Kulak Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Açılır, Nasıl Geçer?

Özellikle soğuk kış günlerinde kulak tıkanıklığı şikayetleri artış gösterir. Tıkanıklık nedeni ile boğaz, boyun, başta ağrılar meydana gelir. Bünyesi zayıf ola..

Özellikle soğuk kış günlerinde kulak tıkanıklığı şikayetleri artış gösterir. Tıkanıklık nedeni ile boğaz, boyun, başta ağrılar meydana gelir. Bünyesi zayıf olanlarda, yaşı küçüklerde görülme ihtimali yükseltir. Kulak tıkanıklığı nasıl geçer araştırmalarınız işinize yaramazsa Doktora başvurun çünkü duyu kayıplarına neden olabilir. Yetişkin kişilerde kulak tıkanıkları kolay bir şekilde giderilir. Küçüklerse ise bu daha büyük sorunlara neden olur, bu yüzden çocuk Doktoruna gitmeniz gerekir. Kulak aşırı toz aldığında kaşıntı olur, biz de temizlemek için pamuklu çubuklar kullanırız. Bu durum kulak içindeki tozların iç kesime doğru ilerlemesine neden olur ve bu da kulak ağrısına yola açar.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Öncelikle kulak tıkanıklığının nedenini bilmek gerekir. Basit bir kirden, üşütmeden kaynaklanan kulak tıkanıklığı kolaylıkla açılır. Yalnız, enfeksiyon riskinin olduğu durumlarda anlatacağımız yöntemlerin uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Peki, kulak tıkanıklığının enfeksiyondan olduğu nasıl anlaşılır?

Kulak enfeksiyonun tedavisi için uzman kontrolünde alınacak ilaçlar etkili olacaktır. Yaygın olarak görülen tedavi antibiyotikle yapılır. Normalde kulak ağrıları kısa sürer, her gün ve uzun süren kulak ağrıları enfeksiyon belirtisi olabilir. Mide bulantısı, mide bozulması, yüksek ateş ve kulaktan farklı renklerde sıvıların gelmesi de enfeksiyon belirtisidir. Kulak tıkanıklarının en bilineni kirlenmedir. Uzun süre temizlenmeyen kulakta kirler birikir ve sert bir tabaka oluşturur. Eczanelerde Sağlık Bakanlığı onaylı kulak tıkanıklığı için damlalar ile tıkanıklık açılır. Duş aldıktan sonra yumuşayan kulak kirlerini pamuk ile yavaşça da temizleyebilirsiniz. Birçoğumuzun evinde eczane dolabı vardır. Çocuklarınız varsa dolabınızdaki oksijenli suyu düşme esnasında oluşan yaralarda kullanmışsınızdır. Kulak kiri için de, pamuğu oksijenli su ile ıslatıp yumuşak hareketler ile kulak tıkanıklığını giderebilirsiniz. Yukarıda bahsettiklerimiz evinize mevcut değilse bebek yağı, zeytinyağı ve gliserini de kulak tıkanıklığı tedavisi için kullanabilirsiniz. Uzak yerlerde öğrenciyseniz, iş gereği sürekli yurt dışı veya bulunduğunuz yere uçak ile seyahat ediyorsanız, zamanla kulaklarınız basınç nedeni ile tıkanır. Uçaktaki kulak tıkanıklığını gidermek için sakız çiğneyebilir ve bol bol esneyebilirsiniz. Kulak tıkanıklığını açmak için sürekli yutkunma, burunlarınızı tıkayarak havayı tıkalı yerden vermeye çalışmak herkesin kendi keşfettiği tedavilerdendir. Yalnız, burnunuzu tıkadıktan sonra ağzınızı açık tutun ve çok kuvvetli basınç uygulamamaya da dikkat edin.

Sinüzit Nedeni ile Tıkanan Kulağın Açılması

Sinüzit rahatsızlığı genelde soğuk havalarda ortaya çıkar. Duş alıp dışarı çıktığınızda bunu hissedersiniz. Sinüsler soğuk havan nedeni ile kurur ve bu da bağ ağrısı ve kulak tıkanıklığına neden olur. Sinüzit tıkanıklığı için eczanelerden özel damla ve spreyler alabilirsiniz. Sıcak havluyu alın, yüz, burun kısmına tutarak sinüzit kuruluğuna engel olarak ağrıyı ve tıkanıklığı giderebilirsiniz. Sinüzit sadece çok soğuk ortamlarda değil, aşırı sıcak ortamlarda da kendini gösterir. Hamama girdiyseniz sinüzitlerinizin ağrıdığını hissetmişsinizdir. Ayakkabılarınızı bağlarken eğildiğinizde de bu ağrılar baş gösterir. Bu nedenle sürekli eğilip kalktığınız hareketlere sinüzit hafifleyene kadar ara verin.

Kulak Tıkanıklığı için Bitkisel-Doğal Yolar

Yutkunmanın basit kulak tıkanıklıklarını açtığını söylemiştik. Şeker yiyerek ve sakız çiğneyerek yutkunma sayısını artırarak kulaklarınızı doğal yolla açabilirsiniz. Aktardan alacağınız az miktar çay ağacı yağı da tıkanıklığı bitkisel yoldan giderme yöntemidir. Bir bardak sıcak suyun içine aktardan aldığınız çay ağacı yağında birkaç damla katın ve çıkan buhara tıkalı kulağınızı tutun. Basit ve etkili bir tıkanıklık açma yoludur. Sarımsak yağı bakterilerin ölmesi için etkili bir yöntemdir. İki tane sarımsağı iyice ezdikten sonra içerisine yarım çay bardağı zeytinyağı ilave ederek 10-15 saniye sıcak ateşte tutun. Sarımsak yağı hafif soğuduktan sonra tıkanan kulağa damlatarak birkaç dakika bekleyin. Sonra diğer tarafa doğru boynunuzu bükerek yağın akmasını sağlayın. Kulak tıkanıklığına neden olan bakterilerin temizlenmesi için elma sirkesi de bir diğer bitkisel yoldur. Alkol ile karıştırıldığında daha etkili hale gelir. Sarımsak yağındaki yöntemi aynı şekilde uygulayın. 74577