Kutsal Topraklarda Nasıl Giyinilir? Hac ve Umre Kıyafetleri Nelerdir?

Hacca gitmek İslam’ın şartları arasında yer alan ve Müslümanlara farz kılınmış ibadetler arasındadır. Hac ibadeti için en temel eğri ise maddi olarak buna olanağı olanlar için farz kılınmasıdır. Borcu harcı olmayıp hac ibadetini karşılayabilecek durumda olanlar kutsal topraklara adım atarak bu eşsiz atmosferi tadabilirler.

Aynı zamanda hacca ya da umreye gidecek olan hacı adaylarının en merak ettiği şeylerin başında giyim kuşam geliyor olabilir. Bilhassa Müslüman kadınların hacca giderken nasıl giyineceği, yanına neleri alması gerektiği gibi konular önem arz eder. Hac ibadeti boyunca günahlarınızın affı için Allah’a sığınır, Kabe’yi tavaf ederken samimi bir şekilde O’na yalvarırsınız.

Allah (c.c) kadınlara tesettürü farz kılmıştır. Normal şartlarda kapalı olmayan bir kadının başı açık şekilde hacca veya umreye gitmesi uygun değildir. Başın kapanması, kıyafetin ise usturuplu olması gerekir. Gündelik hayatında tesettürlü olan kadınlar normal yaşamlarını sürdürürmüş gibi hacca gidebilirler. Ayrıca bazı ufak detaylara dikkat edilmesi edep ve İslam’a uygunluğu açısından mühimdir.

Hac ve Umreye Giden Kadınlar Nasıl Giyinmelidir?

Kutsal topraklara gitmek için hazırlanan kadınların valizlerini hazırlarken en merak ettikleri şeylerin başında orada ihtiyaç duyacakları elbiseler geliyor. Öncelikli olarak dinimiz hiçbir zaman müsriflikten yana değildir. Gösteriş ise İslam’a uygun bir davranış değildir. Markası, modeli ya da tasarımı fark etmeksizin normal şekilde giyilen elbiseler tercih edilmesi bu yüzdendir.

Yine İslam’a uygun şekilde kadının vücut hatlarını belli etmeyen elbiseler seçilmesi önem arz eder. Ayrıca kıyafetlere ya da üzerlerine herhangi bir aksesuar iliştirilmemesi önemlidir. Diyanet hac görevi için kutsal topraklara giden hacı adaylarına kıyafet temin etmektedir. Bunları valizinize almanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca kutsal topraklar iklimi gereği oldukça sıcak bir hava geçişine sahiptir. Dolayısıyla hacı adaylarının hac görevlerini yerine getirdikleri esnada sık sık terlemekten ötürü üzerlerini değiştirmesi, duş alması, yeniden abdest alması gayet olasıdır. İç çamaşırı başta olmak üzere rahatlıkla ibadet etmenizi sağlayacak bol kıyafetlerinizi, elbiselerinizi valinizde bulundurun.

Hac görevi esnasında ayaklarınızın rahat etmesi için de terlik tercih edebilirsiniz. Terliklerin sade ve düz tabanlı bir tasarımının olması önem arz eder. Aynı zamanda topuklu terlikler kesinlikle giyilmemelidir. Ayrıca ortopedik terlik ile çok daha rahat bir biçimde ibadetlerinizi gerçekleştirebileceğinizi söyleyebiliriz. Terlik giymek istemeyenler için sandalet bir alternatif olarak düşünülebilir.

Mekke ve Medine’den Dönerken Verilebilecek Hediye Önerileri

Kutsal topraklara giden hacıların dönüşte coşkuyla karşılandığını söylemek mümkündür. Özellikle yakınları, akrabaları, eş ve dostları o mukaddes yerlerden bir hatıra beklentisi içerisine girebilirler. Ki bizlerin kültüründe de hediye almak son derece yaygındır. Bu sebeple hacılar için Mekke ve Medine’den dönerken alabilecekleri hediye tavsiyelerini bir araya getirdik.

  • Zemzem suyu kutsal topraklarda oldukça yaygındır. Yakın tanıdıklar için en uygun hediyedir.
  • Yine hac dönüşü oradan hurma getirilmesi yakın tanıdıklar için uygundur.
  • Boncuklarla işlenmiş ve oldukça şirin gözüken ufak el çantaları toplu bir biçimde satılmaktadır. Eğer ki eşrafınızda küçük kız çocuklarının sayısı fazlaysa onları bu şekilde sevindirebilirsiniz.
  • Halk arasında 500’lük tesbih olarak da anılan ve dev tesbih olarak bilinen tesbihlerden ailenin en büyüğüne bir adet almak önerilir.
  • Sürme peygamber sünnetidir ve kutsal topraklarda da toz sürme satılmaktadır. Sevdiklerinize bu sünneti yerine getirme şansı tanımak için onlara toz sürme alabilirsiniz. Yakın veya uzak tanıdıklarınıza alabileceğiniz en iyi hac hediyesi bu olarak karşımıza çıkıyor.
23817