Leyla İsminin Anlamı

Leyla İsminin Anlamı

Leyla İsminin Anlamı Ebeveynler çocuklarının olacağı ilk andan itibaren en iyi ismi seçmeye çalışmakta ve bu süreçte pek çok ismi değerlendirmektedir. Kız çocuğu olacağını öğrenen kişilerin ise pek çoğunun seçenekler arasına kattığı ve değerlendirdiği isimlerden biri de Leyla ismidir. Geçmişten günümüze kadar pek çok kız çocuğuna verilen ve hem modern hem de geleneksel olan bu isim birçok anlam taşımaktadır.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Leyla isminin anlamları arasında altı farklı anlamın bulunduğu görülmektedir.  Leyla isminin ilk anlamı mücadele gerçekleştiren,  ikinci anlamı peri padişahı, üçüncü anlamı hicri ayların son gecesi, dördüncü anlamı karanlık gece, beşinci anlamı Leyla ile Mecnun hikayesindeki kadın karakter, altıncı anlamı Türk Dil Kurumuna göre saçları siyah olan kadın olarak bilinmektedir.

Arapça kökenli bir isim olan Leyla ismi, geçmişten günümüze kadar aktif olarak kullanılan ve Kur’an-ı Kerim’in içinde geçmeyen isimlerden biridir. Kur’an-ı Kerim’in içinde geçmeyen bir isim olması sebebiyle pek çok kişi çocuğuna Leyla ismini vermeden önce ‘Leyla ismi caiz midir?’ sorusunu gündeme getirmektedir. Uzmanların gerçekleştirdiği açıklamalara göre Leyla isminin çocuklara verilmesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Caiz isimler arasında yer alan Leyla ismi,  Kur’an-ı Kerim’in içerisinde geçmiyor olsa da çocuklara verilebilecek isimler arasında yer almaktadır.

Tüm bunların beraberinde dikkat çeken bir diğer kısım da Türk Dil Kurumuna göre Leyla isminin anlamıdır. Türk Dil Kurumu sözlükleri içerisinde yer alan bilgilere göre Leyla’nın anlamı tatlı ve sarhoş, çok aşık olan olarak bildirilmektedir. Bu nedenle bu ismin güzel anlamlı isimler arasında yer aldığını söylemek doğru olacaktır.

Türkiye’nin 2022 Mayıs ayı isim verilerine bakıldığında Türkiye’de en çok tercih edilen kız isimleri arasında Leyla isminin de bulunduğunu görmek mümkün olacaktır. 2022 yılının ilk ayında paylaşılan verilere göre Türkiye’de toplam 180061 çocuğa Leyla ismi verilmiştir. Bu ismin verildiği çocuklardan 30757 tanesi İstanbul’da, 11800 tanesi Ankara’da, 8227 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. 

Oldukça fazla kişi tarafından tercih edilen Leyla isminin Türkiye sıralaması da oldukça yüksektir. En çok tercih edilen kız isimleri arasında yer alan Leyla ismi, Türkiye’de en çok tercih edilen 44. isim olmakta ve kız isimleri arasında ise 20. sırada yer almaktadır. Sayısal verilere göre son bir yıl içerisinde ise 951 kişilik bir artışın olduğu gözlemlenmektedir.

Leyla ismi çocuklara verilmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise Leyla isminin analizi olmaktadır. Leyla isminin analizine göre bu isme sahip olan kişilerin arkadaş canlısı, cesur, sevecen ve şefkatli kişiler olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Leyla isminin olumlu yönleri arasında herkese karşı iyi niyetli olma ve sözünün eri olma özellikleri de yer almaktadır. Yapılan incelemelerde Leyla isminin olumsuz yönleri arasında ise rahatına olan düşkünlük, herhangi bir konuda asla geri adım atmama yer almaktadır. Bu nedenle Leyla isminin olumsuz yönleri de bulunuyordur demek oldukça doğru olacaktır.

Genel bir değerlendirme yapıldığında ismin daha iyi analiz edilebilmesi için Leyla isminin harf analizi de büyük önem arz etmektedir. Leyla isminde yer alan harflerin titreşimlerinin göz önünde bulundurulması ile elde edilen analize göre L harfi sanata olan düşkünlük, E harfi sıkıntılardan kurtulmak için mevcut olan güç, Y harfi geçmişte yaşananlardan alınan ders, L harfi sanata olan düşkünlük ve A harfi ise enerjiye işaret etmektedir. Bu harflerin verdiği mesajlara göre ise Leyla ismine sahip olan kişilerin karakter analizleri ortay koyulmaktadır. 

leyla-isminin-anlami-89781
Leyla İsminin Anlamı

Leyla isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Mücadele Eden.
 • 2 – Peri Padişahı, Perilerin Başı
 • 3 – Hicri Ayların Son Gecesi.
 • 4 – Çok Karanlık Gece.
 • 5 – Leyla İle Mecnun Hikayesinin Kadın Kahramanı.
 • 6 – Saçları gece gibi simsiyah olan kadın.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: leylâ:
Kuran ‘da geçmiyor.

Leyla ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Leyla ismini kullanan 180.061 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Leyla ismini kullanan 30.757 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Leyla ismini kullanan 11.800 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Leyla ismini kullanan 8.227 kişi bulunmaktadır.

Leyla isminin Türkiye sıralaması

Leyla en çok kullanılan 44. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 20. isimdir.

Leyla ismini kullananların sayısı, son bir yılda 951 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Leyla isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Leyla isminin Harf Analizi

Kişiye Leyla ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Leyla İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Leyla ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Leyla isminin anlamını gözden geçirin!

Leyla İsminin Numerolojisi

Leyla isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

L: on beş
E: altı
Y: yirmi sekiz
L: on beş
A: bir
TOPLAM: 65

Leyla ismi, çeşitli kültürlerde kullanılan bir isimdir. İşte Leyla ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

 1. Leyla Gencer: Türk opera sanatçısıdır. Uluslararası alanda tanınmış bir soprano olarak kabul edilir.
 2. Leyla Lydia Tuğutlu: Türk model ve oyuncu. 2010 Miss Turkey güzellik yarışmasını kazanmıştır ve ardından oyunculuk kariyerine başlamıştır.
 3. Leyla Zana: Kürt siyasetçi ve insan hakları aktivisti. Türkiye’de bir dönem milletvekilliği yapmış ve Kürt sorununun çözümü için mücadele etmiştir.
 4. Leyla Aliyeva: Azerbaycanlı aktivist, iş kadını ve yazar. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kızıdır.
 5. Leyla İle Mecnun: Klasik Arap aşk hikayesindeki baş karakterlerdir. Leyla ve Mecnun’un aşkı, birçok şiir, roman, tiyatro oyunu ve diziye ilham vermiştir.

Bu listede Leyla ismini taşıyan bazı ünlü kişiler bulunmaktadır. Ancak, isim çok yaygın olduğu için daha birçok ünlü Leyla ismini taşıyabilir.

29513