Kivi En Kolay Nasıl Soyulur? Kivi Soymanın Pratik Yolu Nedir?

Kivi kadar sevilen birkaç meyve daha görmek mümkün olabilir. Ancak aralarında kivinin yeri gerçekten farklıdır.

Hem daha yüksek meblağlara satılıyor olması hem de bununla bağlantılı olarak her zaman tüketilmemesi onu özel kılabilir. Ayrıca yapı itibariyle de özel olduğunu gösteriyor. Mesela bazı meyvelerin kabuklarını birkaç hamlede sorunsuz bir biçimde soyabiliyoruz. Ancak kivi için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Hatta çoğu zaman kivinin dış çeperinde yer alan kabuğu bıçakla soymaya çalışırken içini de ziyan ediyoruz. Zaten küçük meyveler grubunda yer alan kivi bıçakla birlikte biraz daha küçülmüş oluyor.

A, B1, B2 ve C vitamini için doğal bir kaynak olarak görüldüğünü unutmamak gerek. Demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, protein ve potasyum gibi besin değerlerini bünyesinde barındırıyor. Bilhassa potasyum ve magnezyum ciddi oranda yüksektir.

kivi soymanın yolları

Kivi Soymanın Püf Noktaları

Kivi yemeye karar verdiğinizde en önemli noktanın soymak olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bunun için en pratik ve en bilinir yol kaşıkla soymak gibi düşünülüyor. Ayrıca bıçakla etrafındaki kabuğu kesmek, ortadan böldükten sonra kabuklarını elle soymak gibi pek çok alternatif metot uygulanabiliyor.

Aslında tüm bu yöntemleri denediğinizde içlerinden birisinin en doğru yöntem olduğunu anlayabiliyorsunuz. Kaşık yöntemini kullanarak soymak hem içinin ziyan olmasını engelliyor hem de efor sarf etmemiş oluyorsunuz.

Bu işlemi yapmak için öncelikle kivinin üstünü ve altını tıpkı karpuzda yaptığımız gibi ince bir dilim alarak kesiyoruz. Böylece üstü ve altı meyvenin içini görebileceğimiz şekilde karşımıza çıkıyor.

Etrafı kabuklarla çevrili olduğu için bu kabuklara dikey olarak bir bıçak kesiği atıyoruz. Böylece kaşığı yerleştirebileceğimiz bir nokta oluyor. Ardından kesik attığımız noktaya bir yemek kaşığını yatay pozisyonda içi kiviye bakacak şekilde sürterek kabuğun çıkmasını sağlıyoruz.

Bu yöntem evde bulunan araçlarla en kolay ve ziyan etmeden uygulayabileceğiniz metot olarak düşünülebilir. Fakat son dönemlerde bu meyve için özel olarak üretilmiş soyma araçları mevcut. Bunlar aynı zamanda çok fonksiyonel olan modellerde pek çok sebzeyi veya meyveyi soymayı taahhüt ediyor.

Eğer makinesini almak yerine daha pratik bir yöntem arıyorsanız kivi soyma aparatı satın alabilirsiniz. Bu aparat birkaç farklı çubuğa sahip olup ortasında kivinin geçebileceği kadar bir alan bırakıyor.

Kiviyi içerisine attıktan sonra aşağıya doğru ittirdiğimizde ise çubuklar kabuğu kavrayarak ayırıyor. Yukarıda kivi kalırken kabuklar aşağıya düşüyor.

Ayrıca mutfakta pratik bilgilerin her zaman popüler olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla kaşık mantığını bir bardakla da uygulayabileceğinizi hatırlatalım.

Bardağın dudaklarımızı koyduğumuz kısma kivinin alt kısmından kabukla kesiştiği bölgeyi dayıyoruz. Ardından bardağın içerisine doğru kavisli yapısına uygun bir biçimde ittiriyoruz. Kivinin kabuğu bardağın dışında kalıyorken, bardağın içinde soyulmuş halini görüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap