Lagos Balığı Nasıl Bir Balık Türüdür?

Lagos Balığı Deniz balığı denildiği zaman ilk akla gelen balık türlerinden biri lagostur. Yırtıcı balık türleri arasında yer alan lagos balığı, lahos ismi ile de bilinir. G..

Lagos Balığı

Lagos Balığı Deniz balığı denildiği zaman ilk akla gelen balık türlerinden biri lagostur. Yırtıcı balık türleri arasında yer alan lagos balığı, lahos ismi ile de bilinir. Genellikle kayalık, taşlık ve çakıllı olan yerlerde yaşamayı seven lagos balıkları, denizin derinliklerine inmez. Dünya genelinde görülen lagos balık çeşidi, okyanus, tropik ve subtropikal sularda yaygındır.

Bu yazıda ve Lagos Balığı Balık Türü Lagos Balığı Özellikleri Lagos Balığının Yaşam Alanı Lagos Balığı Beslenme Lagos Balığı Av ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Lagos balıklarının temel besin kaynağı çeşitli omurgasız canlılar ve küçük balıklardır. Akdeniz bölgesinde çok yaygın ve ünlü olan lagosun üreme dönemi Mayıs ve Haziran arasında yani ilkbahar aylarındadır. Etinin lezzeti oldukça fazla olan balık, ekonomik açıdan da değerlidir.


Avlanma dönemi Ağustos ve Eylül aylarında olan lagos balığının farklı renklere sahip türleri bulunur. Türkiye’de bulunan türleri ise genellikle gri ve yeşilimsi renkte olanlarıdır.

Bu türlerin üzerinde siyah renkte belirgin benekler bulunur ve farklı şekillerde oblik çizgiler yer alır. Lagos balıkları genel olarak denizin 20 ila 200 metre arasında değişen derinliklerde yaşarlar. Türkiye’de bu mesafe daha çok 8-12 metre aralığındadır ve balıklar kayalık etraflarında görülür.

Yaşam alanlarına oldukça bağlı olan lagos balıkları, mecbur kalmadıkları sürece bulundukları bölgeden ayrılmazlar. Balıkların en iyi yetiştiği ve geliştiği sıcaklık değerleri de 20-25 derece olarak belirlenmiştir.

Lagos Balığı

Lagos balık çeşidi, Türkiye’de yaşam alanlarını ve su özelliklerini karşılayan Antalya, Bodrum, Güllük, Adana ve Güney Ege bölgelerinde fazlaca bulunur.

Dünyada ise bu bölgeler Tayland, Japonya ve Malezya ülkelerinin güney kıyılarında bulunur. Lagos balığı tüketiminin fazla olması etinin beyaz yapıda ve lezzetli olmasından kaynaklanır. Eti yumuşak olan balığın sindirimi de oldukça kolaydır.

Lagos balığının pişirilme türleri ızgara, buğulama, yahni, pilaki ve haşlamadır. Salatalarda da kullanılan balık etinin çeşitli mezeleri de yapılabilir.

Etinin saf beyaz olması ve az yağ içermesi, genel olarak çeşitli yağlı soslar ve mezeler ile sunulmasına sebep olur. İnsan sağlığına olan faydası ile bilinen balığın içerisinde bol miktarda Omega 3 yağ asitleri ve vitaminleri bulunur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı tüketilmesi gereken lagos balığı, kansere karşı koruyucu etkisi ile de dikkat çeker.

70759