Kuşburnu lekesi nasıl çıkar?

Kuşburnu lekesi nasıl çıkar? Kırmızı renkli olan kuşburnu meyvesi içeriğindeki bazı bileşenlerden dolayı sağlık açısından oldukça önemli bir meyvedir. Rengini ..

Kuşburnu lekesi nasıl çıkar?

İçeriğimizde ve Kuşburnu Lekesi Nasıl çıkar Kuşburnu lekesi çıkarıcı Lekeleri çıkarma yolları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kırmızı renkli olan kuşburnu meyvesi içeriğindeki bazı bileşenlerden dolayı sağlık açısından oldukça önemli bir meyvedir.

Rengini veren kırmızı pigmentler kumaşlarda ve halılarda hızlı bir şekilde liflere işlediğinden dolayı kalıcı lekeler oluşturabilir.

Bu kalıcı lekelerden kurtulmak için uygulayacağınız bazı pratik yöntemler bulunmaktadır.

Kuşburnu lekesi nasıl temizlenir?


Öncelikle bir bıçak ya da spatula yardımıyla kumaş üzerinde kalan meyve parçalarının tamamını kazıyarak çıkartıyorsunuz.

Ardından soğuk suyun altına kumaşın lekeli kısmı tutarak bir süre bekletin.

Mutlaka soğuksu kullandığınızdan emin olun çünkü sıcak su kuşburnundaki pigmentlerin kumaş içerisine daha güçlü bir şekilde işlemesine yardımcı olacaktır bu nedenlerden dolayı ile daha kalıcı hale gelebilir.

Kuşburnu lekesini ne kadar hızlı şekilde müdahale ederseniz lekenin çıkarılmalı işlemi o kadar daha basit olacaktır.

Kuşburnu lekesini gevşe bilmesi ve kendini salması için yumuşak bir bez ya da bildiğimiz bulaşık süngeri yardımıyla lekenin olduğu kısmı olamayabilirsiniz.

Kumaşın bulunduğu bölümü saç şekilde ovalamak lekenin derinlere işlemesine sebebiyet verebilir ve kumaşını deforme edebilir bu nedenden ötürü dikkatli olun.

Halılarda oluşan kuşburnu lekelerinde ovalamaya gerek kalmadan lifler üzerine baskı yaparak leke gevşetilir.

Eğer lekeyi halı üzerinde gevşetmek istiyorsanız tuzlu su yada sirkeli suda kullanabilirsiniz. Lekeye açlıktan emin olunca kumaşın üzerine bir miktar deterjan yardımıyla su ekleyerek durulama işlemini gerçekleştirin.

Falımızda bir renk değişimi yaşamamak için kumaşın görünmeyecek bir kısmında biraz test yapmanız faydalı olur.

Halıları sudan geçirme imkânınız bulunmuyorsa leke açılana kadar az miktarda su dökerek lekenin açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Suyu döktükten sonra fazla kalan suları bez ya da kağıt havluyla çekebilirsiniz. Bu işlemlerin tamamını kumaş üzerindeki lekeler çıkana kadar tekrar etmeniz faydalı olacaktır.

Lekeleri tamamen çıkardıktan sonra soğuk su ve deterjan ile normal yıkama adımları uygulayarak çıkarma işleminizi tamamlayın.

Çamaşır makinesinde kullanabileceğiniz bir kumaş üzerindeki oluştuysa makinalarının soğuk su seviyesinde yıkaması ile lekelerden kurtulabilirsiniz.

Makineye atmadan önce lekelerin spatulalar veya bıçakla yazıldığından emin olun.

68754