Kuran-ı Kerim Başı Kapatmadan Okunur Mu? Açık Saçla Kuran Dinlemek Günah Mı?

Kuran-ı Kerim okumak isteyen bir kadının örtünmesi gerektiğiyle ilgili soru işaretlerinin ardı arkası kesilmiyor. Fakat sahih kaynaklara bakıldığında bununla alakalı ne bir ayet ne de bir hadis olduğu sonucuna varmak çok zor değil. Dolayısıyla başı açık Kuran okunur mu sorusunun yanıtını evet olarak verebiliriz. Bu durum aynı zamanda Kuran dinlenebilir mi sorunu için de geçerlidir.

Önemli noktaların başında ise ayet ve hadis olmasa da Allah’ın kadın kullarından temennisi olan örtünmeyi yerine getirmeleridir. Gündelik hayatında örtünmemiş olsa bile Kuran-ı Kerim okurken saygıdan ötürü örtünmesinde bir sakınca olmadığı gibi çok daha iyi olacağı öngörülmektedir.

Gerek Kuran-ı Kerim okurken gerekse cevşen gibi dua ve ayet içerikli kaynakları kadınlar başlarını kapatmadan okuyabilmektedir. Hatta başlarını kapamanın ötesinde kolları açık bir biçimde de okumalarında bir beis yoktur. Kadınların başını kapatması bu bağlamda bir zorunluluk olarak Kuran’ın hiçbir ayetinde geçmemiştir. Yine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) kadınların Kuran-ı Kerim okuyacağı zaman saçlarını kapamalarına dair herhangi bir beyanatta bulunmamıştır. Sahih hadis kaynaklarının hiçbirisinde bununla ilgili bir ifade bulunmaz.

Regl Döneminde Kuran Okunması Caiz Mi?

Burada önemli kıstasların başında abdest gelmektedir. Bilindiği üzere Kuran-ı Kerim abdestsiz okunmamaktadır. Bu yüzden okumaya başlamadan evvel abdest almak zorunludur. Bu hem kadın için hem de erkek için geçerli olan bir kaidedir. Ki kadınların adet dönemlerinde de Kuran ya da dua okumalarında bir sakınca görülmemektedir.

Sadece abdest alamayacaklarından dolayı tamamıyla temizleninceye kadar Kuran-ı Kerim’e dokunamayacakları bilinmelidir. Bu dokunmadan okuma noktasında herhangi bir engel yaratmamaktadır. Aksine Fatiha suresinin, tevbe surelerinin ve çeşitli istekler için okunulan surelerin her birisi dokunulmadan okunabilecek surelerdir. Yine cevşen ve çeşitli ayetler buna dâhil edilebilir. Kadınların ibadet etme noktasında buna bağlı bir kısıtlamaya tabii olmadığını burada anlayabiliyoruz.

Tıpkı başı açık Kuran-ı Kerim okumak ya da başını kapatmadan Kuran-ı Kerim dinlemenin bir zararı olmadığı gibi bu aşamada da herhangi bir mekruh durum söz konusu değildir.

35666