Kas Hastalıkları Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Kas Hastalıkları Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey. Kas rahatsızlıkları yani tibbi deyim ile Distrofisi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi miyiz?

Distrofi; Antik Yunanca bir isimdir. Antik Yunancada kötü ve hastalık anlamına gelen dis ile gelişme manasındaki trofi kelimesi ile birleştirilerek elde edilmiştir.

30’dan fazla çeşidi bulunan kas distrofileri; ilaç ve yan tedavi yöntemleri ile desteklense de, kesin ve net olarak bir tedavisi bulunmamaktadır.

Gittikçe daha ilerleyebilen kas hastalıkları, maalesef ki bazı kişilerde yürüme, konuşma ve kendi ihtiyaçlarını görebilme yetisini kaybetmelerine neden olabilmektedirler. Bazı kişiler ise kas rahatsızlıklarında, hafif ve yıllar boyunca sürebilen sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Yan tedavi olarak kullanılan ilaçlar ile ancak hastalığın seyri yavaşlatılabilmektedir.

Dilerseniz kas hastalıklarının nedenleri, belirtileri ve tedavilerini birlikte inceleyelim;

Kas Hastalıklarının Nedenleri;

Distrofisi yani kas hastalıklarının nedeni tam olarak tanımlanamamaktadır. Tanımlanan ve tanımlanması beklenen bugün 500’e yakın kas rahatsızlığı bulunuyor. Her yaşta görülebilen kas hastalıklarına sahip pek çok birey günümüzde bir çözüm aramaktadır.

kas hastalıkları nedenleri

Kas Hastalığı Belirtileri

Kas hastalıklarında meydana en belirgin 5 işaret şunlardır;

 1. Güçsüzlük: Herhangi bir kas rahatsızlığı bulunan kişiler merdiven çıkma, yokuş tırmanma hatta oturduğu yerden kalkmada zorluk çekerler. Yürümede, kollarını kaldırarak bir yere uzanmada, saçını yıkarken sorun yaşamaları olasıdır. Kök kas gruplarının gücünü zamanla yavaş yavaş kaybetmesi, distrofisinin en belirgin belirtileri arasındadır.
 2. Bitkinlik: Sinir-Kas durumunda yaşanan zorluk ile zamanla bitkinlik baş göstermektedir. Kasların hareketlerdeki devamlılığı söz konusu olduğunda, güçsüz kalması şeklinde oluşmaktadır. Çok ileri düzeyde yorgunluk, tükenme ve bitkinlik olarak açığa çıkar.
 3. Kramp: Özellikle egzersiz ve aşırı hareket halinde iken oluşan kramplarda, kas hastalığı belirtisi kabul edilir. Miyofosforilaz eksikliği bulunan kaslarda, elektrofizyolojik olarak sessiz ağırlar olarak görünürler.
 4. Kontraktür: Eklemlerin etrafında bulunan kasların,  kasılması sonucunda eklemin zamanla bu eylemi sabitlemesidir diyebiliriz. Kaslarda kontraktürün meydana gelmesi, seneler alan uzun bir süreçtir. Bu durum oluşana kadar; tendonda oluşan ve zaman ile artan sertleşme, uzmanlarca takılan ateller ile tedavi edilebilir.
 5. Hipertrofi: Kaslardaki kasılmaların belirgin bir şekilde ortaya çıkarken, kasılmaların oldukça zorladığı durumlardır. Kas hassasiyetinin, miyotine eşlik edemediği durumlarda meydana gelirler.
Kas Hastalıkların Teşhis Koyma Yöntemleri

Kas Hastalıkların Teşhis Koyma Yöntemleri

 • EMG ve Elektromiyografi
 • Kas biyopsisi
 • Kas kuvveti, refleksler ve koordinasyon testleri
 • Elektrokardiyogram ve EKG
 • Kan testi
 • Diğer görüntüleme teknikleri.

Kas Hastalıklarında Tedavi Seçenekleri

 • Fizik Terapisi… Kasların esnek ve kuvvetli kalabilmesini sağlayacak bir takım egzersiz hareketleri ila yapılmaktadır.
 • Solunum Tedavisi… Kas zayıflıkları sebebiyle meydana gelen nefes almakta güçlük yaşayan hastaların, solunum destek makineleri yardımıyla daha rahat nefes alması sağlanmaktadır.
 • Konuşma Terapisi… Bu tedavi yöntemi dil ve yüz kasları güçsüzleşmesi sonucunda konuşma zorluğu çeken ya da bu yetisini kaybeden hastalar için kullanır. Konuşmanın en kolay yolları bu terapi sırasında hastaya öğretilmektedir.
 • Cerrahi Tedaviler… Kaslarda oluşan semptomların yavaşlatılması ve etkilerinin azaltılması için ilaçla tedavi yöntemi kullanılabilir. Kalp kası sorunları ya da dil, yutkunma problemleri çeken kişilerde kullanılan bir yöntemdir genel olarak.

İlaçla tedavi yöntemleri; eteplirsen, nöbet önleyici yani antiepileptik ilaçlar, tansiyon ilaçları, vücudun bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, prednizon ve defkazacort gibi streoidler ve kreatin gibi bazı ilaçlar ile sağlanmaktadır.

Ancak belirtmemiz gerekir ki kas hastalıklarının yani distrofisinin, kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Semptomları en iyi ve en hafif dereceye taşıyabilecek, hastanın yaşam kalitesini biraz daha yükseltebilecek şekilde yukarıdaki bahsettiğimiz tedavi seçenekleri uygulanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap