Kur’an Okumadan Önce Hangi Dua Okunur? Her Harfine Sevap Kazandıran Dua

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), Kur’an-ı Kerim’den okunacak bir harfin amel defterimize sevap olarak yazıldığını müjdelemiştir. Eğer bu sevapları daha da artırmak isterseniz ayetlere başlamada evvel dua edebilirsiniz. Özellikle 11 ayın sultanı geldiğinden Kur’an-ı Kerim’in tamamını okursanız fazileti katbekat artacaktır. Yüce Kitabımızı elimize aldığımızda uymamız gereken kurallar nelerdir? Hatim duası Arapça Latince okunuşu, Türkçe anlamı hakkında detayları sizler için derledik. 

Ulu Kitabımızın yalnızca kapağına dahi bakara amel defterimizi iyiliklerle doldurabiliriz. Rabbimizin bizler için söylediklerini aklımıza getirerek, ALLAH’a tam bir boyun eğme, itaat içinde ayetleri okumanın sevabı çoktur. Alacağımız sevapları katlamak için bazı ayetlere geçiş yapmadan evvel bazı şeyler yapmak gerekir. Hatim duası oldukça kısa ve kolaydır. Türkçesiyle birlikte daha kolay şekilde akılda kalacaktır. Hatim duasının diğer adı ise Kur’an-ı Kerim’e başlamadan önce okunacak dua olarak geçer. 

Kur’an-ı Kerim’in okunmasının faziletini ALLAH’ın Resulü bir hadisinde şöyle ifade etmektedir: Hangi mümin Kur’an-ı Kerim’in 1/3’ünü okuduğu zaman ALLAH’ın Resulüne gönderilmiş olan Yüce Kitabımızın bilgisi o kula da verilmiş olur. Zira eğer yüzde 50’sini tamamlarsa kesinlikle Resulullah’a gönderilen Kitabımızın bilgisinin yarısı ona da gönderilmiştir. Eğer ki 2/3’ünü okursa Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e gönderilen bilginin yarısı gönderilmiş olur. Hepsini tamamlar hatim indirirse ALLAH’ın Resulüne gönderilen Kur’an-ı Kerim içeriğinin hepsi ona da gönderilmiş olur ama bu vahiy anlamı taşımaz. 

Yüce Kitabımızı elinize almadan önce gusül abdestiniz eksiksiz olsun. Kitabımıza dokunmadan önce euzu besmele söyleyin. Okumayı tamamlanın ardından Sadakallahul Azim diyerek bitirin. Şüphesiz ki her şeyin en hakikatini Rabbimiz bilir anlamına gelmektedir. 

Kur’an-I Kerime Başlamadan Önce Okunacak Dua

Kur’an-I Kerime Başlamadan Önce Okunacak Duanın Arapça Latince Okunuşu

Allâhümme bi’l-hakkı enzeltehû ve bi’l-hakkı nezel. 

Allâhümme ‘azzim rağbetî fîhi ve’c‘alhu nûran li-basarî ve şifâen li-sadrî. 

Allâhümme zeyyin bihî lisânî ve cemmil bihî vechî ve kavvi bihî cesedî ve’rzuknî tilâvetehû ‘alâ tâ‘atike ânâe’l-leyli ve etrâfe’n-nehâri va’hşurnî me‘a’n-nebiyyi salla’llâhu ‘aleyhi veselleme ve âlihi’l-ahyâr.

Kur’an-I Kerime Başlamadan Önce Okunacak Duanın Türkçe Meali

  • Rabbim! Onu (Kur’an’ı) hak ile indirdin ve o gerçekten hak ile indirildi.
  • Rabbim, Kur’an’a olan alakamı fazlalaştır ve onu gözüme bir nur, göğsüme (yani kalbe ve içindekilere) şifa eyle.
  • Allah’ım onunla dilimi (yani sözlerimi) güzelleştir ve onunla yüzümü (yani güzelliği) süsle, onunla sesimi güzelleştir ve bedenimi onunla kuvvetlendir.
  • Ve bize rızık olarak onu gece boyunca ve gündüzün belli bir bölümünde Sana teslimiyetle okuma fırsatı ver.
  • Ve bizi kıyamet gününde sevgili Peygamberimiz Muhammed (s.a.v) ile birlikte dirilt ve onun sevgili ailesine salavat getir.

Kur’an-ı Kerim Okuma Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her işe başlarken ve yaparken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Kur’an-ı Kerim için de aynı şey geçerlidir. Değer verdiğimiz birinin yanına giderken nasıl hazırlanıyorsak yüce Kitabımızı elimize almadan önce de o şekilde hazırlanmalıyız. Banyomuzu yapıp gusül abdestimizin olduğundan emin olmalıyız. Kur’an-ı Kerim’i okurken abdestli olmak gerekir. Mümkünse yeni kıyafetler giyin. Vücudunuzun ön tarafı kıblede olmalı. Hangi şekilde okuyorsa olursanız olun alay eder gibi değil, ahlaklı şekilde okunmalıdır. 

73904