Krill Yağı Nedir? (Krill Oil)

Omega 3 bakımından zengin olmasından dolayı krill yağı son zamanlarda popülerliğini artırmıştır. Karides benzeri küçük bir deniz canlısından elde edilir. Bu po..

Omega 3 bakımından zengin olmasından dolayı krill yağı son zamanlarda popülerliğini artırmıştır. Karides benzeri küçük bir deniz canlısından elde edilir. Bu popülerliğinin başlıca neden, krill yağının en faydalı omega 3 yağ asidi çeşidinden olan “DHA” bakımından oldukça zengin olmasındandır. Ek olarak çiftlik balıkçılığından elde edilen omega 3 ‘e oranla çok daha sağlıklıdır ve alternatif olarak tüketilmektedir.

Krill Yağı ‘nın Faydaları

Yüksek Kolesterol Düşürmesi: Yapılan araştırmalar krill yağının iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükseltirken, kötü kolesterol (LDL) seviyesini de düşürdüğü sonucuna varmıştır. Aynı zamanda balık yağına oranla trigliserid seviyesini düşürmede daha etkilidir.

Kalp Sağlığı İçin:

Kalp ve damar hastalıklarının baş sebebi olan kolesterolü düşürmesinden dolayı, doğal bir destek olan krill yağı bu konuda uzmanların önerdiği besinler listesinde ilk sırada yer alır.

Beyin Fonksiyonları İçin:

Omega 3 bakımından zengin olan DHA deposu krill yağı beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına ve olumsuz etkilerine karşı beyninizi korur.

Regl Öncesi Sendromu İçin:

Bilimsel olarak henüz bir çalışma olmasa da yapılan ilk araştırmalar neticesinde krill yağının adet öncesi sendromunu azalttığı görülmüştür.

Artrit (Eklem İltihabı) İçin:

Amerikan bir haber organında yayınlanan bir çalışma neticesinde, krill yağının eklem iltihabının belirtilerini hatta eklem iltihabını azalttığı görülmüştür.

Cilt Kanserini Önlemesi:

Krill yağı cilt kanserini önlerken aynı zamanda ciltteki kırışıklıkları azaltması ile görünümü iyileştirir. Bu etkileri henüz insanlar üzerinde denenmezken, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda olumlu etkiler gözlenmiştir.

Yaşlanma İçin Etkileri:

Araştırmalar sonucunda krill yağının içinde bulunan antioksidanların normal antioksidanlara göre daha hızlı şekilde hücreleri yenilediği görüşmüştür. İlerleyen yaşlarda hücrelerin hızlı yenilenememesinden kaynaklanan sorunlar nedeni ile oluşabilecek rahatsızlıklara karşı krill yağını bir besin takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Yaşlılıkla birlikte oluşabilecek kırışıklıklarının önlenmesinde krill yağını tercih edebilirsiniz.

Depresyona Karşı:

Henüz daha bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, içerdiği omega 3 yap asidi sebebi ile beyin fonksiyonlarını geliştirdiği ve bunun sonucunda kişinin moralini düzelttiği için “antidepresan ” bir etki oluşturduğu bilinmektedir. Krill yağı antidepresan ilaçlarına göre ilacın dozundan kaynaklanan “halsizlik” ve “aşırı yorgunluk” gibi yan etkileri barındırmaz. Önerimiz depresyon tedavisi için krill yağını kullanmanız değildir fakat depresyon tedavisi için doktor kontrolünde alternatif bir besin desteği olarak kullanabilirsiniz.

Krill Yağının Diğer Faydaları

Bütün omega 3 bulunduran besinler gibi krill yağının da sağlığınızı iyileştirmek ve sağlığınızı korumak için katkısı vardır. Bilimsel araştırmalar sonucunda krill yağının enerji seviyenizi yükselttiği, göz sağlığınızı koruduğu, moralinizi düzelttiği, kandaki şeker oranını dengelediği, vücudun hormonal dengesini sağladığı, böbrek fonksiyonlarını düzenlediği ve bağışıklık sisteminize yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Krill Yağı mı Yoksa Balık Yağı mı?

Vücudumuzun daha kolay sindirebilmesi sebebi ile krill yağındaki omega 3, bitkisel omega 3 ve balık yağındaki omega 3e göre daha çok tavsiye edilir. Ek olarak krill yağının içerisinde çok güçlü bir antioksidan olan ve hücrelerimizi koruyan “astaksantin” bulunur. Krill yağının içerisindeki DHA yap asidi balık yağına göre beynimize daha çok miktarda ulaşır ve bunun sebebi ise vücut tarafından daha kolay emilmesidir. Amerika ‘da çok popüler olan Türk doktor Mehmet Öz ‘ün bahsettiği bir nokta ise, çiftlik balıklarından alınan balık yağlarında genellikle toksin maddeler ve metal bulunurken krill yağında bu maddeler bulunmaz. Balık yağıda krill yağı da omega 3 yağ asidi (DHA, EPA) kaynağı olarak çok değerli kaynaklardır. Fakat hem daha kolay sindirilmesi hem de içerdiği antioksidanlardan ötürü krill yağı omega 3 kaynağı olarak balık yağına göre bir adım öndedir. Fiyatına gelecek olursak krill yağı balık yağına göre çok daha pahalıdır ve hakkında balık yağına oranla daha az bilimsel araştırma yapılmıştır.

Krill Yağının Yan Etkileri

Krill yağı beslenme uzmanlarına göre kullanım süresi 3 ay olmalıdır ve sadece yetişkinlerin kullanması için güvenli kabul edilmektedir. Daha öncede bahsettiğim gibi bu yağ için bilimsel araştırmalar yeterli seviyede değildir ve yan etkileri hakkında fazla bilgi bulmak mümkün değildir. Vücudun hassas olduğu hamilelik döneminde yan etkileri konusunda kesin bilgiler bulunmadığı için kullanılması tavsiye edilmez. Bunun yanında ishal, mide bulanması, mide yanması ve ağız kokusu gibi yan etkileri olabilir. Deniz ürünlerine karşı alerjisi olanlara kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Krill yağı fibrinojene etki ettiği için kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır. Bundan dolayı ameliyat olacakların en az 2 hafta öncesinde kullanmayı bırakmalı ve ameliyat sonrasında yaralar iyileşene kadar kullanmamaya devam etmelidirler. Doktorunuzdan bu hususta daha net bilgiler almanızı her zaman tavsiye ederiz. 83000