Kımız İsminin Anlamı

Kımız İsminin Anlamı

Kımız İsminin Anlamı Kımız, eski zamanlardan beri   tercih edilen ve Türk hikayelerinde sıklıkla görülen isimlerden biridir. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olması sebebiyle günümüzde de pek çok kişi çocuklarına vermektedir. Ancak Kımız ismini ilk kez duyan ve ne anlama geldiğini merak eden pek çok kişi de Kımız ne demektir? sorusunu gündeme getiriyor.

 Genel olarak kısrak sütünden elde edilen bir içkinin ismi olan Kımız, Türk kültüründe sıklıkla kullanılması sebebiyle önemli bir yere sahiptir.  Kısrak sütünden elde edilen ve geleneksel olarak kullanılan içeceklerden biri olan Kımız, Orta Asya’da yaşayan Türk toplumlarında ortaya çıkmıştır. Günümüzde erkek çocuklarına verilen isimler arasında yer alsa da Kırgız, Kazak, Yakut, Başkırt ve Moğollar için yalnızca bir içkinin ismiydi.    Bu nedenle zaman içerisinde farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan bu ismin Türk Dil Kurumu anlamı da bulunmaktadır. Sözlük anlamına bakıldığında Kımız isminin anlamı aşağıdaki şekilde ifade edilebilmektedir.

  • İyi bir şekilde yapılmamış yoğurt,
  • Pişirilmemiş süt
  • Temmuz ayı içinde çobanların yaptığı süt
  • Yaz aylarında çobanların taşı ısıttıktan sonra taşla mayaladıkları süt

2022 yılında Türkiye’de paylaşılan isim verilerine bakıldığında da Kımız ismine sahip kaç kişi var? Sorusunu yanıtlamak mümkün hale gelmektedir. Türkiye’de 2022 yılında Türkiye’de bir kişiye Kımız isminin verildiği, bu bir kişinin de İstanbul’da yaşadığı bilinmektedir. Ancak Kımız isminin Türkiye sıralaması 12.679, erkek isimleri arasındaki sıralaması ise  6.810’dur.

Kımız ismi hakkında merak edilenlerden bir diğeri de Kımız ismi caiz midir? Sorusu olmaktadır. Pek çok kişi tarafından sorulan bu soruya uzmanlar Kımız isminin caiz isimler arasında yer aldığını söylemektedir. Bu nedenle Kımız isminin çocuklara verilmesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak bu isim verilmeden önce Kımız isminin olumlu ve olumsuz özellikleri araştırılmalıdır.

İsmin olumlu ve olumsuz özelliklerine bakıldığında bu ismi taşıyan kişilerin genellikle hayata karşı hırslı, dikkatli, sahiplenici, sabırlı ve derin düşünceli bir tutumlarının olduğu görülür. Ancak tüm bunların yanı sıra bu isme sahip olan kişiler rahatını düşünme, herhangi bir şeyden vazgeçmeyi sevmeme, tereddütle yaklaşma ve kararsızlık ile de ön plana çıkar.  Bu da demek oluyor ki Kımız ismine sahip olan kişiler hem olumlu hem de olumsuz özellikleri bünyesinde bulundurur. Genel bir şekilde ifade etmek gerekirse Kımız ismine sahip olan kişilerin fiziksel özellikleri de uzun boylu, dik omuzlu, dalgalı saçlı, açık renkli gözlü, belirgin yüz hatlarıdır.   

 Kımız ismini ilk çocuğuna veren ve yeniden çocuk sahibi olmayı bekleyen ebeveynler ise Kımız ismi ile uyumlu isim arayışı içerisine girmektedir. Aşağıda yer alan isimler Kımız ismi ile uyumlu isimler olarak görülmektedir. Erkek ve kız çocuklarına koyabileceğiniz isimlerden herhangi birini seçerek iki çocuğunuzun isminin birbiriyle uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

 Kırgız, Korkmaz, Kaygusuz, Kader, Kayder, Kaymaz, Kılavuz, Karakız, Kardelen, Köz, Kiraz, Kitiaraz, Karadeniz, Kadir, Keder, Kender isimleri Kımız ismi ile benzerlik göstermektedir.

kimiz-isminin-anlami-90794
Kımız İsminin Anlamı

 Kımız ismini iyi bir şekilde bilmek için öğrenilmesi gereken bir diğer nokta da Kımız isminin harf analizi olmaktadır. Harflerin çıkardıkları titreşime göre belirlenen harf analizleri isimlerin getirdiği özellikleri belirtmektedir. Buna göre K harfi başarıyı, I harfi hassasiyeti, M harfi ticarete olan yatkınlığı, I harfi hassasiyeti, Z harfi ise okumayı sevmeyi işaret etmektedir. Kımız isminin harf analizine bakıldığında bu isme sahip olan kişilerin ruh hallerini ve karakterlerini ortaya koymak mümkündür.  Kımız isminde bulunan harflerin alfabe sıralamasında karşılık gelen sayılarını toplayarak elde edilen numerolojisi de 81 etmektedir.

Kımız isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kısrak sütünden yapılan bir içki.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Kımız ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Kımız ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Kımız ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Kımız ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Kımız ismini kullanan bulunmamaktadır.

Kımız isminin Türkiye sıralaması

Kımız en çok kullanılan 12679. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 6810. isimdir.

Kımız ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Kımız isminin Harf Analizi

Kişiye Kımız ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Kımız İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Kımız ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Kımız isminin anlamını gözden geçirin!

Kımız İsminin Numerolojisi

Kımız isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
I: on bir
M: on altı
I: on bir
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 81

87087