Kuru Bakla Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yaz Aylarının lezzetli sebzelerinden biri olan ve çiçekleri nedeniyle eşek gözüne benzetilen bakla, taze olarak kullanıldığında sebze, kuru olarak kullanıldığı..

Yaz Aylarının lezzetli sebzelerinden biri olan ve çiçekleri nedeniyle eşek gözüne benzetilen bakla, taze olarak kullanıldığında sebze, kuru olarak kullanıldığında ise baklagil olarak tüketilmektedir. Her iki haliyle de tüketilmesi halinde oldukça besleyici bir özelliğe sahiptir.

Yazımızda ve Kuru Bakla Yemek Tarifleri Bakla Kullanımı Bakla Yemekleri Bakla Pişirme Yöntemleri konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Baklanın kuru olarak yemeklerde kullanılması

Mevsimi dışında genelde kuru olarak tüketilen bakla, özellikle zeytinyağlı yemeklerde limon ve dereotu ile iyi bir kombine olmaktadır.

Zeytinyağlı yemeklerde, her türlü salatada, çorbalarda, iç harç olarak, sulu yemeklerde, fava ve ezmelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kuru Bakla Çorbası

250 gram kadar kurutulmuş bakla,
1 kaşık un,
1 litre et suyu,
5 kaşık yoğurt,
1 tane kuru soğan,
zeytinyağı,
tuz ve karabiber


Yapılışı

Kurutulmuş bakla 1 gün önceden ıslatılır. Islatılan bakla, az suda yumuşayıncaya kadar pişirilir. Yoğurt ve et suyu içinde kaba parçacık kalmayıncaya kadar blender ile karıştırılır. Büyük bir tencere içine zeytinyağı konulup içine kıyılmış soğan atılır. Soğanlar iyice ölünce tencereye un ilave edilir.

Unun renginde değişimler başladığında önceden yumuşattığımız baklaların suyu süzülerek tencereye ilave edilir. Karabiber ve tuz eklenip 3 dakika kadar kavurduktan sonra sürekli karıştırarak et suyu tencereye eklenir.

Çorbada kaynama olayı görülene kadar karıştırmaya devam edilir. Kaynama başladıktan sonra ateş kısık ayara getirilerek 5 dakikada bu vaziyette bekletilir. Ocak altı kapatılır ve 15 dakika kadar bekletilir. Sonrasında biber yâda dereotu gibi bir malzeme ile süslenerek servis edilir.

Fava

250 gram kadar kuru baklanın içi, 2 adet soğan, 200 gram zeytinyağı, 1 limon suyu, tuz ve 1 tane kesme şeker

İç bakla gene bir gün önceden ıslatılır. Büyük ve kalın tabanlı bir tencereye zeytinyağı eklenerek kızdırılır ve içine ince doğranmış soğanlar eklenir.

Soğanların yumuşamasına müteakiben, suda yumuşatılan baklalarda tencereye ilave edilir. Birkaç dakikalık kavurma olayının ardından 3 bardak su ve tuz eklenip ateş kısılır.

Tencere kapatılıp baklalar iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sonra tencerenin altı kapatılır. Tüm tencere içeriği blenderdan geçirilerek iyi bir kıvam kazandırılır. Krema haline gelen püre servis tabağına konup zeytinyağı ile servis edilir.

8244