Karın Kaslarını Ortaya Çıkarmak için Neler Yapılmalı?

Karın Kaslarını Ortaya Çıkarmak için Neler Yapılmalı? Fit ve formda bir vücut elbette herkesin hayali olabilir. Fit bir vücudun en büyük göstergesi ise halk arasında baklava olarak tabir edilen karın kaslarının, en belirgin şekilde görünmesi olanak veren çalışmalar ile meydana gelir.

İçeriğimizde ve Karın Kasları Kas Geliştirme Fitness Diyet Egzersiz Spor Sağlıklı Yaşam Beslen hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Gerçek bir karın kası nasıl yapılır veya daha açık bir tabirle, aslında herkesin sahip olduğu six pack nasıl daha fazla görünür hale gelir?

Karın Kaslarına Giden Yol Mutfaktan Geçer

Karın Kaslarına Giden Yol Mutfaktan Geçer

En çok şikayet ve vücudumuzda en çok yağ depolanan bölge, tahmin edersiniz ki karın bölgesidir. Şayet sizindebu bölgedeki yağ oranınız fazlaysa, her gün saatlerce karın egzersizleri yapsanız dahi karın kaslarınız arzu ettiğiniz gibi görünmeyecektir. Önceliği karın bölgenizde meydana gelen yağlanmadan, kurtulmaya vermeniz gerekmektedir. Karın egzersizlerini özenle hazırlanmış, sağlıklı bir diyetle destekleyerek hayalinizdeki baklava kaslarını elde edebilirsiniz. Fakat tekrar etmekte yarar var ki; bu zor ve uzun bir süreç olacağından, kendinizi mental olarak bu sürece hazırlamalısınız.

Karın kaslarınızı belirginleştirmek için sahip olmanız gereken yağ oranı maksimum olarak yüzdesi 10 olmalıdır. Vücut yağ oranınızı %10’a düşürdüğünüz zaman artık kaslara merhaba diyebilir, yeni görünümünüze adapte olabilirsiniz.

Vücudunuzdaki yağ oranınızın fazla olması yaşam standartlarınızı ve yaşam sürenizi olumsuz etkiler. Fazla kilolu olmak, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Oysa ki düşük yağ oranı (aşırı düşük olmaması şartıyla), daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kilo veren kişilerin obezlere kıyasla hayata daha pozitif baktıklarını, cinsel hayatlarının daha hareketli olduğu kanıtlanmıştır.

Aşağıdaki ipuçları yağ oranınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır;

Aşağıdaki ipuçları yağ oranınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır;

Yeterli Beslenme: Besin değeri yüksek ama kalorisi düşük besinler yağ yakımını hızlandırır.  “Ne yersen O’sun” sözünü burada tekrarlayabiliriz. Sebzeleri öğünlerinizde mutlaka bulundurarak sağlığınızı koruyabilir ve daha fit görünebilirsiniz.

Lifli Gıdalar: Lif oranı yüksek gıdaların, yağ yakımına yardımcı olduğu birçok araştırma sonucunda kanıtlanmıştır. Bu yüzden öğünlerinize tam tahıllı ürünleri eklemeyi unutmamalı böylece sindirim sistemine de yardımcı olmalısınız.

Süt Ürünleri: Süt ürünlerini beslenme programınızdan eksik etmemeye özen göstermeliyiz. Vücudunuzdaki kalsiyum seviyesinin az olması metabolizma hızınızı yavaşlatır. Az yağlı ya da yağsız ürünleri tercih edebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Su: Yaşam kaynağı olan su, sıvı ihtiyacınızı karşılayarak, metabolizmanızı hızlı tutar. Ayrıca doygunluk hissi verir. Gün içerisinde belirli aralıklar ile su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Yeşil Çay: Yağ yakımını hızlandıran yeşil çaya, bir dilim limon ekleyerek insülin direnci ihtimaline karşı size yardımcı olur. Ayrıca düzenli kullanım halinde yeşil çayın pek çok faydası bulunduğunu göz ardı etmemelisiniz.

Baharatlar: Biberlerde bulunan ve acı tadını veren kapsaisin maddesi, metabolizmayı hızlı tutar. Eğer acı seviyorsanız, mutlaka biber tüketmeye çalışın.

Karın Kası Egzersizleri Nasıl Olmalı

Karın Kası Egzersizleri Nasıl Olmalı?

Sadece karın egzersizlerine kıyasla tüm vücuttaki kasları çalıştırmak, daha fazla enerji üretmeyi sağlar. Vücudunuzdaki diğer kaslar gibi karın kaslarının da enerjiye ihtiyacı var. Egzersizler de aldığınız kalorileri yakıp gerekli enerjiyi temin eder. Bacak egzersizleri başta olmak üzere vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştıran bileşik egzersizlere yoğunlaşmalısınız ki büyük kas gruplarını çalıştırmak yağ yakımında ve karın kaslarının ortaya çıkmasında son derece önemlidir.

Pek spor yapanın sıkça yaptığı hataların başında, karın kasları için saatlerce kardiyo egzersizleri yapmaları geliyor. Bunun yerine ağırlık antrenmanlarına yönelmelisiniz. İlla kardiyo egzersizi yapmak istiyorsanız, ağırlık antrenmanından sonra 15-20 dakika ile sınırlandırarak çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Sadece Karın Kaslarına Odaklanmayın!

Sadece Karın Kaslarına Odaklanmayın!

Bölgesel kilo kaybı diye bir şey mümkün değil! Bu nedenle sadece karnınızı hedef alan egzersizler ile fazla yağlarınızı yakamazsınız. Tam tersine yağlı bir karın bölgesine sahipseniz ve sadece karın egzersizleri yapıyorsanız, alttaki karın kasları güçlenir ve üstündeki yağ tabakasını dışarı itecektir. Böylece göbeğinizin daha şişkin durmasına sebep olur. Bunu muhtemelen hiçbirimiz kabullenmek isteyemeyiz elbette!

Vücudu bir bütün olarak düşünün ve tüm kasları çalıştıran antrenmanları tercih edin. Deadlift, squat, bench press ve rowing egzersizleri gibi bileşik egzersizler karın kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Bu egzersizlere daha fazla dikkat ederek, daha verimli sonuçlar alabilirsiniz…

“Bölgesel Zayıflama” Çağımızın En Büyük Yalanı

“Bölgesel Zayıflama” Çağımızın En Büyük Yalanı

Belli bir bölge antrenmanları ile sadece o bölgenin yağlarını eriterek forma kavuşma hayali sık rastlanan bir yanılgıdır aslında. Bu mantıkla egzersiz yapmak kasları güçlendirir fakat yağları eritmez. Yağları yakmak için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Günlük harcadığınız kaloriden daha az kalori almak ve düşük karbonhidrat ile beslenmek zayıflamanıza da destek olacaktır.

Boşuna Saatlerce Mekik Çekmeyin!

Mekik, karın kaslarınız için iyi bir egzersiz olabilir ancak üzerinde onları örten yağı eritmiyor. Ayrıca mekik çekerek de güçlendirip irileştirdiğinizde, yağları dışarı iterek daha büyük bir göbek görüntüsü yaratıyor. Bu durum daha da kötü bir görünüme neden oluyor.

Düzenli olarak her gün 250 mekik çekmek, size karın kasından ziyade sırt ağrısı getirir. Bu hareketi gereğinden fazla yapmak sırt ağrılarına ve sakatlıklara yol açabilir. Eğer karın kaslarınızı geliştirip ortaya çıkarmak istiyorsanız, plank ve crunch gibi daha etkili hareketler tercih edebilirsiniz. Fakat şunu bilmeliyiz ki: Hangi karın egzersizini yaparsanız yapın, kaslarınızı ortaya çıkarmak için düzenli ve dengeli beslenme de oldukça önemli bir nokta. Öğünlerinizde proteini arttırıp, karbonhidratı azaltmanız halinde daha kolay forma girdiğinizi sizde göreceksiniz.

58786