Kasların Büyümeme Nedeni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kasların Büyümeme Nedeni Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Uzun süredir yoğun antrenmanlarınızı, düzenli olarak yapıyorsunuz ve hala istediğiniz kas gelişimini sağlayamadınız mı? Sizi neyin engellediğini tespit edin ve büyümeye başlama yolunda emin adımlarla ilerleyin.

Çok Fazla İzole Hareket Yapmayın

Tek bir kas grubunu hedef alan; biceps curl, triceps rope down gibi hareketleri çok sevdiğinizin farkındayız fakat bir harekette ne kadar fazla kas grubunu işin içine dahil ederseniz, o kadar fazla testosteron ve büyüme hormonu salgılanacağını bilmelisiniz. Bu nedenle bench press, squat, deadlift, inverted row, barfiks gibi pek çok kas grubunu çalıştıran çok eklemli hareketleri tercih etmeniz verimi arttıracaktır.

Kasların Büyümeme Nedeni Makinelere Bağımlı Kalmak

Kasların Büyümeme Nedeni Makinelere Bağımlı Kalmak

Fitness salonunda çalıştığınız makineler spora yeni başlayanlar için ideal seçeneklerdir. Çünkü bu makineler bir hareketi doğru formda yapmanızı sağlayacak ve bu durumda sakatlıklardan korunmuş olacaksınızdır. Fakat makinelerde çalışırken, serbest ağırlıklarla çalıştığınızda dengenizi sağlayan küçük kas lifleri devreye girmeyeceğini de bilmelisiniz. Bu durum ise kaslarınızın büyüme potansiyelini kısıtlayacağından çok fazla tercih edilmemektedir.

Tekrar Sayılarını Arttırın

Tekrar Sayılarını Arttırın

Çalışma programlarında 8-12 tekrar aralığı verilmesinin nedeni; kaslara yeterince kan pompalamak ve hormonların salgılanmasını sağlayarak kaslara direnç uygulamasını amaçlamaktadır. Her egzersiz hareketini 8-12 tekrar şeklinde yapmalı ve son birkaç tekrarın sizi oldukça fazla zorlayan ağırlıklardan yardım alarak uygulamaya çalışmalısınız.

Kasların Büyümeme Nedeni Kardiyoyu Abartmak

Kasların Büyümeme Nedeni Kardiyoyu Abartmak

Kas miktarınızı arttırmak için her gün harcadığınızdan daha fazla kalori almanız gerekiyor olduğunu bilmelisiniz. Muhtemelen gün içinde yaptığınız tempolu yürüyüşlerde harcadığınız kalori miktarını önemsemiyor ve dikkat etmiyorsunuz. Her türlü kardiyo egzersizinden önce ve sonra mutlaka protein ve karbonhidrat içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Böylelikle kaslarınızdaki glikojen depolarını muhafaza edebilecek ve büyümeleri için gerekli besinleri vermiş olacağınızdan sorun yaşamayacaksınız.

Antrenman Sonrası İyi Beslenin

Yoğun bir antrenmanın çalışmasının ardından yeterli miktarda protein ve karbonhidrat almıyorsanız, fitness salonunda sizi kan ter içinde bırakan antrenmanın hiçbir önemi kalmayacaktır. Antrenmandan hemen sonra gerekli proteini ve bu proteinin hücre içine taşınmasını sağlayan karbonhidratı mutlaka almaya özen göstermelisiniz.

Uyku Saatlerinize Önem Verin

Özellikle antrenman yaptığınız günün akşamı kendinizi gece ortamlarına atıyorsanız, üzgünüz ama boşuna antrenman yaptınız anlamına geliyor. Kaslarınız siz uyurken kendini yeniler ve büyüme sürecine girerler. Bu nedenle yeterli süre uyumalı ve kaslarınıza büyümesi için kendinize zaman tanımalısınız.

31398