Kilo Aldıran Vitaminler

Kilo Aldıran Vitaminler   Dünya genelinde obezite en büyük sağlık sorunlarının başında gelse de, kilo alamamak da aynı ölçüde sıkıntı yaratabilecek duruml..

Dünya genelinde obezite en büyük sağlık sorunlarının başında gelse de, kilo alamamak da aynı ölçüde sıkıntı yaratabilecek durumlardan biridir. Üzerinize uygun bir şey bulamamak, sürekli çocuk reyonlarından giyinmek, özellikle kadınsanız kendinize hiç bir şey yakıştırmamak psikolojik olarak derinden etkileyen vakaların başında gelir. Tabi bunun yanı sıra, bağışıklık sisteminin yavaşlamasına ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır.

Sadece vitamin kullanarak kilo almak mümkün mü?

Tükettiğimiz besinlerle kilo almak mümkün, fakat içerisindeki vitaminleri umursamadan önümüze gelen her şeyi tüketmek, vücutta sağlıksız kilo almaya bu da sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sadece vitaminle değil ama, içerisinde kilo aldıran vitaminleri barındıran gıdalar tüketmek, hem sağlıklı hem de kolay veremeyeceğiniz kilolar almanıza neden olur. Doğru beslenmek zayıflarken de kilo alırken de uygulanması gereken bir yöntemdir.

Hangi vitaminler kilo aldırır?

Kilo alırken besin değeri yüksek, fazla vitamin değeri olan gıdaları tercih ettiğinizde, daha doğru bir yol izlenmiş olur. Bu vitaminler, C, D, B1 vitaminleridir.

C vitamini:

Vücudunuz aldığınız besinleri hızla hazmediyor ve yararlı besinlerin bedeninizde tutunmasına izin vermiyorsa, C vitamini tüketimi sizin için en doğrusu olacaktır. Size tavsiye edilenden fazla C vitamini aldığınızda, ishal midenizde sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

D vitamini:

Sağlıklı kemiklere sahip olmak için, dışarıdan D vitamini takviyesi yapılabildiği gibi, güneş ışınlarından da D vitamini alabilmeniz mümkün.

B1 Vitamini:

Tiamin olarak da adlandırılan B1 vitaminini suda eriyen iştahınızı açan vitaminlerden destek alarak, iştahınızın açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Minerallerin de kilo almamıza yardımı olur mu?

Kullandığınız vitaminler, vücudunuzu dengede tutmak için, mineralle birlikte alınması gerekir. Bunu tükettiğiniz gıdalardan ya da doğada bulunan organik şekilde bulabileceğiniz minerallerle de desteeklemeniz mümkün.

Bu mineraller nelerdir?

Çinko:

Çinko mineralinin eksik olduğu düşünüldüğünde kilo alımınız durabilir. Çeşitli testlerle kanınızda görülen çinko miktarı az olduğunda, bedeninizde kilo kaybı görülebilir. Belli bir ölçüde almanız gereken çinko, kadınlar için 8mg, erkekler için ise 11mg’dır. Bu ölçü sadece yetişkin insanlar içindir. Çinko genellikle deniz mahsüllerinde, et çeşitleri, tüm süt ürünleri ve kuruyemişlerde bulunur. Bu gıdaları sık tükettiğinizde, kanınızdaki çinko miktarı yükselecek daha fazla kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Demir:

Demir en önemli minerallerden biridir. Özellikle çocuklarda zeka geriliğine bile neden olabileceğinden, doktorlar çocuk dünyaya geldiklerinden itibaren dışarıdan demir takviyesi yapmaktadır. Demir eksikliği görülen çocuklarda, kilo kaybı da görülebildiği için, aynı durum yetişkin insanlar için de geçerlidir. Demiri içinde en çok bulunduran sebze ıspanaktır. Ispanak gibi tüm yeşil yapraklı sebzelerde de yüksek miktarda demir görülebilir. Bu gıdaları sık tükettiğinizde, demir eksikliği sorununu ortadan kaldırabileceksiniz.

Keratin:

Keratini hep saçlarımıza güç veren bir mineral olarak biliriz, fakat kaslarımızın sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bedeninizin güçsüz ve dirençsiz kalmaması için, size dışardan bir destek olarak sunulan keratinile, spor yaptığınız zaman, aldığınız keratin miktarına oranla gıdaların vücudunuzda yer edindiğini görebileceksiniz. Keratin balık ve kırmızı et de bulunabildiği gibi, dışarıdan toz halinde de alarak kullanabilirsiniz. Belirtilen vitamin ve mineraller tek başlarına yeterli olmamaktadır. Özellikle içinde bulunan gıdaları tüketerek ve kendinize uygun bir program ile yiyeceklerinizi tükettiğinizde kilo almanız oldukça mümkün. Belirtilen vitamin ve minerallerin bulunduğu gıdaları olabildiğince taze ve zaman geçirmeden az ve sık sık yemek en doğru sistem olacaktır. Kilo alırken en önemli şey, aldığınız kiloların vücudunuza yağ olarak değil kas olarak girmesidir. Bu sebeple kilo alırken de verirken de mutlaka düzenli bir şekilde spor yapılmalıdır. Bu şekilde uygulanan programlarda alınan vitamin ve minerallerle birlikte çok daha sağlıklı bir sonuç alınabilir. 21794