Limon Nasıl Saklanır? Dondurucuya Konur mu? Saklama Yolları

Limon Nasıl Saklanır? Dondurucuya Konur mu? Saklama Yolları. Limon, en etkili antioksidanlardan biridir. Salataya, yemeye konulduğu gibi, bitki çaylarının ve yüksek tansiyona sahip kişilerin de vazgeçilmezidir. Bu nedenle kilo ile satın almaktan hiçbir aile korkmaz. Ancak buzdolabında bile olsa kullanana kadar kolayca bozulabilmektedirler. Bu nedenle limon nasıl saklanır, bunu öğrenmek gerekli.

Buzdolabında 5-6 gün sağlıklı bir şekilde saklanabilen bu küçük vitamin deposu, bu su süreyi aştıktan sonra önce yumuşamaya başlar. Daha sonra ise küflenerek bozulur. Her filesinde aynı sorunu yaşamak ise oldukça can sıkıcıdır.

Büyük ve bol sulu limonların hepsi ise bir kerede kullanılmaz. Bu durumda dilimlenmiş meyveyi saklamak, bütün halini saklamaktan çok daha zordur.

Buzdolabında Limon Nasıl Saklanır?

Buzdolabında Limon Nasıl Saklanır?

Limon, her evin olmazsa olmaz vitamin deposudur. C vitamini bakımından oldukça zengin bu meyveyi evde uzun süre muhafaza etmek ise oldukça zordur. Aslında bakıldığında organik meyveler uzun süre soğuk bir ortamda saklanabilmektedir. Ancak artık günümüzde organik bir besine ulaşmak pek kolay değil.

Günümüzde pek çok narenciye file haline hazır satılmaktadır. Peki file ile aldığımız onca limon nasıl saklanır? Bu durumda da mutfakların olmazsa olmazı buzdolapları devreye girmekte.

Buzdolabında limon nasıl saklanır diye düşünürken, karşımıza ilk olarak poşetler çıkmakta. Yıkanıp kurulanan meyveler poşetlere konularak havası alınır. Bu şekilde buzdolabının sebzelik kısmında saklanabilir. En sağlıklı ve uzun süreli saklama şekli budur. Kilitli poşetlerin daha iyi olduğu söylense de önemli olan içerideki havayı alarak poşetin ağzını kapatmak.

küflenmemesi için ne yapmalı

Limonun Küflenmemesi İçin Ne Yapmalı?    

Gündelik hayatta pazardan, marketten satın aldığımız limonlar oldukça çabuk bozulmaktadır. sinoplukoca.com adresi üzerinden organik ürünler ile ilgili pek çok makaleye erişebilirsiniz ancak her zaman organik ürüne ulaşmak bu kadar kolay olmuyor. Hal böyle olunca da “Limonun küflenmemesi için ne yapmalı?” sorusu sıkça duyuluyor.

Limonları, havası alınmış poşette saklamak en kolay yöntem olsa da elbette daha birçok çözüm yolu vardır. İçi su dolu bir kaba koyarak ve suyunu her gün yenilemek şartıyla bu C vitamini kaynağı besini, 2 hafta kadar sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bütün limon nasıl saklanır ve tazeliğini uzun süre korur diye düşünen, ekonomisini olduğu kadar israftan kaçınmayı da tasarlayan pratik beyinler böyle çözümler üretmişler.

Limon Dondurucuya Konulur mu?

Limon Dondurucuya Konulur mu?

Neredeyse her evde bir dondurucu var ve yazdan tüm meyve sebzeler, paket paket burada kış için saklanıyor. Peki ya her hafta alınan ve bir sonraki haftayı göremeyen limon dondurucuya konulur mu? Elbette koyulur. Ancak birkaç püf noktayı bilmek önemlidir.

Yıkanıp kurulandıktan sonra bütün bir şekilde dondurucuya konulabilen bu meyve, bu haliyle çıkarıldıktan sonra yine tümünü kullanmayı mecbur kılıyor. Sonuç olarak donmuş bir şey çözüldükten sonra tekrar dondurulmaz.

Daha az kullanımlar için halka halka dilimlenerek fırın kağıdına yayılan meyve, donduğunda poşetlere alınabilir. İhtiyaç kadarını çıkarıp kullanmak oldukça pratik olacaktık. Böylece dilimlenmiş limon nasıl saklanır sorusu da cevap bulmuş olur.

Limon nasıl saklanır da ben artık çürük limonları atmaktan kurutulurum diyorsanız mutlaka bu yöntemi de denemelisiniz. İgrus, yaşama dair sunduğu pratik bilgiler ile hayatınıza merdivenler sunarken dondurucu kullanımı ile ilgili makalelerini incelemenizde fayda var.

Limon Kavanozda Nasıl Saklanır?

Limon Kavanozda Nasıl Saklanır?

Salataların vazgeçilmezi ekşinin kaynağı bu sebze, en çok suyundan yararlanılan meyvedir. Peki ya limon suyu nasıl saklanır?

Meyveyi sıkarak elde edilen su bir kavanoza alınır. Ancak burada önemli olan bu kavanozun cam olmasıdır. Plastik şişeler yiyeceklerin çabuk bozulmasına neden olur. Cam kavanoza alınan bitkinin suyu, buzdolabında 3-4 gün kadar saklanabilir.

Limon kavanozda nasıl saklanır sorusuna böyle cevap bulabilirken meyveyi bütün halde de kavanoza koyabilirsiniz. Yine hava ile temasını minimuma indireceğiniz için mümkün olduğunca uzun süre saklayabilirsiniz.

Yarım kalan sebzenizi atmak yerine de kavanozda saklayabilirsiniz. Bütün kadar uzun muhafaza edemeseniz de en azından ertesi güne kurumamış bir yarım limonunuz olacaktır.

Saklama Yöntemleri

Limon Saklama Yöntemleri

Limon nasıl saklanır sorusuna pek çok yöntem ile cevap verilebilir. Yazımızın başında da bahsedildiği gibi poşet ile havasını almak ve kavanoz sayesinde hava ile temasını önlemek başlıca yöntemlerdendir. Yine dondurmak da güzel bir yöntem olsa da rendeleyerek kullanmak, suyundan pek fazla faydalanamamak biraz düşündürmektedir.

Bütün hali ile neyse de yarım kalanlar belki de her dolabın kapağında kurumaya mahkum edilmekte. Ertesi gün kullanacağınıza eminseniz limonlarınızın kesik tarafını şekere batırıp o tarafı tabağa gelecek şekilde yerleştirmek de bir gecelik çözüm olabilecektir.

Dondurmaktan poşetlemeye, kavanozda korumaktan şekere batırmaya limon saklama yöntemleri üzerine bahsetmeye çalıştık. Ancak unutulmamalı ki: hiçbir yöntem dalından kopmuş meyvenin taze halinin yerini tutamaz.  

51446