Kilo Almak için Evde Spor Yapın! Örnek Egzersiz Programı

Kilo Almak için Evde Spor Yapın! Örnek Egzersiz Programı. Kilo almak için muhakkak fitness salonlarına gitmek gerekmiyor. Spor salonuna gitmek için yeterince zamanı ve maddi durumu olmayan kişilerin, kilolarını arttırmak için birçok teknik bulunuyor. Evde de yapabileceğiniz antrenman programları yardımıyla, kısa sürede istediğiniz kilo artışını artırmanız da mümkündür.

Sağlıklı kilo almak isteyenlerin uygulayacağı; antrenman, beslenme ve dinlenme sürecini kapsayan geniş bir zaman dilimi olsa da etkili bir sistemdir.

Kilo Almak İçin Kendi Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz Egzersizler

Sağlıklı şekilde kilo alma ve kas kütlesi arttırmanın en temel tekniklerinden biri olan vücut ağırlığı egzersizleri, vücuda direnç uygular ve kas gelişiminde destek sağlar. Barfiks, squat ve şınav gibi egzersizler, spor salonuna gitmeden evde yapabileceğiniz en etkili hareketlerdendir diyebiliriz. Bu çalışmaların yanı sıra düzenli, dengeli beslenme ve yeterli dinlenme kilo almanızı sağlayacak diğer seçeneklerdir.

Amacınızdaki kiloya ulaşmak için tüm vücut antrenmanları hayati önem taşır niteliktedir. Vücut ağırlığı egzersizleri testosteron salınımını da arttırarak kas büyümesine yardımcı olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle her antrenmanınızda, bir önceki antrenmanınıza göre kademli olarak daha fazla tekrar yapmanızda yarar vardır.

Barfiks

Barfiks, sırt ve kol kaslarını hedefleyen etkili bir antrenman grubudur. Egzersiz için kapıya asılabilen bir barfiks barı veya asılı kalabileceğiniz herhangi bir yeri değerlendirebilirsiniz. Barfiks hareketini yaparken ilk başlarda zorlanmanız normal bir durumdur. Bu durumda birinden destek alabilir ya da direnç bandı kullanarak, destek almanızda sakınca yoktur.

kilo almak için squat

Squat

Squat egzersizi, bacak kaslarını en iyi çalıştıran, birçok kasın devreye girdiği, çok eklemli bileşik bir çalışmadır. Ellerinizi başınızın arkasına koyun ya da önde birleştirin; dizlerinizi kırarak, kalçanız neredeyse yere değene kadar eğilmeyi deneyin. Bununla beraber, ayaklarınızı zemine sağlam basmaya, dizlerin hafif dışarı doğru bakmasına özen gösterin. Bu hareketten önce sakatlıkların önüne geçmek adına iyice ısınarak çalışmaya başlayın.

Şınav

Şınav hareketi, göğüs, omuz ve kol kaslarını hedefleyen son derece etkili bir çalışmadır. Yüzünüz aşağı bakacak şekilde, vücudunuz dik vaziyette ayak parmak uçlarınızla kendinizi kaldırmalısınız. Vücudunuzu zemine yaklaştırın ve tekrar yukarı itmelisiniz. İlk başlarda hareketi doğru formda yapamıyorsanız, dizlerinizi yere koyarak da egzersizi yapmayı denemelisiniz.

Beslenmenin Önemi

Beslenmenin Önemi

Tüm bu antrenmanlara ek olarak, kilo almak için yeterli miktarda kalori de almanız gerekir. Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler, metabolizma hızını da arttıracağı için kalori ihtiyacınız daha fazla olacağından etkilidir. Bunun için yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ tüketimi yapmamaya dikkat edin. Kaslanma döneminde nasıl beslenmeniz gerektiğini buradan öğrenebilir, sağlıklı ve formda bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap