Kas Ağrılarını Azaltan Doğal Besinler Listesi

Kas Ağrılarını Azaltan Doğal Besinler Listesi. Kas ağrılarının oluşmasının sebeplerinin başında, yoğun aktiviteler sonrasında kasları yeteri kadar dinlenememesi geliyor. Isınma ve esneme yapılmadan başlanan antrenman ve egzersiz çalışmaları ise en sık yapılan hataların başında yer alıyor.

Oysa kas ağrılarının yaşanmasını engellemek hiç de zor değil. Tempolu aktivitelerin ardından ortalama 48 saat kadar dinlenmeye özen göstermeliyiz. Bunun yanı sıra uyku düzeni, yeterli ve dengeli beslenme, ihtiyaç duyulan kadar sıvı tüketerek, ağrıların önüne geçmek mümkün.

Yapılan araştırmalar ile doğru kanıtlanmış, kas ağrılarının en aza indirilmesi hatta yok edilmesinde etkili olan bazı besinler bulunmaktadır. Düzenli tüketilmesi halinde oluşabilecek kas acılarına da engel olmaktadırlar. Sizler için araştırdığımız ve kas ağrıları üzerinde oldukça etkili olan besinlere dilerseniz birlikte göz atalım;

Kas Ağrısı Yaşayanlara Önerilen Besinler

Kas Ağrısı Yaşayanlara Önerilen Besinler

  • Badem ve Kaju… Günlük tüketilmesi gereken miktarı kişiye göre değişebilen badem ve kaju, kas ağrılarının beraberinde sağlığımız açısından da oldukça yararlıdır. Antrenman yapanlar tarafından çalışmanın öncesi ya da sonrasında tüketilmesinde sakınca yoktur. İçerisinde bol miktarda magnezyum bulunduran badem ve kaju, sağlıklı yağlar da barındığından beslenmede önemli yer tutmaktadır. Günlük magnezyum ihtiyacını, 100 gram badem ya da kaju tüketerek karşılamanız mümkündür. Düzenli tüketilmesi halinde kas ağrılarının oluşmasına da engel olmaktadır.
  • Ananas… Kas ağrıları üzerinde etkili olan ananas, sağlık bakımından da oldukça önemlidir.  Ananas, yüksek oranda lif içeriğine sahip olduğundan vücuttaki ödemi atmakta ve sindirim sistemini rahatlamakta önemli rol oynar. Günlük olarak 2 dilim yuvarlak ananas yiyerek, vücudunuzda meydana gelen kas ağrılarından kurtulmanız mümkündür. 2 dilim ananas, bir porsiyonda yer alır. Bir porsiyon ananas ise 220mg potasyum ve 95mg C vitamini barındırmaktadır. Beslenme programınızda ananasa yer vererek sağlıklı kalmanız oldukça kolay.
  • Kefir… Kefir hem bağışıklık sistemi üzerinde, hem de kas ve eklemler üzerinde yararlı olan bir içecektir. Sağlıklı beslenmede mutlaka yer verilmesi gereken besinler arasında yer alır. 1 su bardağı kefirin içerisinde; 300mg potasyum, 5.4gram protein ve 240mg kalsiyum bulunmaktadır. Kas ve eklem rahatsızlıkları içinde etkili bir besindir. Pek çok sağlık sorununa faydalı olduğu belirtilen kefirin, potasyum içeriği sayesinde kas acılarınızın son bulmasına yardımcı olur. Günlük olarak 1 su bardağı kefir içmeyi alışkanlık halinde getirmeniz, oldukça yararlıdır.
  • Yumurta Kabuğu Zarı… Yapılan çalışmalar sonucunda özellikle yumurtanın beyazını çevreleyen zarın tüketilmesi halinde kıkırdak, eklem ve kas üzerinde ekstra yararları bulunduğu tespit edilmiştir. Vücutta meydana gelen romatizmal hastalıklarda ve kas ağrılarında büyük fayda sağlayan yumurta kabuğu zarı, ağrının hemen kesilmesini isteyenlerin yanı sıra bu hastalıkların tedavisini gören bireylerinde mutlaka tüketmesi gerektiği belirtilen bir besindir. Yumurtayı sarı ve beyazı ayırt etmeksizin düzenli tüketilmesi halinde, bir çok açıdan yarar sağladığının altı çizilirken, zarı ile de ne denli faydalı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.
muz
  • Muz… Kan basıncının dengelenmesinde etkili olan muz, yüksek oranda potasyum içermesinden dolayı kas ağrıları içinde oldukça yararlı olduğu belirtilen besinler arasında bulunuyor.  100 gram muzda, 358mg potasyum olduğundan sağlığımız için büyük önem taşımaktadır. Beslenme düzeninde mutlaka yer verilmesi gereken muz; spor sonrası meydana gelen kramp ve kas ağrılarının yok etmekte etkili bir meyvedir. Özellikle sinir ve kas sorunlarını çözebilme kapasitesi bulunan muz; çok lifli yapısı, antioksidan içeriği, magnezyum ve potasyum zenginliği ile kalp sağlığı, sindirim sistemi, böbrek rahatsızlıkları gibi birçok sağlık sorununda tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap