Karayemiş Nasıl Saklanır?

Karayemiş Nasıl Saklanır? Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişen ve küçük beyaz çiçekli ağaçların meyvesi olarak ortaya çıkan karayemiş oldukça faydalı bir b..

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişen ve küçük beyaz çiçekli ağaçların meyvesi olarak ortaya çıkan karayemiş oldukça faydalı bir bitkidir. Karayemiş insan sağlığı ile ilgili olarak şeker hastalığında oldukça Şifa içeren bir meyvedir. İnsülin hormonu üretimini arttığından dolayı şeker hastalığında dengeleyici özellikleri bulunmaktadır. Birçok hastalığın şifasını da oldukça etkin olarak kullanılmaktadır. İlaç yapımında da önemli bir yere sahiptir. Antioksidan içeriği bulunduğundan ötürü Sindirim sistemini düzenler hormonların gelişmesine fayda sağlar ve hemoroit sisteminin tedavisinde önemli rol oynar. Düzenli kullanıldığı zaman diş ve diş etlerinde oluşabilecek her türlü problemin önüne geçer. İçerisinde Demir ve magnezyum bulundurduğu için kansızlık rahatsızlığında da son derece etkilidir. Sporcularda kasların daha hızlı gelişmesini ve küçük yaştaki çocukların da kemiklerinin kuvvetlenmesini sağlar. Böbrek taşı düşürmede etkilidir ve düzenli kullanımla sakinleştirici bir etkisi vardır. Uykusuzluk yaşayan insanların Bu anlamda sorunlarının çözülmesine oldukça fayda sağlar. Alzheimer hastalığının tedavisinin önemli bir parçası olarak kullanılabilir. Hastalığın ilerlemesini engellemede önemli yardımcı elemandır. Karayemiş ülkemizde üretilen ve özellikle Yaz aylarının başında taze olarak bulunabilen bir meyvedir. Taze olarak tüketebileceğiniz gibi kurutarak da tüketme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tazeyken Kırmızı renge sahip olan karayemiş olgunlaştıktan sonra rengini değiştirir ve kahverengi olur. Çay şerbet komposto reçel gibi birçok alanda kullanılan karayemiş saklanırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli husus bulunmaktadır:

Karayemiş nasıl saklanır

Karayemiş saklarken dikkat etmemiz gereken en önemli konu tazeyken buzdolabına kaldırmaktır. Ağızlı kapalı bir kap içerisinde buzdolabına yerleştirdiğiniz zaman ortalama bir hafta boyunca Taze bir şekilde saklayabilir ve tüketebilirsiniz. Kurutma işlemi gerçekleştirdi iseniz Eğer serin ve hava alan bir yerde saklamanız tavsiye edilir. Cam kavanoz ya da teneke saklama kapları ağzı sıkıca kapatıldığında oldukça faydalıdır. Bir kabın içerisine yerleştirirken içerisinde biraz boşluk olacak şekilde doldurmalısınız tepeleme yükleme yaparsanız verimliliğini yitirecektir. Kesinlikle nemli ve rutubetli ortamlarda bırakılmamalıdır. Saklama kaplarını arada bir havalandırmanın tazeliğini koruması için sizlere avantaj sağlayacaktır. Insan sağlığı açısından düzenli kullanıldığında önemli faydalar sağlayan karayemiş çocukların kullanması da tavsiye edilir. 55415