Kışlık Mısır Stoklamanın En Pratik ve Kolay Yöntemleri

Kışlık Mısır Stoklamanın En Pratik ve Kolay Yöntemleri. Kış aylarında bazı yiyeceklere ulaşamadığımız için mevsiminde alıp dondurucuya stokladığımız pek çok besin var. Mısır ise bunlardan birisi ve her zaman ihtiyaç duyulabiliyor.

Yaz aylarında taze ve doğal olarak aldığımızda kış ayları için hazırlık yapmak adına mısırları dondurucuda stoklayabiliriz. Bunun için yapmanız gereken tek şey doğru yöntemi bilmekten geçiyor.

Ayrıca kimisi haşlama kimisi ise közde pişirilmiş halini sevdiği için mısır stoklarken bunu göz önünde bulundurmak ve kış aylarında da böyle tüketmek gerekiyor.

Yalnızca salata garnitürü olarak tanelerini kullanabilirsiniz. Fakat haşlayarak ya da közde pişirerek yemek istiyorsanız koçanlarıyla birlikte saklamanız gerekecek. Bunun tek dezavantajı ise koçanlarıyla birlikte derin dondurucuda mısır stoklamanın çok fazla yer kaplıyor olmasıdır.

Kışlık Mısır Stoklamanın En Pratik ve Kolay Yöntemleri

Kışlık Mısır Ayıklamanın Kolay Yolları

Kışlık hazırlıkları için seçenekleri göz önüne getirdiğinizde mısır bir alternatif olarak karşınıza çıkacaktır. Hazırlama sürecinde de sevdiğiniz yeme türü hangisiyse ona göre bir yol çizmeniz gerek. Pek çok kişi taneleri ayıklamanın zor olduğundan şikâyetçi olduğu için mısır koçanlarını bütün olarak derin dondurucuya atarak kış için hazırlık yapıyor. Oysa bunun çok pratik yolları var.

Hatırlayacağınız üzere haşlama mısırlarda taneler koçandan ufak diş darbeleriyle çıkarlar ve kolayca yenir. Dolayısıyla tanelerini ayırarak derin dondurucuya atmak istiyorsanız mısırları öncesinde haşlamanız gerekiyor.

Haşladıktan sonra da kolayca tanelerini ayırabilirsiniz. Ayıklama işlemini yaparken kullanabileceğiniz iki farklı metot var. Bunların ilki haşlanmış mısırı koçanıyla birlikte ortadan ikiye kesmek ve düz kısmını kesme tahtasına dayadıktan sonra bıçakla taneleri çıkarmak. Şerit şerit ilerlediğinizde kolayca taneleri alabilirsiniz.

Daha pratik bir yol arayanlar içinse kış aylarında tüketmek için mısır koçanını kek kalıbı yardımıyla ayıklayabilirsiniz. Yine mısırları haşlamadan bu işlemi yapmak neredeyse imkânsızdır.

Haşladığınız mısırı kek kalıbının ortasında bulunan yuvarlak kısma yerleştirin. Böylece koçan dik bir pozisyonda duracaktır. Ardından sol elinizle koçanın üst kısmını tutarak sabit kalmasını sağlayın.

Bıçakla sağ elinizi yukarıdan başlayarak aşağıya kadar ittirin ve mısır tanelerinin ayrılarak kek kalıbının iç yüzeyine dolduğunu görün. Tüm koçanları temizledikten sonra mısır tanelerini dondurucuya atma zamanı gelmiş demektir.

Mısır Kış İçin Nasıl Muhafaza Edilir?

Tabii ki ayıklama işlemini yapmadan da derin dondurucuya atmanız mümkün. Bunun için pek çok alternatif var. Dilerseniz koçanları ortadan keserek daha az yer kaplamalarını sağlayabilirsiniz. Büyük bir dondurucuya sahipseniz buna gerek olacağını zannetmiyoruz.

Koçanları buzdolabı poşetine koyarak dondurucuya atmadan önce iyice yıkamalı, püsküllerinden ve dışındaki kabuktan ayırmalısınız. Sirkeli suda bekletilmesi de önerilen işlemlerden birisidir. Ardından buzdolabı poşetine alarak dondurucuya atabilirsiniz.

Yukarıdaki mısır tanelerini ayıklama metotlarından birisini uygulayarak koçanlardan ayrı bir biçimde sadece garnitür olarak kullanmak amacıyla kışlık hazırlayabilirsiniz.

Stoklamadan önce haşlanmış olduğu için biraz olsun soğumasını bekleyin ve havasını aldığınız poşetlerin ağzını çok iyi bir biçimde kapatın. Hava ile temasını kestiğinizde ve derin dondurucuya attığınızda uzun süreli bir dayanma süresine sahip olacağından kış aylarında tüketmeniz mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap