Kayısı Sirkesini Evde Yapmak Organikliği ile Ön Plana Çıkıyor

Kayısı Sirkesini Evde Yapmak Organikliği ile Ön Plana Çıkıyor. Kayısı, gülgiller familyasına ait bir meyve olup lezzetiyle herkesin favorisi olarak sofralarda yerini alıyor. Ancak lezzeti dışında da pek çok faydası olduğu için tercih edildiğini söylemek mümkün. Normal meyvesi haricinde kuru kayısı yiyerek bağırsak sorunlarını aşan, metabolizma hızını arttıran çok sayıda insan var. Bu bağlamda kayısıdan yapılacak olan sirkenin faydalarına da göz atmak gerek.

Ülkemizde daha çok elma veya üzüm sirkesi kullanıldığından tercih edilmeyen bir sirke türüne dönüşmüştür. Haliyle temin etmek zor olduğu için organik ve doğal olarak evde yapımı daha da yoğun bir duruma ulaşmıştır. Bağırsak sorunlarına, metabolizmayı hızlandırmaya, cilt sorunlarına çok iyi gelen bir sirke olduğundan ötürü evde kendiniz doğal olarak hazırlayabilirsiniz.

Kayısı Sirkesini Evde Yapmak
Kayısı Sirkesini Evde Yapmak

Kayısı Sirkesini Evde Doğal Yapmanın Aşamaları

Doğal bir sirke yapmak istiyorsanız kayısı tercih ettiğinizde pek çok faydasını görebilirsiniz. Normalde sirke son derece keskin bir yapıya sahiptir. Fakat kayısıdan yapıldığında farklı bir sonuç ortaya çıkar. Özellikle sabah uyandığınızda su ile açılarak tüketildiğinde bağırsakları direkt olarak harekete geçiren bir prebiotik etkisi vardır.

Son derece pratik bir şekilde yapabileceğiniz için sirke ihtiyacınızı hem sağlıklı hem de doğal yoldan giderebilirsiniz. Seçtiğiniz kayısıların çekirdeklerini ayırdıktan hemen sonra sirke yapmak için hazırladığınız kavanoza ya da kaba yerleştirmeye başlayın. Burada en önemli nokta kabın biraz büyük olmasıdır. Zira sirke yaparken yaklaşık 4 litre kadar su kullanılacak.

Sirkenizin oluşabilmesi için içerisine bir miktar elma sirkesi ekleyerek suda karışmasını sağlayın. Ardından kayısıların olduğu kaba aktarın. Yapılışı bu kadar basit olmakla beraber sonrasında bekleme süresine geçilmelidir. Işık görmeyen bir yere kaldırdığınız kabın ağzını iyice kapattığınızdan emin olun. Bekleme süresinin tercihen 3-4 hafta olduğunu söylemek gerek.

Sonrasında ise içerisinde kayısılar olduğu için bu şekilde tüketimi mümkün olmayacaktır. Eğer evde tülbent gibi ince aralıklara sahip bir beziniz varsa bununla süzebilirsiniz. Süzme işlemi için özel olarak satılan bezler mevcut. Elinizde hangisi varsa onunla süzme işlemini tamamlayın ve kayısı ile yaptığınız bu şifa deposu sirkeyi şişeleyerek ya da kavanozlara bölerek kullanmaya başlayın.

Sirke yapımında en önemli noktaların başında hazırlanışı var. Kesinlikle sirke için hazırladığınız sıvıyı metal bir cisimle karıştırmayın. Tahta kaşın mayalanma sürecini etkilemeyeceği için daha doğru sonuçlar verecektir. Olgun ve güns kuruu olarak anılan kayısı tipini tercih etmeniz sirke için en iyi sonucu almanıza yardımcı olur.

Kayısı Sirkesinin Yararları

Kayısı sirkesini evde yapmak daha doğal olacağı için yararları da artacaktır. Yemeklerde, salatalarda, besinlerin temizlenmesinde sirke kullanımı çok yoğun olduğu için kayısı ile yapılması lezzet yönünden bambaşka bir kapıyı aralamanızı sağlayacaktır. Öncelikle sabahları su ile birlikte tüketildiğinde bağırsakları harekete geçiren, sindirimi ve boşaltımı kolaylaştıran bir mucizeden söz etmek gerekiyor.

Ayrıca tat açısından yoğun bir yapıya sahip olmasından ötürü beyaz et yemeklerinin bir numaralı dostudur. Tavuk ile harmanlandığı zaman kayısı tadının sirkeyle verilmesi adeta bir sos etkisi yaratacaktır.

Diyabet hastalarına tavsiye edilmesinin sebebi ise insülin direnci için etkin bir çözüm olmasıdır. Şeker hastalarının tüketmesinde sakınca olmadığı gibi faydaları ön plana çıkmaktadır. Cilt bakımı açısından da nemlendirici ve temizleyici etkileri için tercih edilir. Makyaj temizlemek, siyah noktaların giderilmesi ve daha nemli bir cilt yapısı için önemlidir.

23318