Kuru üzüm nasıl saklanır?

Kuru üzüm isminden de hızlı bir şekilde anlaşılacağı gibi üzümün kurutulmuş versiyonudur. Başta sarı ve siyah olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan kuru üzüm p..

Kuru üzüm isminden de hızlı bir şekilde anlaşılacağı gibi üzümün kurutulmuş versiyonudur. Başta sarı ve siyah olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan kuru üzüm pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir ve özellikle çerez olarak tüketilmektedir. Beslenme uzmanları kuru üzümü çerez olarak kabul etmezler bununla birlikte kuru ve zemin kim içinde tüketilebilir olduğunu söylerler. Dünya piyasasında birçok alanda kullanılan kuru üzümün en büyük 2 üreticisi Amerika Birleşik Devletleri ve güzel ülkemiz Türkiye’dir. Zaman zaman ülkemizden Amerika’ya ihracat birinciliği de değişiklik gösteriyor.,

Kuru üzüm nerelerde kullanılmaktadır?

Kuru üzüm çiğ olarak rahat bir şekilde tüketilebilecek gibi evinizde yapmak istediğiniz pastalara farklı bir lezzet katmak istiyorsanız da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çeklerin içerisinde de rahatlıkla kullanılan bu ürün Anadolu’da birçok pilav çeşidinin içerisinde de çok kullanılmaktadır. Ülkemizde her yıl kutlanan aşure ayı içerisinde surelerin en önemli malzemelerinden bir tanesi olarak da gösterilir.

Kuru üzümün faydaları nelerdir?

Ülkemizde sarı leke olarak bilinen göz rahatsızlıklarına önlem için kuru üzüm doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. İçinde bulundurduğu yoğun magnezyum ve potasyum açısından vücuttaki asit dengesini dengeye getirmektedir. Kuru üzümün içerisinde bulunduğumuz olduğu demir oranının yüksek olması günlük demir ihtiyacımızın sadece buradan rahat bir şekilde alabilmeniz imkan sağlamaktadır. İçerisinde bulunduğumuz olduğu şeker miktarından ötürü gün içerisinde almanız gereken enerjiyi takviye etmek amaçlı olarak da bunu kullanabilirsiniz. Yoğun iş temposu içerisinde çalışan insanların gün içerisinde bir avuç tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda büyük bir antioksidan olan kuru üzüm normal yüzünden daha fazla antioksidan sahiptir bu sebeplerden ötürü de vücudun direncini arttırır. Üzüm kurutulduktan sonra bu antioksidan değerini birazcık getirebilir.

Kuru üzüm nasıl muhafaza edilir?

Birçok meyvede olduğu gibi kuru üzümün de saklanması çok basittir öncelikle kuru üzümlü temiz bir cam kavanozun içerisine boşalttıktan sonra kapağını sıkıca kapatıp hava almasını engellersiniz. Güneş ışığını almayacak bir yerde kuru üzümlü uzun bir süre muhafaza etme şansınız bulunmaktadır 70468