Kerevizin İnsan Sağlığına Faydaları

Diyet yapanlar arasında oldukça favori olan kereviz, düşük kalorili lezzetli bir sebze iken insan sağlığına olan yararları ile de ön plana çıkıyor. Kerevizin f..

Kerevizin İnsan Sağlığına Faydaları.Diyet yapanlar arasında oldukça favori olan kereviz, düşük kalorili lezzetli bir sebze iken insan sağlığına olan yararları ile de ön plana çıkıyor.

Kerevizin faylarını sıralarsak ilk karşımıza çıkan olan faydası tam bir K Vitamini deposu olmasıdır.

Ek olarak kerevizin antioksidan yapısı farklı rahatsızlıklara karşı vücudumuzu korumakta savunma mekanizmamıza yardımcı olmakta.

Diyet yapanlara en çok önerilen atıştırmalık sebzeler arasında gelen kereviz 100 gramında sadece 15 kalori içermekte.

Kerevizin İnsan Sağlığına Faydaları
Kerevizin İnsan Sağlığına Faydaları

İnsan Sağlığına Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde genel olarak kerevizin kök kısmı kullanılsa da, sap kısmı ve yaprakları da çok çok besleyici ve sağlığımıza yararlıdır. 40 cm civarına kadar uzayabilen kereviz, maydanoz ve rezene gibi sebzelerinde mensup olduğu “umbelliferae” familyasında yer almaktadır.

Yüksek Tansiyon İçin: Yakın zamanda bilimsel olarak ispatlanmakla birlikte, eski zamanlarda da yüksek olan tansiyonu düşürmek için tercih edilmekteydi.

Kereviz içerisinde (sap kısmında) kendine özgü aromasını olan “phthalide” isimli bir bileşen bulundurur, damarları ve kasları gevşeterek kanın kolay akmasını sağladığı bilinir.

Catecholamine isimli stres hormonu olarak bilinen hormonun üretilmesi damarlarda büzülmeye neden olurken, phthalide bu hormonun büzülme yapmasını önler nitelikte özellikleri bulunmaktadır.

Eğer günlük 4 tane kereviz sapı tüketirseniz, kanınızın basıncı %12 gibi bir oranda düştüğü bilinmektedir.

Bunlarla beraber tabi ki biz sizlere her zaman hastalıklarınızda doğal takviyeleri ilaç olarak kullanmadan önce, örneğin burada hipertansiyon hasları için eğer düzenli tansiyon ilacı alıyorlarsa, kerevizi düzenli olarak yemeye başlamadan doktorunuza danışmanız gerektiğini ve yan etkileri hususunda bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz.

Kanser İçin:

Şikago ‘da ki bir üniversitenin yaptığı araştırmalara göre, kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltmak/durdurmak ve oluşan tümörün küçülmesini sağlamak için, pankreas kanserinde kullanılan “apigenin ve luteolin” isimli flavonoidler kerevizde bol miktarda bulunur.

Kerevizin kansere iyi gelmesini en büyük nedeni kesinlikle çok güçlü antioksidanları içermesi, fakat kanser tedavisinin ilacıdır demek için daha elimizde yeterli sayıda çalışma yokken, konunun uzmanları gelecekte kerevizin mutlaka kanser tedavisinde ilaç üretiminde kullanılacağını ve çok unut verici bir sebze olduğunu söylüyorlar.

Kolesterol İçin:

Şikago Tıp Fakültesi ‘nin yaptığı araştırmaya göre kerevizin içerisindeki “phyhalide” bileşeni kan basıncını düşürürken aynı zamanda yüksek kolesterolü de düşürdüğü görülmüştür. Bu yönüyle kereviz kolesterolü düşüren sebzeler arasında sayılmaktadır.

Bu çalışmanın sonucu olarak günlük 4 tane kereviz sapının tüketilmesi kolesterolü %7 gibi bir oranda azaltır.

Kerevizin bu konuda faydasının kesinlik kazanmaması ile birlikte, New York Times isimli Dünya ‘nın en büyük gazetelerinden birisinde de kolesterolü düşürmesinden bahsedilmiştir. Yapılan araştırmalar artırılmalı ve bu etkisinin bilimsel sonuçları açığa çıkartılmalıdır.

Sindirim İçin:

Kereviz, sindirim sorunları sonucunda oluşan kabızlık gibi rahatsızlıkların, suda çözünebilen yüksek miktarda besin lifi içerdiği için kullanılabilir.

Bir gün için 2 ve ya 3 tane kereviz sapı tüketirseniz kabızlıktan korunabilirsiniz. Bir kase kereviz sapı içerisinde besin lifi ihtiyacınızın %10 gibi bir kısmını bulundurur.

Bu süresi zamana yaymanız gerekmektedir. Çünkü aniden yüksek miktarda besin lifi almak, sizi ishal edebileceği gibi aynı zamanda mide kramplarına da yol açabilir.

İdrar Söktürmesi:

Sıvı dengesini sağlamak amacı olan ve aynı zamanda vücudu toksinlerden temizlerken fazla suyunda atılmasına yardım eden kereviz çok güçlü bir idrar söktürücüdür diyebiliriz.

İltihaplı Hastalıklar İçin: Kerevizde içerisinde yer alan flaopnoidlerden bazıları yapılan çalışmalar sonucunda iltihabı önlediği hatta azalttığı görülmüştür.

Bu araştırmalar neticesinde kereviz iltihaplı rahatsızlıklarda ve romatizma belirtileriniz azaltılmasında kullanılabilir.

Kerevizin Diğer Önemli Faydaları

Sakinleştirici:

Kerevizin sap kısmı kasları rahatlatan ve sakinleştirici bir yapıya sahiptir bu sebep ile geceleri yatmadan önce içeceğiniz 1 bardak kereviz sapının suyu daha kaliteli bir uyku geçirmenize yardımcı olacaktır.

Regl Sancıları:

Az öncede bahsettiğimiz gibi kereviz sapının suyu vermiş olduğu kas rahatlatıcı etki ile adet döneminde yaşanan sancıları azaltır ve krampları hafifletir.

Alerjiler:

Çeşitli alerjilerde, özellikle yaz aylarındaki alerjilerde zencefille ve havuçla beraber hazırlanmış bir kereviz suyu tüketebilirsiniz.

Kerevizin Besin Değerleri

Taze olarak aldığımız 100 gram kerevizin içinde sadece 16 kalori ve 2 gram da besin lifi bulunur. İçerisinde 453 IU A vitamini, 3,1 miligram C vitamini, 0,3 miligram E vitamini, 0,1 miligram Riboflavin, 0,3 miligram Niasin, 0,1 miligram B6 vitamini, 32,2 mcg  K vitamini, 40,4 miligram kalsiyum, 36,4 mcg  Folat, 0,2 miligram demir, 11,1 miligram magnezyum, 24,2 miligram fosfor, 263 miligram potasyum, 80,8 miligram sodyum, 0,1 miligram çinko, 0,1 miligram manganez ve 0,4 mcg selenyum bulunur.

Bunlara ek olarak 3,5 gram karbonhidrat, 1,8 gram şeker, 79,8 miligram omega 6 yağ asidi, 0,7 gram protein ve 0,2 gram yağ içermektedir.

Fazla Kereviz Yemek Zararlı Mıdır?

Her şeyin fazlası zarar olduğunu gibi kerevizin de fazlasının yan etkileri görülebilir. İdrar söktürme özelliğinden bahsetmiştik, o kadar güçlüdür ki gereğinden fazla su atmanıza sebep olabilir. Fazla miktarda kereviz suyu tüketmeniz vücudunuzdan elektrolit atımına neden olacaktır.

Kerevizin sindirim sisteminde kritik bir rol oynadığını söylemiştim, yalnız miktarı fazla kaçırırsanız sindirim bozuklukları, ishale ve mide sancılarına yol açabilirsiniz. Lif olarak zengin olmasın kaynaklanan bu durum için bir kez daha bahsedeyim 100 gramlık kerevizim içerisinde 2 gram kadar besin lifi bulunur.

A vitamini fazlalığında görülen sindirim sistemi sorunlar ve karaciğer sorunları yüksek miktarda A vitamini içeren kerevizim fazla tüketilmesinde de görülebilir.

Fazla kereviz tüketilmesinin bir diğer zarar ise potasyum olarak zengin bir sebze olmasından kaynaklanıyor. Kandaki potasyum miktarının fazla artması sonucu “hiperkalemi” rahatsızlığı görülebilir.

Merkezi sinir sistemi için kerevizin etkilerinden bahsetmiştim, doktorunuza danışmanızı önermeniz ile birlikte cerrahi operasyonlardan 2 hafta öncesine kadar kereviz tüketiminizi durdurmanız gerekmektedir.

Kereviz suyu tüketmenin gebelik dönemindeki anne adayları ve emziren anneler için ne gibi yan etkileri olacağı hakkında fazla bir bilgi olmadığı için her zaman olduğu gibi doktorunuzla ortak bir çalışma içerisinde yürütmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap