Kavun Seçerken Nelere Dikkat Edilir? En İyi Kavunu Seçmek

Kavun Seçerken Nelere Dikkat Edilir? En İyi Kavunu Seçmek. Kavun veya karpuz gibi seçilerek alınan meyvelerde bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aslında içini göremediğiniz bir meyvenin yalnızca dışına bakarak iyi bir seçim yapmak çoğu insan için şans olarak adlandırılır.

Fakat bazı ipuçları gerçekten iyi bir seçim yaparak tatlı bir kavun alabileceğinizi gösterebiliyor. Genellikle bu noktada yıllardır iyi kavun ve karpuz seçenler işin inceliklerini paylaşmıyor.

Ancak vitamin ve mineraller yönünden son derece faydalı olan bu lezzetli meyveyi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için sunuyoruz.

İçerisinde demir, sodyum, potasyum, magnezyum bulunan ve yoğun su içeren bir meyvedir. Vitamin açısından da A ve C vitaminlerine sahiptir. Bilhassa potasyum açısından zengin olması sağlıklı bir meyve olarak tavsiye edilmesini sağlar.

Kavun Seçerken Bu Püf Noktalara Dikkat!

Kavun Seçerken Bu Püf Noktalara Dikkat!

Bağışıklık sisteminin en iyi dostlarından birisi olduğunu ve bilhassa kalp hastalıklarında dengeleyici bir besin olarak tercih edildiğini söylemeliyiz.

Bu yüzden kalp ritminde bozukluk olanlara sık sık tavsiye edilmektedir. Tadını ve içinin iyi çıkmasını beklemeden önce onlarca kavun arasından doğru olanını seçmeniz ise önem taşıyor. Kavun gibi meyvelerin iyi çıkmamış yani tam anlamıyla olgunlaşmamış haline kelek ismi verilir.

Bazı satıcılarda ise kavunlar ve kelekler aynı tezgahta yer alır. Sizin aldığınız ve içinin iyi çıkmadığı kavun muhtemelen tezgahta araya karıştırılmış olan keleklerden birisidir. Oysa direkt olarak kavunu seçme şansına da sahipsiniz.

Kavun seçerken bilmeniz gereken en önemli unsur üç farklı kavun tipinin ülkemizde yaygın olarak bulunduğudur. Bu üç tip kavunun da kendilerine has özellikleri bulunur. Hasanbey, Kırkağaç ve Galia kavun türlerini seçerken birbirinden farklı detaylara dikkat etmeniz gerekir.

  • Kırkağaç Kavunu

En uzun ömürlü saklanan ve lezzet açısından en çok bilinen kavun türüdür. Ayrıca bu kavunu genellikle yaz mevsiminin ortalarına doğru seçmeye başlarız. Şekli nispeten kusursuz bir yuvarlak değildir. Daha çok üst ve alt kısımlara doğru uzundur.

  • Hasanbey Kavunu

Hasanbey kavununun en önemli özelliği yazın sonlarında tezgahlara gelmesidir. Rengi diğerleri gibi sarı değil daha çok yeşile kaçan bir tondadır. Tatlı ve çok sulu olmasının yanı sıra diğerlerinde olmayan cezbeden bir kokuya sahiptir.

  • Galia

Tamamıyla yuvarlak ve rengi direkt olarak sarı olan bu kavunlar yaz mevsiminin geldiğini bize gösterir. Tezgahlarda ilk kez kavun görmeye başladığımızda bu tip kavunlarla karşılaşırız. Şeker oranının çok yüksek olmasından ötürü oldukça tatlı olduğunu söylemek gerek. Ayrıca sulu kavunlar arasında tanımlanır.

Kavun alacağınız zaman önceliğiniz her zaman kabuğunun şekli olmalıdır. Bazı kavunların kabuğuna dokunduğunuzda yumuşak bir doku hissedersiniz. Yanlış bir bilgi olarak bu hafif yumuşak dokudan ziyade sert olanlar alınmaktadır. Oysa sert kabuk henüz olgunlaşmadığına işarettir. Kesinlikle kabuğu çok sert olmayan kavunu tercih etmelisiniz.

Kavunun kabuğuna dokunduğunuzda nispeten sert ama alt ve dip kısmı yumuşaksa o kavunun da olgunlaştığını anlayabilirsiniz.

Bazı kavunlar büyük olmasına rağmen elinize aldığınızda hafif bir ağırlığı vardır. Oysa bazıları daha küçük iken daha ağır gibi gözükür. Olgunlaşma süreci boyunca kavunun şeker miktarı artar ve sonucunda da ağırlığına etki eder.

Dolayısıyla şekline göre daha ağır gibi gelen kavun her zaman daha olgun ve iyi çıkacaktır. Hem karpuz için hem de kavun için kullanılan elle vurma taktiği ise oldukça basit bir mantıktır. Eğer kavuna elinizle vurduğunuzda ses tiz ise içinin boş olduğunu, ses daha tok ise içinin dolu olduğunu göstermektedir.

Kavun gibi meyvelerde sap kısımları oldukça önemlidir. Fakat her satıcıda bunu göremezsiniz. Satıcılar kavunların saplarını kesiyor olabilirler.

Eğer sapı varsa ve tutup yukarıya doğru çektiğinizde hemen kopup elinizde kalıyorsa olgunlaşmış bir kavunu seçmek üzeresiniz. Eğer sapı yoksa altını çevirerek hafifçe koklamayı deneyin. Hoş bir kavun kokusu geliyorsa yine doğru seçimi yapmaya son derece yakınsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap