi düşük gıdaların tüketimi tavsiye edilir. Limon da bunlardan gibidir ama sınırsız yeme hakkını bize vermez. Birçok sebze – meyveye göre içerdiği şeker fazladır ve sindirim sisteminin de düzelmesine yardımcıdır. Bu kadar besin değeri içeren bir besinin faydaları da epey fazladır. Günde bir tane tüketmekte sakınca yoktur, asit oranı yüksek olduğundan fazlası zararlı olabilir.

Limonun Glisemik İndeksi Kaçtır?

Glisemik indeksi düşük meyvelerden olan limonun indeksi 20 olarak bilinmektedir. Eğer bu oran daha fazla olsaydı kan şekerimiz çok çabuk yükselmeye başlardı.

Glisemik indeksi neden önemlidir? Besinlerde verilen Gi değerleri kan şekerine hangi oranda etkileyeceğinin göstergesidir. Örneğin; evinizde şeker ölçüm cihazı var, sabah kalktığınızda ölçtünüz, ardından bol şekerli, Gi oranı yüksek bir besin tükettiniz, ilk ölçtüğünüz değer ile tükettiğiniz besinden sonra ölçtüğünüz değeri karşılaştırın. Bu arada eğer 20 fark oluştuysa Glisemik endeksi 20 demektir.

Sağlıklı kişilerde de bu oranlar önemlidir ama diyabetliler için çok önemlidir. O yüzden Gi oranı düşük besinler tüketmeleri gerekir. Sürekli; baklava, çikolata, hamur işleri tüketmek vücutlarının daha çok tahrip olmasına neden olur. Şeker hastalarının genelde kilolu olduğuna şahit olabilirsiniz, aslında ideal kiloya en çok ihtiyacı olan diyabetlilerdir.

İdeal kiloya ulaşmak, düzeni egzersiz yapmak, kişinin kendisini her zaman daha iyi ve enerjik hissetmesini sağlar. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki; Glisemik indeksi düşüş besinler yemek, iştahında dengeli olmasını sağlar. Glisemik indeksi az olan gıdaları tüketmek, kalp sağlığına iyi gelir, damar hastalıkları ihtimalini de azaltır.

27860