Kestane Pişirilmeden Önce Nasıl Çizilmelidir?

Sonbahar geldiği zaman toplanan ve kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane sert bir kabuğa sahiptir ve bu kabuk meyvenin hava ile temas etmesine engel olur. Bu..

Sonbahar geldiği zaman toplanan ve kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane sert bir kabuğa sahiptir ve bu kabuk meyvenin hava ile temas etmesine engel olur. Bu kabuğu patlamaması ve kestanenin daha iyi pişmesi için bu kabuğun çizilmesi gerekir.

Kestane En İyi Nasıl Çizilir?

İlk önce büyük bir kaba soğuk su doldurup kestaneleri de içine atıp iyice karıştırın. Çürümüş kestaneleri iyilerinden rahat ayırmak için bir kaç dk bekleyin. Kestane kurumuş ya da çürümüş ise suyun üzerine çıkar. Su üstüne çıkanları atın. Elinize keskin bir bıçak alın ve kestanenin bombe olan kısmına gövdeye paralel olacak şekilde boydan boya bir kesik atın. Çok büyük bir bıçak kullanmayın. Büyük bir bıçak elinizi kesmenize sebep olur. Küçük ama keskin bir bıçak işinizi görür. Kestaneye kesik atarken çok derin bir kesik atıp da kestaneyi ikiye ayırmayın. Önemli olan kesinin boyunun büyük olmasıdır. Büyük kesi yemeyi de kolaylaştıracaktır. Tabi ki abartmadan çok da büyük bir kesi olmaması gerekir. Kesilmeyen kestane bırakmamaya özen gösterin ki, eğer kestaneleri mikrodalga da pişirecekseniz kesilmemiş kestanenin patlama ihtimali yüksektir. Bu da ufak çaplı kazalara sebep olabilmektedir.

Nasıl Pişireceksiniz?

Pişirmek için, haşlama, fırında, mikrodalgada ya da tavada olmak üzere birçok yol kullanarak pişirebilirsiniz. Kestaneyi fırında pişirmek istiyor iseniz, ilk önce fırınınızı 250 dereceye ayarlamanız gerekir. Daha sonra kestaneleri fırın tepsisine dizin. İstiyor iseniz tuz ya da baharat da katabilirsiniz. Kestanelerin üzerleri açılarak kızarmış kıvama gelene kadar pişirin. Ortalama yarım saat içerisin de kestaneler fırında pişmektedir. Eğer tavada kestane yapmak istiyor iseniz de, kestanelere uygun olan bir tava seçin ve içine kestaneleri yerleştirin. Tavaya bir kapak kapatın ve kısık ateşte pişirmeye başlayın. Arada karıştırın ve kestaneler yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edin. Kestaneleri haşlamak istiyor iseniz, kestanelerin boyunu geçecek kadar su koyarak içine biraz tuz ekleyin. Kestaneler yumuşayana kadar pişirdikten sonra suyunu süzerek servis edebilirsiniz. Mikrodalgada kestane pişirmek içinse, kestaneleri temizleyin ve kurutun. Kestanelerin patlayarak mikrodalgaya zarar vermemesi için hepsinin kesilmiş olmasına özen göstererek, 10 dk pişirmek yeterlidir. 31285