Karanfil Nasıl Saklanır?

Karanfil Nasıl Saklanır? Çoğunlukla Asya Kıtası’nda yetiştirilen Karanfil baharat olarak dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Karanfilin kurumuş ç..

Karanfil Nasıl Saklanır?

Çoğunlukla Asya Kıtası’nda yetiştirilen Karanfil baharat olarak dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Karanfilin kurumuş çiçek kısmı ve kök kısımları parçalara bölünüp götürdükten sonra rahatlıkla kullanılabilir. İçerisinde yoğun miktarda bulunan kalsiyum Demir magnezyum fosfor potasyum sodyum çinko sayesinde vücutta son derece faydalı görevler yapmaktadır. Hoş bir kokuya sahip olduğu için oda kokusu veya ağız kokusu gibi kullanılabilir. Aynı zamanda yaz aylarında rahatsızlık veren sivrisinek ve diğer haşerelerin uzaklaştırılmasında da oldukça faydalıdır. Lezzet verici bir baharat olarak kullanılır ve tatlılarda içeceklerde sağlık açısından fayda sağlar. Anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu için kansere karşı dirençli ve bakterilerin korunmasında oldukça etkilidir. Serbest radikallerin temizlenmesinde büyük oranda fayda sağladığı için hücre yenilenmesinde sağlar. Şeker hastalarında insülin seviyesinin dengelenmesini sağlar ve içerdiği flovonid sayesinde kemiklerde direncin arttırılmasını sağlamaktadır. Ağız kokularının giderilmesi ve diş iltihaplarının çözülmesinde oldukça faydalı bir üründür. Karanfili satın aldığınız aktardan kurutulmuş bir şekilde size vermesini isteyin. Kurutulmammış karanfil kısa süre içerisinde bozulabilir. Eğer bir marketten paket halinde alıyorsanız son kullanma tarihine bakmanız da büyük fayda var.

Karanfil nasıl saklanır?

Öncelikle karanfil aldığınızda toz haline gelmemiş olması gerekmektedir. Örtünmeyen yani toz haline gelmeyen Karanfiller 2 yıldan daha uzun süre dayanıklılık gösterebilir Eğer toz haline gelmişse sadece altı ay içerisinde tüketilmesi gerekir. Karanfilin son derece yoğun bir kokusu bulunur. Eğer kokladığımızda ya da taktığınızda bu yoğunluğu hissetmiyorsanız bozulduğu anlamına gelecektir. Cam kavanozlarda veya sağlıklı ham maddeden yapılmış Çelik ya da seramik saklama kaplarının içerisinde muhafaza edilebilir. Saklanmış olduğu ortamların serin olması dayanıklılığını arttıracaktır. Buzdolabındaki raf kısmında saklayacaksın ağzı hava almayacak şekilde saklamanız gerekiyor. Bunun dışında güneşe temas etmemesi ve mutlaka rutubetsiz bir alanda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Küflenmeyi önleyerek uzun süre taze kalmasını ve rahatlıkla kullanmayı sağlayabilirsiniz.Düzenli kullanımlarda insan sağlığına büyük faydalar sağlamaktadır. Haftada bir gün mutlaka toz halinde yemeklerin içerisinde kullanılmasında fayda görülmektedir. Gelişme çağındaki çocuklara kullanılması son derece faydalı olacaktır. 67172