Kronik Hava Yolu Hastalıkları ve Tedavisi

Kronik Hava Yolu Hastalıkları ve Tedavisi Solunumla ilgili hastalıklar genelde astım, bronşit ve koahtır. Hava yolu kaynaklı bu rahatsızlıkların tedavi çeşitleri de farklılıklar göstermektedir.

Kronik Hava Yolu Hastalıkları ve Tedavisi Dünyada birçok hastalık mevcuttur. Bu hastalıkların bir türü ise kronik solunum hastalıkları olmaktadır.

Bu yazıda ve Kronik Hava Yolu Hastalıkları Hava Yolu Hastalıkları Tedavisi Astım Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bu hastalıklar ise astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri ve obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarıdır. Kronik solunum hastalıkları çoğu insan tarafından detaylıca merak edilmektedir.

Astım Nedir

Kronik Hava Yolu Hastalıkları ve Tedavisi

Kronik solunum hastalıkları arasında en çok bilinen ve en çok maruz kalınan hastalık astım hastalığıdır. Astım, akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve bazen alevlenmeler ile seyreden müzmin bir havayolu hastalığıdır. Hava yollarındaki daralmaya sebep olan şey ise iltihaptır.

İltihap nedeniyle hava yolu duvarı şişmektedir. Hastalığın belirtileri arasında tekrarlayan nefes darlığı, nefes alırken ve nefes verirken çıkan hırıltı, hışıltı veya ıslık sesleri ve göğüste baskı hissidir. 

Astım hastalığı dünyada yaklaşık olarak 300 milyon civarı insanda bulunan bir rahatsızlıktır. Ülkemizde her 12 kişiden biri ve her 7 çocuktan birisi de astımdır. Her geçen yıl astım hastalığının görülme oranı artmaktadır.

Astım hastalığını tetikleyen riskler ise alerjenler, tekrarlayan akciğer infeksiyonları, sigara dumanına maruz kalmak, bazı ilaçlar, iç ve dış ortam hava kirliliği ve beslenme tarzıdır.

Astım ataklardan oluşmaktadır. Astım atağı astım belirtilerinin şiddetli ve birden ortaya çıkmasıdır. Astım insanı anlamanın en iyi yolu havuzda çenenize kadar suyla her an durmanız demektir. Böylesine acı bir şeydir.

Astım atağında Oksijen yetersizliğini düzeltmek, Hasta eğitimi, uygun ve yeterli önleyici tedavi ile daha sonra oluşabilecek atakları önlemek Hava yolu tıkanıklığını mümkün olan en kısa sürede düzeltip solunum fonksiyonlarını normale döndürmek ve hastaların bilinçli olmasını sağlamak gerekir.

Astım tanısı ise uzmanlar tarafından belirtileri bulunan hastalara incelemeler sonucu konulur. Astım ilaçlar ve farklı yöntemler ile tedavi edilebilir. İlaçlar ve farklı malzemeler sayesinde astım atakları anında önlenebilir ve kullanıcı hiçbir zarar görmez. Astım bazen tamamen kontrol edilebilir.

Bu kontrol ise astım hastası gece uykudan uyanmıyorsa, ilaçlara gerek duymuyorsa, nefes ölçüm testleri normalse, günlük işlerine solunum yolu rahatsızlığı engel olmuyorsa astım tam kontrol altındadır. Ancak bütün astım hastalıkları tamamen tedavi edilemez.

KOAH

Kronik Hava Yolu Hastalıkları ve Tedavisi

KKOAH hastalığı da pek çok insanın merak ettiği havayolu hastalığı kronik arasındadır. Havayolu hastalığı kronik türden olan KOAH, nefes yollarında mikropla oluşmayan; iltihaplanmaya bağlı ilerleyen bir akciğer hastalığıdır. Genellikle 40 yaş üzeri için %15 ile %20 arasındadır. 40 Yaş üstü her 5 hastadan birinde KOAH mevcuttur. Ancak KOAH hastalığı bulunan 10 kişinin yalnızca biri doktora başvurup hastalığını tanımıştır.

Bu nedenle ülkemizde 3-5 milyon arası KOAH hastası olsa da kendi hastalığını bilen, yani tanı koyulan 300-500 bin kişi vardır. KOAH astımdan daha tehlikelidir. Dünyada en çok 3. Ölüm nedenidir. Tüm ölümlerin %5 ’ini oluşturur. KOAH, ülkemizde solunum hastalıkları arasında bulunan ölümlerin %61’ini oluşturmaktadır. Bunun nedeninde toplumun bilinçsizliği de mevcuttur.

KOAH genellikle tozlu dumanlı ortamlarda bulunan, sağlıksız insanlar ve biyomas kullanımına maruz kalan insanlarda görülür. En yaygın faktör ise sigara dumanıdır. Sigara içenler içmeyenlere oranla daha fazla KOAH’a maruz kalır. KOAH hastalarının en bilinen şikayetleri ise nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. KOAH tanısı nefes ölçüm testi ile yapılır.

Bir uzmana başvurulup nefes darlığı çeken insanlar test yaptırabilir. KOAH hastalığının tedavisi ise mevcuttur. Hasta ilk olarak içiyorsa sigarayı bırakmalıdır. Bunun haricinde zararlı toz ve dumanlardan uzak kalmalıdır. Grip ve zatürre aşıları yapmalıdır.

Daha sonrasında fiziksel aktivitelerle sağlıklı bir vücuda da sahip olursa hasta KOAH’dan geriye eser bile bırakmayabilir. Fiziksel aktivitenin ağır olmasına gerek yoktur. Rutin ve alışılmış aktiviteler uygun olacaktır. Bunların en yararlısı ise yürüyüş yapmaktır.

Bronşektazi

Bronşektazi akciğer içindeki hava yollarında (bronş) oluşan tahriş sonucunda bronşların kalıcı olarak genişlemesidir.

Bronşektazi, havayolu hastalığı kronik kategorisinde göğüs duvarı hastalıklarındandır. Öksürük, bol miktarda balgam çıkarma, bazen balgamda kan görülmesi, sık geçirilen solunum yolu enfeksiyonları, halsizlik, zayıflama, nefes darlığı, ağız kokusu, çocuklarda gelişme geriliği gibi belirtileri vardır.

Tedavisi mevcuttur ve kesin sonuç verir. Bir uzmana danışılarak bu hastalık tedavi edilebilir. Ancak Hastalık akciğerlerde yaygınsa, cerrahi müdahale mümkün değilse, uygun antibiyotik tedavisi ve solunum fizyoterapisi sayesinde bu hastalığın ilerlemesi önlenerek sağlıklı dokuların korunması amaçlanır.

Bronşit

Öksürük, berrak, beyaz, sarımsı-gri veya yeşil renkli olabilen mukus (balgam), yorgunluk, nefes darlığı, hafif ateş ve titreme ve göğüs rahatsızlığı gibi belirtileri bulunan ve havayolu hastalığı kronik olarak bulunan bronşit, bronşiyal tüplerin astarının sürekli tahriş veya iltihaplanmasıdır.

Genellikle sigara dumanı neden olur. Çok sık rastlanan bir hastalıktır. İlaçlar ve daha birçok şey ile tedavi edilebilir. Bunlara mukolitikler, anti-inflamatuar ilaçlar ve glukokortikoid steroidler, oksijen tedavisi ve antibiyotikler dahildir. Kronik bronşit var ise egzersizler de önerilir. Genellikle yaşlılar riskli faktördedir. Sürekli reflü geçiren insanlarda da risk mevcuttur.

Kronik Hava Yolu Hastalıkları Tedavisi

Kronik hava yolu hastalıkları tedavisi de merak sunan bir etmendir. Tedavinin en bilineni pulmoner rehabilitasyondur. Bu tedavi, popüler kronik solunum hastalığı tedavisi olmaktadır. Nefes darlığı, yaşam kalitesinde azalma, solunum hastalığı gibi rahatsızlıkları bulunan her yaştan insana gerek hastanede gerek evde uygulanabilir.

Bu tedavi türünün amacı ise sağ kalımda artış sağlamak, Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltmak, yaşam kalitesini iyileştirmek, Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmek, komplikasyonları önlemek ve tedavi etmek, sağlık durumunu iyileştirmek, egzersiz toleransını arttırmak, hastalığın ilerlemesini önlemek ve Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırmaktır. Çoğu hastayı mutlu eden bu tedavi yönteminin en temel bileşeni egzersizden geçer.

Dengeli beslenmek, fiziksel sağlığı korumak da yine çok önemlidir. Tedavi en az 8 hafta uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi bazı kronik solunum hastalıklarını tamamen tedavi edemese de çoğunu tamamen iyileştirmektedir.

69771