Kırlangıç Balığını Evde Temizlemek İçin Bunları Bilmelisiniz

Kırlangıç Balığını Evde Temizlemek İçin Bunları Bilmelisinizi. Bu türlerde balığın temizlenme aşaması lezzetini doğrudan etkilemektedir. Doğal olarak doğru yöntem kullanılarak doğru adımlar atılması gerekiyor.

Bazı püf noktalarını bildiğinizde balık gibi deniz ürünlerinin temizlenmesinin gayet kolay olduğunu fark edeceksiniz. Boyu 30 santimetre civarında olan bir tür olduğundan ötürü balık severlerin büyük çoğunluğu bu leziz balığın temizleme işleminde zorlanabiliyor.

Çoğu zaman kırmızı kırlangıç olarak anıldığına da şahit olduğumuz balığın ülkemiz etrafındaki tüm denizlerde bulabiliyor olmamız tüketimini arttırıyor.

Hatta bazı yörelerde derviş ismiyle anıldığına bile rastlayabilirsiniz. Rengarenk yapısı kırmızının tonlarını, beyaz ve pembenin ahengini gözler önüne seriyor. En önemli detay ise lezzetli balıklar listesinde yer alıyor olmasıdır. Bu sebeple sofraların vazgeçilmezi olarak bilenlerin mutlaka tükettiği bir türdür.

Kırlangıç Balığı Nasıl Temizlenir?

Kırlangıç Balığı Nasıl Temizlenir?

Balık pişirilmeden önce mutlaka doğru bir biçimde temizlenmelidir. Pulları, omurgası ve varsa kılçığı çıkarıldıktan sonra içerisi iyice boşaltılarak yıkanmalıdır. Ardından pişirme tekniğine göre hazırlanmaya başlanabilir. Pullu balıklar için ilk temizlik hamlesinin pulların temizlenmesi olduğunu söylemeye gerek yok.

Kırlangıç balığı da tür olarak pullu olduğundan ötürü temizlemeye direkt olarak üzerindeki pulları sökerek başlıyoruz. Bıçak yardımıyla bunu kolayca yapabilirsiniz.

Bıçak kullanarak pullarını temizlemek istiyorsanız balığa dik pozisyonda tutmanız daha yararlı olacaktır. Çünkü bu sayede ete zarar vermeden yalnızca pullarını alabilirsiniz.

Pulları temizlendikten sonra ise karnından bir kesik atarak içinin boşaltılması gerekmektedir. Balık tüketenlerin genellikle kafa kısmını attığına şahit olabilirsiniz.

Fakat kırlangıç balığı söz konusu olduğunda iki ana unsurdan söz etmek gerekiyor. Öncelikle nispeten daha büyük bir kafaya sahip olan bu balığın beyin ve yanak etlerinin en lezzetli kısmı olduğunu söylemeden geçemeyiz.

Doğal olarak dilerseniz kırlangıç balığını pişirmeden önce temizlerken kafa kısmını çorba kullanımında tercih edebilirsiniz. Doğrudan tüketildiğinde de lezzeti hissedilebilir seviyede ağzınıza gelecektir. Şimdiye kadar yediğiniz hiçbir balığa benzemeyen bir tat yakalayacağınız için bu deneyimi yaşamanızı öneririz.

Kırlangıç balığı az tüketilen bir tür olsa da temizlemesi çok zor değildir. Deneyimlerinizi yorum alanına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap