Kek Kalıpları Nasıl Temizlenmelidir? Püf Noktaları Burada

Kek Kalıpları Nasıl Temizlenmelidir, Kek veya kurabiye yaparken bazı kalıplar kullanılır. Hamur bu kalıpların içerisine konulur. Böylece kalıbın şeklini aldığı için çok daha estetik gözüken bir hale bürünürler.

Yazımızda ve Kek Kalıpları Temizlik Nasıl Temizlenir Püf Noktaları Kek Kalıbı Temizliği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kek için zaten bu olmazsa olmazlar arasındadır. Üretilen kalıplar sabit bir şekle sahiptir. Kurabiyeler içinse çok daha geniş kapsamlı bir model havuzuna rastlayabiliriz.

Doğal olarak bu kadar yoğun bir çeşitlilik söz konusu olduğundan farklı malzemelerin karşımıza çıkması normalleşti. Kek kalıplarının genelde teflon olması alışılmış bir durum.

Ancak kurabiye kalıplarında sık kullanılan ve artık kek için de tercih edilen pek çok farklı kalıp malzemesi var. Bunlar arasında plastik, mika, cam, teflon, silikon ve farklı materyaller görmek mümkün. Dolayısıyla bu kalıpların tamamı için ayrı ayrı temizleme aşamalarından söz edebiliriz.

Kek Kalıpları Nasıl Temizlenmelidir?

Kek yapmadan önce kalıbı seçip hazırlık sürecine başlarız. Ardından ise yapımı tamamlayarak kekimizi fırından çıkarırız. Hazırlık aşamasından pişirmenin son adımına kadar kalıpla işimizi bitmez.

Bu kadar uzun bir süreyi baz aldığımızda da hamur haliyle de pişmiş haliyle de kullanıldığından ötürü temizlenmesi her zaman kolay olmayacaktır. Bilhassa yeni çıkan kalıp modellerinde bunu daha sık yaşamaktayız.

Çoğunlukla kek dilimlemek ya da kurabiyelerin farklı şekillere sahip olması için kullanılan kalıpların silikondan yapıldığını biliyoruz. Aynı zamanda silikon dışında daha kalın olması sebebiyle plastik veya mika tercih edilebiliyor.

Bu kalıpların iç kısmında hamur olduğundan daha kolay temizlenebiliyor. Fakat kenarlarında kuru hamur kalıntıları olduğu için çıkmayan zorlu kirlere rastlamak daha da kolaylaşıyor. Limonu keserek iç yüzünü bu kısımlara sürdüğünüzde kirlerin söküldüğünü görebilirsiniz.

Kek kalıplarının teflon olması biraz daha kolay temizlemenize olanak sağlar. Ancak inatçı lekeler oluştuğunda ilk yapmanız gereken şey elma sirkesini kalıbın içerisine dökmek olmalıdır.

Bu sayede sirke lekeleri sökecektir. Yine de sirkeyle yumuşattığınız lekeleri direkt böyle temizlemek yerine bulaşık deterjanı kullanın. Yani beyaz sirkeyi sadece çıkmayan inatçı lekeleri yumuşatmak için tercih edin.

Sirke yerine zeytinyağı da kek kalıbındaki sertleşmiş inatçı lekeleri çıkartabilir. Ancak zeytinyağını ziyan etmek yerine sirke daha etkili bir çözüm olacaktır.

Eğer sirke kullanmak istemiyorsanız zeytinyağını süngere damlatarak silmeniz daha iyi sonuç verecektir. Böylece zeytinyağı her noktaya temas etmiş ve daha az zeytinyağıyla daha geniş bir alanı temizlemiş olacaksınız.

Eğer ovalamak istemiyorsanız bunun için kalıplardan daha büyük bir kabın içerisine limon, sirke ve karbonat koyarak suyla karıştırın. Bu karışım temizlik için bir mucizedir. Her alanda kullanıldığı gibi kek ve kurabiye kalıplarının temizliğinde de etkili olacaktır.

Ayrıca pek çok insan kek için ya da kurabiye yapmak için kullandıkları kalıpları bulaşık makinesinde yıkıyor. Dolayısıyla bu kalıpları makinede yıkamak günden güne yaygınlaşıyor. Plastik olan kalıpların kesinlikle yıkanmaması gerekiyor. Yine mika ve silikon ürünlerde de önerilmiyor.

Teflon kalıplar her ne kadar makinede yıkamak için elverişli olsa da lekelerin iz bırakması muhtemeldir. Bunun yerine el yordamıyla bu lekelerden kurtulup sonrasında temiz haliyle bulaşık makinesinde yıkamanız daha uzun ömürlü bir kullanım sağlayabilir.

Eğer kek kalıbının bu kadar lekelenmesini istemiyorsanız kullanırken içerisine yağlı kağıt serebilirsiniz. Böylece hamur kek kalıbına bulaşmayacak ancak lezzetli bir pişirme mümkün olacaktır.

KPMCLrrN