Kuru İncir Nedir, Ne İşe Yarar?

Kuru meyve tüketimi Türkiye’de bir hayli yoğundur. Haliyle bunlar arasında en sık tercih edilenlere baktığımızda kayısı ve incire rastlamaktayız. Kuru in..

Kuru meyve tüketimi Türkiye’de bir hayli yoğundur. Haliyle bunlar arasında en sık tercih edilenlere baktığımızda kayısı ve incire rastlamaktayız. Kuru incir yemek birçok yönden fayda sağlayabilir. Bunun sebeplerine baktığımızda ise vitamin, mineral ve bol miktarda enzim içerdiğini görebilmekteyiz. Lifli gıdalar arasında olmasından ötürü sindirim için hayati bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda posası bulunan kuru meyveler arasındadır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam için her gün tüketebileceğimiz gıdalardan birisidir. Günümüzde birçok uzman doktorun Kuru incir kürü önerdiği hastalara rastlayabilmekteyiz. Bu doğal mucizeyi farklı hastalıkların tedavisinde ve çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için kullanabilmekteyiz.

Kan Yapan Kuru İncir Kürü Tarifi

İçerisindeki mucizevi enzimler sayesinde doğadan gelen en önemli sağlık formlarından birisine sahiptir. Kan arttırıcı incir kürü yapımı oldukça basit olduğundan ötürü sorunsuz bir biçimde evde yapılabilir. Böylece uygulaması kolay olan, kan yapıcı kuru incir kürü kullanarak sağlık sorunlarınızın önüne geçebilirsiniz.

Malzemeler

10 Tane Kuru İncir 0,5 Litre Su

Hazırlanışı

Yarım litre suya ihtiyaç duyduğumuz kan yapıcı kuru incir kürü yapımında klorsuz, arıtılmış su kullanmanız tavsiye edilmektedir. 10 tane kuru inciri suyun içerisine atıp kapağını kapatmak suretiyle buharıyla kaynamaya bırakın. Ortalama olarak 8-10 dakika kaynaması yeterli olacak ve ocağı kapatarak tencereyi soğumaya bırakın. Süzme işlemini soğuduğunda yapabilirsiniz.

Uygulanışı

Kan yapan kuru incir kürü aç karnına içilen bir bitkisel kürdür. Tüketirken yemeklerden 20 dakika öncesine denk getirmeye özen gösteriniz. Böylelikle açlık durumu tam olarak sağlanabilmiş olur. Günde iki bardak ya da üç bardak içmek tamamıyla tercih meselesidir. Ancak uygulamaya başlarken buna net bir karar verip her zaman aynı ölçütte kullanmaya özen gösterin. Dilerseniz sabah kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden önce içebilirsiniz. Buna ek olarak 3.bardağı öğle yemeklerinden önce tüketebilirsiniz. 21 gün aralıksız uygulandıktan sonra 7 gün hiç içilmeden ara verilir. Bir kez daha 21 günlük uygulama periyoduna başlanır. Böylelikle 42 gün boyunca tüketilmiş olur ve kan yapıcı faydalarından yararlanılmış olur.

Öksürük ve Astım İçin Kuru İncir Kürü

Öksürük temelinde olan hastalıklar çoğunlukla solunum yollarına bağlıdır. Enfeksiyon içeren durumlarda Astım, Bronşit, Nezle, Grip gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir. Bunların tamamında ise kuru incirin iyileştirici etkisinden faydalanılabilir.

Malzemeler

2 Tane Kuru İncir Doğal Zeytinyağı

Hazırlanışı

Kuru İncir kürü öksürük kesmek için hazırlanırken saf zeytinyağına ihtiyacımız olacak. Doğal zeytinyağını bir bardak, kavanoz ya da kabın içersine döktükten sonra 2 tane kuru inciri kaba koyuyoruz. Zeytinyağının tamamıyla incirlerin üzerini kaplayacak miktarda olmasına özen gösteriyoruz. Aynı zamanda saf zeytinyağı olmadığında çok büyük bir başarı elde edilemeyeceğini söylemeliyiz. Bu şekilde 24 saat boyunca kuru incirler zeytinyağının içerisinde bekletilmelidir.

Uygulanışı

Kuru incirle öksürük tedavisi astım, bronşit gibi solunum yolları enfeksiyonlarında da etkili olmaktadır. Toplam bir gün boyunca zeytinyağında kalan kuru incirler süreç sonunda çıkartılır. Kuru incirler zeytinyağından çıkarıldıktan sonra doğrudan tüketilmelidir. Bu sebeple her gün bir sonraki gün tüketeceğiniz incirleri zeytinyağına bırakmanız gerekiyor. Çünkü 6 ay boyunca her gün sabah uyandığınızda kahvaltı etmeden tüketmeniz gerekiyor. Böylelikle boğaz iltihapları dahil olmak üzere tüm rahatsızlıklardan arınabilirsiniz.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Kuru İncir Kürü

Anne olma içgüdüsüyle yanmanıza karşılık bir türlü hamile kalamıyorsanız buna bitkisel bir takviye gerekebilir. Kuru incirle hamile kalmayı kolaylaştıran bir kür hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

15 Tane Kuru İncir 1 Litre Su

Hazırlanışı

Kaynaması gereken 1 litre suyu ocağa alarak altını açarak başlayabilirsiniz. Suda kabarcıkları görmeye başladığınızda 15 kuru inciri bir anda suyun içerisine bırakın. Yaklaşık olarak 20 dakika tenceredeki suyun incirlerle beraber kaynaması gerekecek. Sonrasında ise soğumaya bırakıp süzme işlemi için bekleyebilirsiniz.

Uygulanışı

Toplamda 50 gün boyunca uygulayacağınız kuru incir kürü hamile kalma şansınızı maksimum düzeye çıkaracaktır. Yumurta çatlatıcı olarak özetlenen doğal besinlerden birisi olduğunu belirtmek istiyoruz. Fakat 50 günü ardı ardına değil 25’er günlük periyotlar halinde yapmalısınız. Her gün sabah, öğle ve akşamları yemek yemeden önce aç karnına tüketerek 25 gün boyunca düzenli kullanın. Bir hafta hiç kullanmadığınız bir ara verdikten sonra ikinci seans olarak 25 günlük bir kullanım daha gerçekleştirin.

Kuru İncirin Faydaları

Kuru incirin yararları hemen her yaş grubundan insana oldukça geniş bir skalada sağlık vadediyor. Bundan yararlanmak genel sağlığınız dışında kansızlık ve enfeksiyonel rahatsızlıklara da tedavi edici bir unsur sağlıyor.

Vitamin ve Mineraller

B1, B2 vitaminlerine sahip olması, Fosfor, Kalsiyum ve Magnezyum içermesi kolesterolü düşürmektedir. Mineraller sayesinde hem kemik yapınızın sağlıklı gelişimini hem de dişlerinizin çok daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Omega Yağ Asitleri

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri yönünden zengin olan incirin kurutulmuşu gerçek anlamda kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçen en önemli besin haline gelmesini sağlamıştır. Üstelik sinir sisteminin gereken gelişimi için önemlidir. Bağışıklık sistemini çok daha güçlü bir hale getirir.

Diyabete Karşı

Diyabet hastalarında düşen kan şekerini ideal seviyeye getirebilecek en doğal seçenektir. Haliyle diğer enzimlerinin varlığını düşünecek olursak günlük tüketimi hastalara doktor tarafından tavsiye edilebilir.

Kabızlık

Kabız olunduğunda ilk önerilerden birisi olduğundan sindirim sistemi için oldukça sık kullanılabilir. Düzenli kullanımda lifli yapısı gereği sindirimi kolaylaştırır.

Solunum Rahatsızlıkları

Bronşit ve astım hastalarının sık tükettiği meyvelerdendir. Çünkü bu tip grip, nezle gibi enfeksiyon temelli solunum rahatsızlıklarına doğal bir ilaçtır. 59146