Kaya Koruğu Nedir, Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Kaya koruğu özellikle turşularda kullanılır. Tiroid hastalarına iyi gelen bileşenleri içerdiğinden fayda sağlar. Aşırı tüketim zararlı olabilir.

Kaya Koruğu

Faydalı bitkiler arasında yerini almış Kaya Koruğu “Dam Korugiller” familyasından gelme bir bitki olarak öne çıkar. Etli yapraklara ve salkım biçiminde sarı renge sahip çiçeklere sahip olan bu bitki türü sert ve otsu bir gövdeye sahiptir. Deniz kenarlarında, kaya çıkıntılarında ve kumlu arazilerde yetişen bitkiye taşlık arazilerde de rastlamak mümkün. Başka yörelerde adına kulak otu, naser otu, saksıgüzeli gibi terimler de kullanılabilir. Yetiştiği bölgeye göre gövde, çiçek ve yaprakları farklı renkler alabilir. Gri, yeşil ve mavi renkleri üzerinde görebileceğiniz Kaya Koruğu bitkisi, yıldız şekline sahip küçük çiçeklere ve yaklaşık 10 cm’ye kadar büyüme gösterebilen yapraklara sahip bir bitkidir. Vitamin deposu olarak faydalanılacağı zaman Kaya Koruğu bitkisinin vitamin açısından en fazla tesire sahip olan yaprak kısımları kullanılır.

Kaya Koruğu Nasıl Saklanır?

Kaya Koruğu’nun en bilinen türü Kaya Koruğu ile yapılan turşudur. Taze bir şekilde manav ve semt pazarlarında “Koruk” ismi ile satılır. Marketlerde ile turşusu yapılmış bir halde bulabilirsiniz. Daha çok egzama, nasır ve cilt iltihabı gibi problemlerin tedavisine çözüm olarak kullanılan Kaya Koruğu bitkisi, zeytinyağı ile karıştırıldığında cilt üzerine sürülecek bir merhem kıvamına getirilebilir. Hal böyle olunca Kaya Koruğu nasıl saklanır diye düşünenler olacaktır. Kaya Koruğu bitkisi, yaprakları alındıktan sonra turşu yapma aşamasında üzüm sirkesi eklenerek yapılır. Bu nedenle yapımdan sonra kavanozlanmasının ardından hava almaması adına üst kısmına zeytinyağı eklenir. Turşu haline geldikten 15 gün sonra tüketilir ve bu süre içinde buzdolabında serin yerde muhafaza edilir.

Kaya Koruğu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kumluk arazi ve deniz kenarlarından toplanabilen bu değerli bitkinin ekonomik değeri de oldukça yüksektir. Kaya Koruğu bitkisi dört mevsim yetişen bir bitki türüdür ancak kış aylarında diğer mevsimlere nazaran daha az bulunur. Bu sebeple Haziran ve Eylül aylarında daha fazla bulunduğu zamanlarda toplanır. Kaya Koruğu yemeklerde nasıl kullanılır diye düşünen kişilere verilecek en güzel cevap Kaya Koruğu turşusunun bir meze olarak kullanılmasıdır. Bu faydalı bitki çiğ şekilde tüketilmediğinden haşlanarak dereotu, maydanoz, limon ve zeytinyağı ile salata yapılarak tüketilebilir. Öte yandan baharatlı bir lezzet bırakan tadı ile birçok yemeğin yanına yakışan bir bitki olarak öne çıkar. Kaya Koruğu bitkisi özellikle de balık yemeklerinin yanında meze olarak tercih edilen bir bitki türüdür. Öte yandan halk arasında ilaç şeklinde kullanılan taze yaprakları çay olarak yapılırken lapası da merhem kıvamına getirilir. Fakat bu bitkiden yapılan çaylardan günde üç defadan fazla tüketilmesi potansiyel tehlike üretebilir.

Kaya Koruğu Faydaları

Mucizevî bitki olan Kaya Koruğu faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kaya Koruğu bitkisinden hazırlanan bitki çayları karaciğer ve öd kesine fayda sağlar. Ek olarak safra kesesi hastalıklarına iyi gelen bir yapısı da vardır. Vücuda kuvvet veren kaya koruğu, vücutta oluşan tüm ağrıların giderilmesinde etkilidir. Bu bitkinin suyu ile kaya koruğu lapası da deride meydana gelen hastalıkların tedavisinde destekçidir. Bu bitkiden yapılan merhemler birçok cilt problemi için günümüzde kullanılıyor. Bu değerli bitkinin içinde yer alan yüksek iyot seviyesi, guatr hastalığının tedavisinde kullanılmasına fayda sağlar. Ek olarak yüksek oranda C vitamini içermesi ile birlikte Skorbit hastalığından muzdarip olanların hastalıkla savaşmasına yardımcı olmakta birebirdir. Kaya Koruğu yaprakları çiğ olarak tüketildiği zaman doğal bir idrar söktürücü halini alır. Bu bitkiden elde edilen metanol ile anti bakteriyel bir fayda elde edilebilir. Tiroid hormonunun üretilmesini destekleyen iyotları içermesi onu tiroid hastalarına karşı faydalı hale getirir.

Kaya Koruğu Nelere İyi Gelir?

Sayısız faydası bulunan Kaya Koruğu bitkisinin iştah açıcı özelliği de bulunur. Diş eti rahatsızlıklarına karşı çözüm olarak da kullanılabilen bu mucizevî bitkinin işe yaradığı alanları Kaya Koruğu nelere iyi gelir başlığı altında incelersek daha sayısız soruna çözüm olduğunu kolayca görebiliriz. Mide ekşimesi ile birlikte ülser gibi mide sorunlarında bu bitkinin faydalarından oldukça yararlanılır. Safa kesesi ve karaciğer sorunlarına da fayda sağlarken bağırsak yaralarını iyileştirici özelliğe sahiptir. Öte yandan şiddetli ishal problemi yaşayan kişilerin problemlerine de çözüm olabilir. Kaya Koruğu bitki ayrıca hücre yenileyici özelliğe sahip başarılı bir bitkidir. Bazı durumlarda hekimlerin bile çare olamadığı dertlere deva olabilecek nitelikte olan Kaya Koruğu, bağırsak kurdu sorunlarına da birebirdir. Baharatlı nefis aroması ile ekşi severlerin çok seveceği bir bitki türü olan Kaya Koruğu yüksek bir şifa kaynağıdır.

Kaya Koruğu İçindeki Vitaminler

Neredeyse içinde hiç yap bulunmayan bu faydalı doğa mucizesinin içinde zengin miktarda magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi bileşenler yer alır. Öte yandan diyet lifi de içeren Kaya Koruğu içindeki vitaminler A vitamini, B vitamini ve C vitamini türleridir. Çoğunlukla deniz bitkileri içerisinde yer alan antioksidan ve antienflamatuvar etkilere sahip eşsiz bileşenleri bünyesi altında bulundurur. Beslenme listenize Kaya Koruğu’nu eklemek sizi pek çok hastalıktan koruyabilir. Cilt hastalıklarına iyi geldiği gibi sizi kansere karşı bile koruyabilen bu bitki ile stres seviyenizi de düşürebilirsiniz.

Kaya Koruğu Kalorisi

Kaya Koruğu Kalorisi faydalarına nazaran oldukça düşük bir miktarı içerir. 100 gramlık bir Kaya Koruğu porsiyonu üzerinden değerlendirme yapmak gerekirse 100 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Az yağlı olma özelliği ile diyet menülerinin içinde yer alan lezzetli bir alternatif olabilir. Diyetini kontrol altında tutmak isteyen kişiler için iyi bir besin alternatifi olan Kaya Koruğu, kontrollü tüketildiğinde daha fazla enerji veren ancak düşük kalorili olan bir besin olarak öne çıkabilir.

Kaya Koruğu Zararları

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz Kaya Koruğu tıpkı diğer doğa mucizeleri gibi kontrolsüz kullanımda potansiyel Kaya Koruğu zararları içerebilir. Sodyum bakımından çok zengin içeriği olan bu bitkinin yüksek tansiyon hastası olan kişilerde olumsuz etkileri gözlenebilir. Öte yandan kardiyovasküler hastalıklar konusunda risk gurubunda olan kişilerin de Kaya Koruğu kullanımı öncesi doktoruna danışması önemlidir.  Çok uzun sürelerce tüketilmesinin sonucunda karaciğerinize çok büyük hasarlar verebilen bu bitkiyi kullanırken dikkatli olmalısınız. Ne yazık ki Kaya Koruğu’nu kontrolsüz ve aşırı kullanan kişilerde sonu ölüme giden durumlara bile rastlanmıştır. Bazı şifalı bitkilerden söz eden kitaplarda Kaya Koruğu üzerine zayıflayıcı bir etkiden söz edilse bile bu henüz kanıtlanmamıştır. 57885