Kuru Domates Doğal Şekilde Evde Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Kuru Domates Doğal Şekilde Evde Nasıl Yapılır? Püf Noktaları. Domates başlıca besinlerden birisi olarak sofralarda yer aldığı için kurutma işleminin ardından da kış mevsiminde yenebiliyor. Aslında kurutma haricinde de kışlık hazırlıklarında menemen, salça gibi pek çok evde yapılabilen işlemde kullanılıyor. Kuru olarak tüketildiğinde de aynı tadı koruması ise içerdiği enzimlerden kaynaklanıyor.

Bilhassa karotenoid pigment likopen içeriğiyle kıpkırmızı bir renge ve müthiş bir antioksidan değere sahiptir.

Üstelik bazı besinlerde bu değerlerin pişirildiğinde, ısıya maruz kaldığında, dondurulduğunda kaybolduğuna şahit olunabilir. Domates içinse böyle bir durum söz konusu değil. Aksine aynı standartlarını korumayı başarıyor. Sağlığa faydalı besinlerden olması haricinde lezzetiyle büyüleyici bir haz veriyor.

Kuru Domates Evde Nasıl Yapılır?

Kuru Domates Evde Nasıl Yapılır?

Kuru olarak tüketmek için domates seçerken bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca kurutma işleminin evde yapılacağını hesaba kattığımız zaman domates için iki ayrı alternatif öne çıkıyor.

Çoğunlukla onlarca kilo domates kurutularak kış ayları için hem yemeklere hem de salatalara atılmak için hazırda tutuluyor. Bu sebeple fırında kurutma tekniği biraz daha geri planda kalıyor. Daha çok güneşten faydalanarak kurutuluyor.

Güneşte kurutma işlemini yaparken evde en çok güneş ışığı alan nokta tercih edilmelidir. Domatesin türüne, durumuna ve güneş ışığının miktarına göre kurutma işleminin süresi değişken olabilir. Genellikle balkon, teras, çatı gibi direkt olarak güneş görecek alanlar tercih edilmektedir.

Kuru olarak tüketeceğiniz domateslerin gayet iyi bir sonuçla kışa hazır olmasını istiyorsanız güneş alan bir yere tepsilerinizi dizin.

Tepsilerin içerisine domatesleri ortadan ikiye keserek iç kısmı güneşe bakacak şekilde yerleştirin. Tabii ki bir süre sonra iç kısmı kuruyunca ters çevirip domatesin diğer yüzünün de kurumasını sağlamanız gerek. Ortalama olarak bir hafta ya da 10 günlük bir süreç boyunca güneşte kalmaları gerekecektir.

Evde yapacağınız için kurutma aşamasında domates için fırın tercih etmeniz gayet mümkün. Çünkü güneşte kurutulacağı zaman ciddi bir zamandan söz edilebiliyor.

Fırın için en önemli nokta ısı ve süre ayarıdır. Ancak bunu ara ara kontrol ederek ideal olduğunda çıkarmanız gerektiğini vurgulamalıyız. Fırını 150 dereceye ayarladıktan sonra ısındığı vakit tepsiye yine ortadan ikiye kestiğiniz domatesleri yerleştirin.

Fırının içerisinde ısı hava sirkülasyonuyla hareket edeceğinden ters çevirmenize gerek olmayacaktır. Ortalama 3 saatlik bir süre domates için yeterli bir kurutma süreci anlamına gelir. Fakat damak tadınıza bağlı olarak 150 derece yerine 120 derece, 3 saat yerine 2 saat tercih edebileceğinizi unutmayın.

Domatesi Kurutma işlemi için Dikkat Edilecek Noktalar

Domatesi Kurutma işlemi için Dikkat Edilecek Noktalar

Domates gibi sulu olan tüm yiyeceklerin kurutma aşaması uzun sürmektedir. Evde yapıldığı için bu süreç daha da uzayabiliyor. Süreci hızlandıracak en önemli nokta ise armut domates olarak adlandırılan ve daha az sulu olan türü tercih etmektir. Böylece süreci hem daha hızlı tamamlar hem de daha lezzetli bir sonuç alabilirsiniz.

Kuru olarak tüketilen domates lezzetiyle bağımlılık haline gelen bir tada sahiptir. Dolayısıyla lezzetli olması dışında sağlıklı olması da bir diğer tercih sebebidir. Bilhassa güneşte kurutacağınız zaman yabancı cisimler, böcekler ve sineklerin domates üzerine konmaması için bazı önlemler alabilirsiniz.

Serdiğiniz ve güneşe bıraktığınız domateslerin üzerine çok ince olan tülbentlerden serebilirsiniz. Veya şeffaf olan telli hafif perdeler sizin için çözüm olabilir. Pencerelere takılan sineklikler ise genellikle en çok tercih edilenler arasındadır. Bu sayede hem güneş ışınları engellenmemiş olur hem de dışarıdan hiçbir cisim domateslere ulaşamaz.

Kurutma işlemini evde tamamladıktan hemen sonra domates kurularının saklanabilmesi için uygun kaplara ihtiyaç duyacaksınız. Bu aşamada cam kaseler ve kavanozlar ilk tercihiniz olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap