Kola Lekesi Nasıl Temizlenir?

  Şekerli ve asitli bir içecek olan kolanın içeriği bilinmediği için yapış yapış olmasının yalnızca şekere bağlandığını biliyoruz. Aslında şekerli su ya d..

Şekerli ve asitli bir içecek olan kolanın içeriği bilinmediği için yapış yapış olmasının yalnızca şekere bağlandığını biliyoruz. Aslında şekerli su ya da diğer alternatif içecekler gibi belli başlı bir temizlik formu bulunmaktadır. Ancak yine de kola lekesi nasıl çıkar sorusuna net bir yanıt bulmak mümkün değildir. Farklı yöntemlerle bunun arındırılması mümkün olsa dahi kola lekesinin temizliğini her şartta uygulamak kolay olmayacaktır. Meşakkatli bir sürecin ardından kıyafetinizden, halıdan ya da döşemelerden kola izini yok edebilirsiniz. Kola izi döküldüğü alanda kalan ve sürekli yayılabilen bir yapıya sahiptir. Genelde bu özelliğinin farkına varmayan kişiler ise silerek ya da ovalayarak temizlemeye çalışır. Bu durum kola lekesinin daha fazla yer etmesini, aynı zamanda çok daha fazla işlemesini sağlamaktadır. Kola izi kalan kıyafetlerinizin eski haline gelmesi için yapmanız gerekenler ise belirli sıralamaya tabidir.

Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Kola lekesini temizlemek için herkesin bildiği ana yöntem soğuk suya basmaktır. Bu yaşadığınız sorunun kaynağı için önemlidir. Hatta günümüz şartlarında kolanın döküldüğü anda yapılırsa aktif bir temizlik şansı tanıdığı bilinir. Fakat her zaman o kadar şanslı olmayabiliyoruz. Tıpkı seyahatlerde ya da evimizde olmadığımız zamanlarda yaşadığımız sorunlar gibi. Örneğin kola lekesini bir mekanda üzerimize döküldüğünde çıkarmak daha zordur. Çünkü üzerimizden kıyafeti çıkararak soğuk suya basmak gibi bir lüksümüz yoktur. Yalnızca lekenin üzerine tuz dökerek yayılmasını önlemek mümkün olur. Haliyle temizlik için uygulayabileceğimiz çok fazla alternatif kalmaz.

Soğuk Suyla Kola Lekesi Çıkar Mı?

Kola kıyafetimize ya da masa örtüsüne döküldüğünde yapacağımız ilk hamle bu olmalıdır. Soğuk suya bastığımız kıyafetimiz ya da masa örtümüz anında arınmasa da lekenin tüm yayılma aşaması duracaktır. Örneğin şeker içeriğinden kaynaklanan o yapışkan hissi kaybolacak ve daha geniş bir alanda siyah leke oluşması önlenecektir. Bir süre bekletildikten sonra yıkamak için sudan çıkarmamız gerekir.

Deterjanla Kola Lekesi Çıkar MI?

Deterjan uygulayabileceğiniz en önemli temizlik yöntemidir. Bunun için ölçeği 1 tatlı kaşığı olarak kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanından aldığınız bu ölçeği soğuk suyun içerisinden çıkardığınız kıyafetinize ya da örtünüze dökeceksiniz. Yalnızca lekenin üzerine uygulamanız gereken bu deterjanı ise soğuk suyla değil, ılık suyla birlikte kullanmalısınız. Ilık suyla beraber deterjan tüm lekeye nüfuz etmeye başlarken köpürtme işlemini yapmanız önerilir. Köpürdükçe daha temiz bir kumaş olacağından emin olabilirsiniz. Lekenin arınması ne kadar zamandan beri orada olduğuna, kumaşın türüne ve kolanın asit ve şeker miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Arındığına ikna olduğunuzda ise durulama işlemine geçiniz. Bu işlemde yine ılık su kullanmanız yararınıza olacaktır. Durulamayı e kadar çok yaparsanız o kadar yararlı olacaktır. Çünkü hem bulaşık deterjanının köpüren etkisi hem de arındırmaya çalıştığınız kola lekesi durulamayla beraber kumaştan akıp gidecektir.

Sirkeyle Kola Lekesi Çıkar Mı?

Evinizin hemen her noktasında sirke kullanabilir ve temizliğin en önemli noktalarından birisi olarak değerlendirebilirsiniz. Haliyle sirkeyi suyla karıştırdığınızda elde edeceğiniz temizlik sıvısını kola izinin üzerine dökerek uygulayabilirsiniz. Bunun dışında bir temizlik bezini lekenin üzerine sirkeli suyla uygulamak yine sizin elinizdedir. Sirkenin leke çözücü etkisi olduğunu hesaba kattığımızda kola izinin üzerinde yine etkin olmasını sağlayacaktır. Hem doğal yollarla temizliği sağlamış hem de deterjanla aynı ortamı sağlamış olacaksınız. Yalnızca sirkeli suyu uyguladıktan sonra normal programında makineye atmanız gerektiğini unutmayın. Eğer makineye atamayacağınız bir yüzey ya da kumaştan söz ediyorsak elde yıkamanız yine tavsiye edilmektedir.

Tuz İle Kola Lekesi Çıkar Mı?

Kola lekesinin üzerine tuz ekmek aslında bu lekeye özgü bir durum değildir. Aksine tüm lekelerde bir çözülme sağlar. Tuzu lekenin tam üzerine dökerek yayılmasını önleyebilirsiniz. Yalnızca yayılmasını önlemekle kalmayıp sökücü özelliğiyle gündeme gelecek ve izin tamamıyla çıkmasını kolaylaştıracaktır. Evdeyseniz soğuk su kompresini uygulamanız tavsiye ediliyorken ev dışındaysanız anlık çözümlerden birisi olarak bunu tercih edebilirsiniz. Bir mekanda, dışarıda yürürken, otobüs seyahatinde başınıza gelebilecek kola dökülmelerinde bu lekenin arındırılabilirliği için çok önemlidir. 81342