Karan İsminin Anlamı

Karan İsminin Anlamı

Karan İsminin Anlamı İsim seçme telaşı her anne ve babanın çocuğu hakkında yaşadığı ilk telaş olmaktadır. Henüz çocuklar doğmadan isimlerin anlam araştırmaları yapılmaktadır. Karan ismi günümüzde sıkça kullanılmaya başlanan isimlerden bir tanesidir. Bu sebeple anne ve babalar “Karan isminin anlamı nedir?” sorusunun cevabını oldukça merak etmektedir. Temiz, masum, katkısız anlamlarına geldiği gibi ayrıca sözünün eri, yiğit kişi anlamına da gelen bu isim ülkemizde son yıllarda oldukça fazla bir oranda kullanılmaya başlanmıştır. 

Bunların yanında Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakıldığında bu ismin anlamı kahraman, yürekli ve aynı zamanda karanlık olarak da geçmektedir.

Karan isminin yerel Türkçe’deki anlamı ise yapışkan ve kokulu yaprağa sahip bodur funda boyunda dikensiz bir bitki anlamına gelmesiyle beraber yaban nanesine benzeyen bir bitki olarak bir anlama daha sahiptir.

Aileler çocuklarına hem en güzel hem de en hayırlı isimleri koymak isterler. Bu noktada Karan isminin kültürümüzdeki yeri de oldukça büyük önem taşımaktadır. Ülke sınırları içerisinde Karan ismine sahip kişilerin sayısı yaklaşık 572 kişidir. Bu kişilerden 175 tanesi İstanbul, 59 tanesi Ankara ve 73 tanesi ise İzmir’de bulunmaktadır.

Karan ismi Türkiye’de kullanılma sıklığı 3572. Sırada bulunurken, sıkça kullanılan erkek isimleri arasında ise 1731. Sırada yer almaktadır. Son bir sene de 202 aile daha çocuğuna Karan ismini koymuştur. Karan ismine benzeyen isimlerde bulunmaktadır. Bu isimler ailelerin farklı bir fikir edinebilmelerine yardımcı olurlar. Bu isimlere örnek olarak; Karani, Karanalp, Karahan, Karabey, Karaca, Karin, Karer, Karhan, Baran, Saran, Taran, Kartal, Varan, Turan, Duran gibi isimler verilebilmektedir.

Ailelerin çocuklarına isim koyarken sıkça araştırdıkları hususlardan bir tanesi de isimlerin dinimizdeki yeridir. Bu sebeple Karan isminin Kur’an’daki yeri ve Karan isminin kökeni de oldukça merak edilmektedir. Bu isim Türkçe kökenli bir isimdir ve Kur’an’da geçmemektedir. Ancak Karan ismi caiz olmayan isimler listesinde bulunmadığı için aileler rahatlıkla bu ismi çocuklarına verebilmektedir.

İsimlerin, kişiliklerimizi belirleyen birincil faktörlerden bir tanesi olduğuna inanılmaktadır. Bu noktada Karan isminin kişilik analizi de ailelerin ismi çocuklarına vermeden evvel dikkatle araştırdığı bir diğer konudur. İlk olarak Karan isminin kader sayısı 7, rengi yeşildir. Yeşil barışçıl bir renktir ve 7 rakamı da hem ruhen hem de bedenen mükemmelliğin temsilidir.

Bu kişiler genelde çevresi çok fazla geniş olmayan ve arkadaşlık konusunda seçici olan kimselerdir. Ancak bu kişiler değer verdiği insanlardan kolayca kopamazlar. Geniş yüreğe sahip olan bu kişilerin yapısı da oldukça duygusal ve heyecanlıdır. Diğer özelliklere örnek verecek olursak bu kişiler, yaratıcı, arkadaş canlısı, tarafsız, huzuru seven, adaletli, uzlaşmacı ve ılımlı olmak gibi özelliklere sahiptir.

Ancak, her insan gibi Karan ismindeki kişilerde olumsuz özelliklere sahip olabilmektedir. Bu özelliklere örnek verecek olursak; detaylara oldukça önem verirler, zor affederler, aşırı sorgularlar, kuşkucu ve zor memnun edilen kişilerdir.

Bu kişiler, gözlem yapmayı seven kişiler olup eğlenmeyi de severler. Bir sorun yaşadıklarında sakince ve düşünerek hareket edebilme yetenekleri vardır. Bu durum, onları zayıf kişiler olarak gösterse de her şeyi doğru yapmaya gayret gösterdiklerinden kaynaklanır. İş hayatında ve iş arkadaşlıklarında da oldukça başarılı kişiler olurlar.

karan-isminin-anlami-28530
Karan İsminin Anlamı

Karan ismindeki kişiler atletik vücut yapısına, pürüzsüz bir cilde, çekik gözlere, düz saçlara ve ayrıca gamzeli yanaklara sahip olurlar.

Ülkemizde Karan isminde ünlü bulunmamaktadır. Ancak, örnek olarak Burak Özçivit ve Fahriye Evcen’in oğlu Karan Özçivit verilebilir.

Karan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Temiz, mashum, katkısız
  • 2 – Sözünün Eri; Yiğit
  • 3 – Kahraman, yürekli
  • 4 – Karanlık.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Karan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Karan ismini kullanan 572 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Karan ismini kullanan 175 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Karan ismini kullanan 59 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Karan ismini kullanan 73 kişi bulunmaktadır.

Karan isminin Türkiye sıralaması

Karan en çok kullanılan 3572. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1731. isimdir.

Karan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 202 kişi artmıştır.

Karan isminin Harf Analizi

Kişiye Karan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Karan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Karan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Karan isminin anlamını gözden geçirin!

Karan İsminin Numerolojisi

Karan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
A: bir
R: yirmi bir
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 54

Karan ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnek verebilirim:

  1. Karan Johar: Hint film yönetmeni, yapımcı ve senarist. Bollywood sinemasının önemli isimlerinden biridir.
  2. Karan Brar: Amerikalı oyuncu. Disney Channel dizisi “Jessie” ve “Bunk’d”deki Ravi Ross karakteriyle tanınır.
  3. Karan Tacker: Hint televizyon oyuncusu ve sunucusu. “Ek Hazaaron Mein Meri Behna Hai” ve “Rab Se Sohna Isshq” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listede Karan ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim farklı kültürlerde ve dil gruplarında kullanılan bir isim olduğu için daha fazla ünlü Karan ismini taşıyan kişiye rastlamak mümkündür.

22263