Közlenmiş Biberleri Zahmetsiz Şekilde Soymanın En Kolay Yolları

Közlenmiş Biberleri Zahmetsiz Şekilde Soymanın En Kolay Yolları. Türk mutfağının önemli örneklerinden birisi olarak gösterebileceğimiz közleme tekniğinin biber ve patlıcan için önemi büyük. Salatalara, soslara, mezelere dahil olan bu müthiş lezzet için en teferruatlı kısım ise közlemenin ardından kabuklarının soyulmasıdır. Soyma işlemi pek çok kişi için çok zor gibi gözüktüğünden genellikle vazgeçilen bir mezeye dönüşmüştür. 

Oysa biber yapısı itibariyle en kolay soyulan yiyecekler arasında yer alabilir. Özellikle közlendikten sonra dış katman olan kabuk kendisini zaten dışarıya doğru atmaktadır. Burada yapacağınız tek şey ise bazı uygulamaları yaparak pratik bir biçimde sonuca ulaşmak. Püf noktaları arasında bulunan çok fazla seçenek olsa da közlenmiş bir biberi kolaylıkla soyabilmeniz için en çok tercih edilen metot yağ kullanımıdır. 

Ancak yağ kullanımının dışında da hiç uğraşmadan biberlerin kabuklarından ayrılabileceğini söylemeliyiz. 

Közlenmiş Biberleri Zahmetsiz Şekilde Soymanın En Kolay Yolları

Közlenmiş Biberi Soymanın Pratik Yolu

Közlenmiş yiyeceklerin kabuklarının ayrılmasıyla beraber iç kısmı müthiş bir lezzet ile karşımıza çıkar. Bunun için biber tercih ettiğinizde iki farklı yöntemle kabuklarından ayırmanız mümkün olacak. Tabii ki yağ kullanarak bunu yapmak son derece basit. Közlemeye başlamadan önce hazırlamış olduğunuz biberleri bir dizi işlemden geçirmeniz gerekiyor. Eğer fırında közleyecekseniz ilk yapmanız gereken şey biber üzerine çatal yardımıyla birkaç farklı noktadan delikler açmak. Bu sayede hava sirkülasyonuyla kabukların kabarması sağlanacak. 

Çatallarla açtığınız deliklerin ardından ise sıvı yağ ile biberlerin üzerini yağlamalısınız. Yağlama işlemi tamamlandıktan sonra fırın tepsisine serdiğiniz yapışmayan kağıdın üzerine biberleri dizin ve fırına verin. Közlendikten hemen sonra fırından çıkarır çıkarmaz dokunmayın. Isısı biraz daha düştüğünde ise elinize aldığınız gibi dış kabuklarının soyulmaya başladığını fark edeceksiniz.

Tabii ki bu metodu uygularken yağ kullanmak zorundasınız. Ancak yağ kullanmadan biberleri ocakta közledikten sonra kabuklarını rahat soymak istiyorsanız yapmanız gereken bir şey daha var. 

Közlenmiş olan biberleri ocaktan aldığınız gibi bir kabın içerisine alın. Bu kabın cam ya da metal olması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Ardından biberler içerisindeyken kabın üzerine streç film çekin ve hava ile temasını kesin. Isı olarak çok yüksek olduğundan biberler kabın içerisinde doğrudan buhar yapacaktır. Bu hem soğumasını önleyecek hem de kabukların pratik bir biçimde soyulmasını sağlayacaktır. 

Buhar yardımıyla közlenmiş yiyeceklerin kabuklarının soyulması en az efor sarf ettiğiniz yöntemdir. Çoğu zaman siz soymakla uğraşmadan kendiliğinden kabukları atmaya başlayacaktır. Lüks restoranlar ve usta aşçılar meze ve salatalar için közledikleri tüm biberler için bu metodu uygulamaktadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap